Bitwa pod Aljubarrota Bitwa pod Aljubarrota Źródło: Jean d'Wavrin, Bitwa pod Aljubarrota, licencja: CC 0.
Średniowieczna Europa nie przestaje zadziwiać. W toku jej tysiącletnich dziejów mogliśmy obserwować wiele nowatorskich zmian, które zachodziły w społecznościach całego kontynentu, w tym na ziemiach polskich. Ostatnie dwa stulecia nie były epoką schyłku, starzenia się kultury czy postępującego niedostosowania instytucji do nowych zjawisk społecznych. Przeciwnie, wszędzie widać było otwartość na zmiany. Dążono do zachowania tradycji, ale jednocześnie wyraźna była gotowość społeczeństw do próbowania nowych rozwiązań. Wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy tempo zachodzących zmian przyśpieszyło w porównaniu z XI–XIII wiekiem. Czy może zwiększyła się liczba źródeł, co stwarza wrażenie większej liczby zdarzeń? Czy możemy rozstrzygnąć, ile było średniowiecza w późnym średniowieczu? A może była to już kolejna epoka? Przednowożytność?
R1Q31ahMatGpq
tpfjsDWYps_0000000H
Cesarz lub król, z woli Boga i własnego narodu
Polecenie 1
Przypomnij sobie, jaka była rola cesarza w XIV–XV wieku. W jaki sposób zmieniała się od XIII wieku władza królewska?
Polecenie 2
Przeczytaj poniższy tekst i na jego podstawie przygotuj krótką mowę (do 3 minut, 1 strona tekstu, 1800 znaków na stronę) do słuchaczy w klasie. Opowiedz się za wyborem Władysława Jagiełły na męża Jadwigi Andegaweńskiej lub przeciw jego kandydaturze.
R13EHxKyTsDr91
Polecenie 3
Podzielcie się na dwie grupy: zwolenników władzy króla „narodowego” i zwolenników władzy uniwersalnej cesarza. Wykorzystując poniższy tekst, zaprezentujcie argumenty za wyższością władzy jednego z nich nad drugim. Porównajcie role obu:
podczas najazdu osmańskich Turków na Europę,
podczas wojny z chrześcijańskim sąsiadem łupiącym pogranicze,
w czasie wewnętrznego buntu chłopów przeciw szlachcie i Kościołowi.
Bartolo of Sassoferratu(1)tpfjsDWYps_000tp001(1)o władzy monarchów (XIV w.)
[...] jest jasne, że wszyscy królowie są wybrani przez Boga, bezpośrednio lub pośrednio, także przez elektorów z inspiracji Boga. [...] dlatego władza, która jest powoływana do życia poprzez elekcję, jest świętsza niż ta, którą się osiąga przez dziedziczenie. [...] dlatego wybór na władcę uniwersalnego dokonuje się poprzez elekcję dokonaną przez książąt i dostojników Kościoła, a nie przez dziedziczenie. Takie jest cesarstwo i władza, które Bóg uczynił u zarania dziejów. [...] Ale królowie poszczególnych społeczności częściej są stanowieni przez ludzi. W tym przypadku jest dozwolone, by władza była przekazywana drogą dziedziczenia. [...] jest niebezpiecznym posiadanie króla z innego narodu (niż jego poddani). Ale w tym przypadku, możecie powiedzieć, jak to się stało, że cesarstwo Rzymian zostało przekazane Germanom, to jest Niemcom, przez Kościół? Moja odpowiedź brzmi: bo wszyscy chrześcijanie nazywają siebie braćmi [...]. Ale nie może być przekazane (cesarstwo) Saracenowi, poganinowi lub niewiernemu. [...] [nie powinno się wybierać króla spośród innych narodów] ponieważ władza nad innym narodem nie jest wykonywana w sposób tak wierny [jak wobec własnego]. I dlatego Imperium Rzymskie, odkąd zostało oddzielone od Rzymian, słabło na naszych oczach. To nie mogło się jednak wydarzyć bez ukrytego zamiaru Boga.
tpfjsDWYps_000tp001
Bartolo of Sassoferratu, Traktat o rządzeniu miastem, tłum. P. Wiszewski [online], ok. 1330, dostępny w internecie: http://www.fordham.edu/Halsall/source/bartolus.asp [dostęp 10.10.2015 r.].
tpfjsDWYps_0000001B
Wojownicy – konni i piesi
Polecenie 4
Przypomnij sobie przebieg wojny stuletniej i zmieniający się sposób życia rycerstwa. Spróbuj na tej podstawie wyjaśnić, dlaczego w scenie bitwy pod Hastings (zwana Oponą z Bayeux lub Tkaniną z Bayeux, XI w.) dominują rycerze konni, a na powstałej w XV wieku miniaturze z przedstawieniem bitwy pod Aljubarrota najważniejszą rolę odgrywają piesi żołnierze.
RwsnVs0y0HWup
RaeLBEpT6t8lD
tpfjsDWYps_0000001T
Andegawenowie w Europie
R1EltziYkbVN9
R1FnMkfmoOiTx
RmAMULYbo0cAo1
Dynastia Andegawenów pochodziła z południowej Francji, dlatego też oryginalna nazwa tej rodziny brzmiała Anjou [ãżụ]. Jej największym sukcesem politycznym było opanowanie południowowłoskiego królestwa Neapolu. Członkowie tej rodziny władali nie tylko tym królestwem, ale walka o nie była zawsze najważniejszym celem ich polityki.
tpfjsDWYps_0000002G
Quiz
1. Kościół powszechny
Rb3YhrL35BzUP
RroKXs3Qt25gg1
Ćwiczenie 1
2. Znaczenie stanów
RFF9s8xTn9aam
R1AAik6sGMEeM1
Ćwiczenie 2
3. Król elekcyjny
RsYX6HSH3LkxD
RVudaUmD71LPe1
Ćwiczenie 3
4. Jagiełło – obcy król
RqKy2emIyILKl
RRav1ql68iNCm1
Ćwiczenie 4
5. Unia?
R1HKp5nSf0C82
R1JssK0ljJVVK1
Ćwiczenie 5
6. Gdzie wzrok nie sięga...
RmX46bV97Qo0P
R1AQioeY1f0hX1
Ćwiczenie 6
7. Ludzie średniowiecza w parlamencie
RS5lVyDtMPuv8
R16WMxDzhVdac1
Ćwiczenie 7
tpfjsDWYps_0000004X
Zamiast podsumowania
RINBWgSniXE27
Dzięki temu spotkaniu z historią uzyskałem lub rozwinąłem: