Jak ulokować i pożyczyć pieniądze?
Scenariusz lekcji
Temat lekcji
Jak ulokować i pożyczyć pieniądze?
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń potrafi:
omówić podstawowe funkcje systemu bankowego;
wymienić i scharakteryzować podstawowe usługi bankowe (lokata, kredyt);
opisać sposób naliczania odsetek w kredycie bankowym – odsetki malejące i stałe;
opisać sposób manipulowania informacją w zakresie oferty komercyjnej na przykładzie ofert kredytów bankowych;
wymienić podstawowe funkcje agregujące i finansowe arkusza kalkulacyjnego.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
wyszukiwać informacje w internecie na zadany temat;
zaprojektować arkusz do obliczania odsetek kredytowych;
tworzyć formuły obliczające odsetki z wykorzystaniem adresowania względnego i bezwzględnego;
stosować funkcje agregujące (suma, średnia, maksimum) do tworzenia zestawień w tabeli;
zaprojektować i wykonać tabelę do obliczania spłat kredytu w obcej walucie (kredyt walutowy);
tworzyć symulacje i analizować zjawiska ekonomiczne za pomocą arkusza kaklkulacyjnego na przykładzie zmnian oferty kredytowej z wykorzystaniem wcześniej zbudowanego arkusza;
zaprojektować i wykonać arkusz do naliczania odsetek z lokat bankowych;
stosować wbudowane funkcje finansowe arkusza Excel.
Metody nauczania
pogadanka;
praca w zespołach;
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym Internet Explorer, MS Excel i Power Point.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanymi programami Internet Explorer, MS Excel i Power Point;
projektor multimedialny lub konsola VNC.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) | ||
– wprowadzenie do lekcji (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | – omówienie rynku usług bankowych (15 min) |
| |
– zaprojektowanie arkusza do obliczania rat kredytu (35 min) |
| ||
– symulacja i analiza wyników (10 min) |
| ||
– zaprojektowanie arkusza do naliczania odsetek z lokat bankowych (10 min) |
| ||
Faza podsumowująca | – podsumowanie (10 min) |
|
Bibliografia
[1] Galińska B., Excel 7.0/5.0, Wydawnictwo Centrum Komputerowe „ZETO”, Łódź 1996.
[2] Krawczyński E., Talaga Z., Wilk M., Technologia informacyjna nie tylko dla uczniów. Podręcznik, Wydawnictwa Szkolne PWN, Warszawa 2002.
Załączniki
Czas trwania lekcji:
2 x 45 minut