Jak opisać pejzaż?
Malarze mogą wybrać jako temat różne fragmenty rzeczywistości. Z tego względu wyróżnia się m.in. następujące typy obrazów:
pejzaż – przedstawia otwartą przestrzeń, krajobraz;
scena rodzajowa – ukazuje scenę z życia codziennego;
portret – prezentuje określoną osobę z zachowaniem podobieństwa;
martwa natura – przedstawia kompozycję stworzoną z drobnych przedmiotów, kwiatów, owoców, jarzyn, dekoracyjnych tkanin itp.
Wymieńcie elementy krajobrazu tworzące:
grupa I: plan pierwszy
grupa II: plan drugi
grupa III: tło
Zaprezentujcie swoje obserwacje na forum klasy.
Uzupełnij zdania tutaj lub w zeszycie:
Na planie pierwszym dostrzegam…
Plan drugi tworzą…
Tłem obrazu jest…
Wybierz 10 elementów obrazu, np. niebo, drzewa, ptactwo. Każdy z tych rzeczowników określ przymiotnikiem, np. zachmurzone niebo. Zapisz pary wyrazów tutaj lub w zeszycie.
Rozpoznaliście elementy pejzażu i przyporządkowaliście je do planu pierwszego, drugiego oraz do tła. Teraz porozmawiajcie o scenie przedstawionej na obrazie.
Czym są zajęte postaci przedstawione na obrazie?
Czy któraś z postaci dostrzega tęczę?
Jaka jest kolorystyka obrazu?
Jakie barwy dominują: ciepłe czy zimne? Nazwij kolory.
Jaki jest nastrój przedstawionej sceny? Spróbujcie go nazwać. Uzasadnijcie swoje opinie.
Wyobraź sobie, że możesz się znaleźć w Krajobrazie z tęczą. Wybierz postać, którą się staniesz, i opisz namalowany poranek. Pamiętaj, że ukazała się tęcza – jakiemu zjawisku ona towarzyszy? Jakie jest powietrze? Jak wyglądają drzewa? Jakie zapachy rozpoznajesz? Zapisz swoje refleksje tutaj lub w zeszycie.
Polska poetka i aforystka Urszula Zybura powiedziała: „Tęcza – uśmiech nieba od ucha do ucha ziemi”. Czy zgadzasz się z autorką tych słów? Uzasadnij swoje zdanie w krótkiej wypowiedzi. Zapisz ją tutaj lub w zeszycie.