Jak powstaje dźwięk
Scenariusz zajęć „Jak powstaje dźwięk?”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: „Jak powstaje dźwięk?”
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (8.8) [uczeń] wskazuje rodzaje źródeł dźwięku, bada doświadczalnie zależność powstającego dźwięku od np. naprężenia i długości struny;
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Rozumie terminy: dźwięk muzyczny, fala dźwiękowa |
Wie jaki organ jest odpowiedzialny za słuch | |
Wie od czego zależy barwa dźwięku | |
Wie, że hałas jest szkodliwy dla człowieka | |
Wie jak powstaje echo | |
Zna instrumenty muzyczne |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Wskazuje rodzaje źródeł dźwięku |
Bada doświadczalnie zależność powstającego dźwięku od np. naprężenia i długości struny | |
Potrafi wyjaśnić jak powstaje dźwięk | |
Wyjaśnia jak powstaje echo | |
Wyjaśnia dlaczego dźwięk roznosi się z różną prędkością | |
Potrafi wyjaśnić w jaki sposób człowiek odbiera dźwięk |
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Wykorzystywanie wiedzy w praktyce
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne
Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak powstaje dźwięk?. Nauczyciel inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:
Czy wiecie, jaki organ jest odpowiedzialny za słuch?
Czy wiecie, jak tworzy się dźwięk?
Czy wiecie, jak rozchodzi się dźwięk?
Nauczyciel tłumaczy uczniom termin dźwięk, wyjaśnia, jak powstaje oraz jak się rozchodzi. Pokazuje to na podstawie miseczki z wodą, do której wrzuca niewielki przedmiot. Rozchodzące się fale wody porównuje z falami dźwiękowymi.
Film „Harfa”- nauczyciel na podstawie filmu przedstawia zależność powstającego dźwięku od np. naprężenia struny.
Chętni uczniowie mogą sprawdzić długość i natężenie dźwięku sami za pomocą gitary. Pozostali dokonują obserwacji.
Nauczyciel wyjaśnia termin - dźwięk muzyczny, barwa dźwięku. Przedstawia uczniom na ekranie projekcyjny zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty - Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”- uczniowie odgadują, w jaki sposób gra się na prezentowanych instrumentach; mogą także wymienić znanych muzyków, grających na przedstawionych instrumentach (burza mózgów).
Roznoszenie się dźwięku a prędkość. Nauczyciel tłumaczy zjawisko. Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii zapisują notatki.
Co to jest echo? (rozmowa kierowana).
Jak człowiek odbiera dźwięk? Jaki wpływ ma na człowiek hałas? (rozmowa kierowana).
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Gitara
Miska z wodą
Komputer
Metody nauczania
Pogawędka
Praca indywidualna
Rozmowa kierowana
Obserwacja
Formy pracy
Praca indywidualna
Praca z całą klasą
Praca domowa
Czy dźwięk potrafi wpływać na nastrój? Napisz, jakie zastosowanie ma dźwięk w życiu człowieka i/lub medycynie.
Zadanie dla chętnych
Stwórz krzyżówkę, w której hasłem będzie słowo: Ultradźwięk – wyjaśnij termin.
Lub
Opisz, od czego zależy głośność dźwięku.
Lista załączników multimedialnych
Film „Harfa”
Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”