Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak pisać życiorys czyli curriculum vitae?

Abstrakt : Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum

Autor :

Cele:

Uczeń potrafi umiejętnie napisać życiorys (cv), ze świadomością jego modyfikacji w zależności od celu, dla którego go pisze. Umie posługiwać się komputerem, aby napisać i wydrukować tekst.

Lekcja języka polskiego odbywa się w pracowni komputerowej, każdy uczeń samodzielnie pracuje przy komputerze.

Przebieg lekcji

  1. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji, sprawdzając przy tym zadanie domowe, którego tematem stało się napisanie listu motywacyjnego. Uczniowie w oparciu o ogłoszenia rekrutacyjne napisali listy motywacyjne. Ogłoszenie brzmiało:

  2. Następnie uczniowie korzystając z Multimedialnej Encyklopedii Internetowej (www.encyklopedia.pl) wyszukują  znaczenie curriculum vitae.
    Curriculum vitae (łacińskie - bieg życia), życiorys osoby starającej się o pracę. Rozróżnia się curriculum vitae chronologiczne i funkcjonalne.

  3. Po wprowadzeniu uczniowie zapisują temat lekcji.

  4. Nauczyciel wykorzystując rzutnik pisma, przedstawia wzór CV (wzór ten przygotował nauczyciel samodzielnie na folii):

WZÓR CV

  1. W lewym górnym rogu w kolejnych wierszach wpisujemy; imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, adres zamieszkania.

  2. W prawym górnym rogu; miejscowość, datę. Nie wpisujemy adresata dokumentu.

  3. Następnie na środku piszemy wielkimi literami; CV.

  4. Niżej treść CV (od lewej strony)

Wykształcenie: lata nauki, w jakiej szkole.

Znajomość języków obcych: nazwa języka obcego i stopień jego znajomości (np. biegły w piśmie, zaawansowany, średnio zaawansowany, znajomość języka na poziomie podstawowym).

Dodatkowe umiejętności: np. umiejętność obsługi komputera, dorośli podają kategorię prawa jazdy.

Osiągnięcia: zwycięstwa w olimpiadach przedmiotowych i konkursach czy zawodach sportowych. Ewentualnie zdobyte nagrody.

Na dole, po prawej stronie; czytelny podpis.

  1. Uczniowie uruchamiają komputery i rozpoczynają pracę w EDYTORZE TEKSTU np. Microsoft Word.

  1. Każdy uczeń w oparciu o wzór redaguje indywidualnie życiorys w związku z  koniecznością podjęcia pracy:

Jan Nowak, Rzeszów

Rzeszów 12.09.2000

ur.15.08.1987 r.
w Rzeszowie
ul. Czarna 7
03‑010 Rzeszów

CV

Wykształcenie:

1994‑2000 Szkoła Podstawowa nr 20 w Rzeszowie,
2000 - Gimnazjum Państwowe w Rzeszowie

Znajomość języków obcych:

  1. język angielski biegły w mowie i piśmie

  2. język niemiecki średnio zaawansowany

  3. język hiszpański słabo

Dodatkowe umiejętności:
Dobra obsługa komputera- Windows 2000

Osiągnięcia:
1995- 2000 pięciokrotny laureat Konkursu Recytatorskiego,
1999 udział w Olimpiadzie Przedmiotowej Matematyczno- Fizycznej

Jan Nowak

  1.  Wydrukowanie i ocena prac. Podsumowanie.

Ras6y6GaJ41IR

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 36.50 KB w języku polskim