Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz zajęć „jaką siłę ma powietrze?”

Przyroda, II etap edukacyjny

Temat: Jaką siłę ma powietrze?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.10) [uczeń] wykonuje i opisuje proste doświadczenia wykazujące istnienie powietrza i ciśnienia atmosferycznego; buduje na podstawie instrukcji prosty wiatromierz i wykorzystuje go w prowadzeniu obserwacji;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Rozumie termin ciśnienie atmosferyczne i wiatromierz

Wie jakie gazy wchodzą w skład powietrza

Wie jakie są właściwości powietrza

Wie jaką rolę odgrywa czyste powietrze dla zdrowia człowieka

Wie jaka jest przyczyna powstawania wiatru

Wie co to są i do czego służą: półkule magdeburskie

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Wykonuje i opisuje proste doświadczenia wykazujące istnienie powietrza i ciśnienia atmosferycznego

Buduje na podstawie instrukcji prosty wiatromierz i wykorzystuje go w prowadzeniu obserwacji

Potrafi opisać procentowy skład powietrza

Potrafi omówić właściwości powietrza

Kompetencje kluczowe

  • Kompetencje naukowe

  • Umiejętności praktyczne

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

  • Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

  • Powitanie uczniów przez nauczyciela

  • Czynności organizacyjne

  1. Przebieg zajęć:

  • Obserwacja. Nauczyciel kładzie świece przy uchylonym oknie. Uczniowie mogą obserwować jak płomień migocze na wietrze. Zapisują swoje spostrzeżenia.

  • Rozmowa kierowana – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jaką siłę ma powietrze?. Inicjuje rozmowę. Zadaje uczniom pytania:

Czy wiecie jak powstaje wiatr?

Jakie znacie rodzaje wiatru?

Czy wiecie co wchodzi w skład powietrza?

  • Rozpoczęcie rozmowy- Nauczyciel wyjaśnia uczniom jak powstaje i co wchodzi w skład powietrza. Przedstawia informacje na planszy przedstawiającej % skład powietrza:

Tlen - 21%

Azot - 78%

Pozostałe gazy - 1%

Tłumaczy, jakie są jego właściwości. Uczniowie zapisują szczegółowe notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii oraz z wykładu nauczyciela.

  • Prezentacja multimedialna „Półkule magdeburskie”. Nauczyciel tłumaczy termin: Ciśnienie atmosferyczne, szczegółowo omawia slajdy.

  • Nauczyciel wyświetla uczniom film prezentujący model wiatromierza.

http://www.youtube.com/watch?v=mjoJj‑TCx_c

  • Wyjaśnia termin wiatromierz oraz informuje do czego służy – uczniowie zapisują notatki.

  • Zestaw ilustracji „Budowanie wiatromierza”

  • Nauczyciel przypomina uczniom o filmie oglądanym na początku zajęć. Przedstawia za pomocą ilustracji przedmioty z jakich może powstać wiatromierz. Zachęca uczniów do stworzenia własnego wiatromierza oraz proponuje, aby za pomocą burzy mózgów podali przykłady prostszych do wykonania, aczkolwiek spełniających tę samą funkcję.

  • Na koniec lekcji nauczyciel zadaje pytanie: czy wiecie jak wpływ na zdrowie człowieka ma czyste powietrze? Uczniowie odpowiadają na pytanie. (pogadanka)

  1. Podsumowanie:

  • Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

  • Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

  • Zadanie pracy domowej.

  • Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

  • Podręcznik

  • Encyklopedia

  • Komputer

  • Rzutnik

  • Świeca

  • Zapałki

  • Tablica przedstawiająca skład powietrza

Metody nauczania

  • Pogawędka

  • Rozmowa kierowana

  • Obserwacja

  • Burza mózgów

Formy pracy

  • Praca indywidualna

  • Pogadanka

  • Rozmowa kierowana

Praca domowa:

Jakie są sposoby wykorzystania powietrza w gospodarce człowieka?

Zadanie dla chętnych:

Stwórz własny wiatromierz!

Lista załączników multimedialnych

Prezentacja multimedialna „Półkule magdeburskie”

Zestaw ilustracji „Budowanie wiatromierza”

R1Lt70YPFyH0M

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 95.50 KB w języku polskim
REXUhpQZ59jEW

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 60.73 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3