Jakie zdanie o dorosłych miał "Mały Książę"?
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:wie, co to jest przeciwstawienie;
wie, co to jest symbol;
zna treść utworu Exupery’ego pt.: Mały Książę;
zna życie i twórczość autora omawianej książki.
Umiejętności
Uczeń:potrafi czytać ze zrozumieniem;
słucha uważnie i aktywnie, selektywnie i krytycznie wypowiedzi innych na temat lektury;
mówi, posługując się polszczyzną oficjalną, tworząc ustne formy opowiadania;
używa ze zrozumieniem słownictwa oceniającego i wartościującego;
dba o estetykę wypowiedzi;
potrafi zapisać notatkę z lekcji;
pracuje w grupie.
Metoda pracy
burza mózgów,
praca z tekstem,
dyskusja powiązana z wykładem,
prezentacja.
Środki dydaktyczne
kartki papieru, markery, kredki,
arkusze papieru (1 m × 1 m),
słownik terminów literackich.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej;
prezentacja pracy domowej przez jednego z uczniów (notatki o autorze utworu);
podział uczniów na grupy;
przydział zadań poszczególnym członkom grup.
Podanie celu lekcji.
Faza realizacyjna
Przedstawienie przez uczniów swoich wrażeń i opinii o lekturze.
Ukierunkowanie rozmowy na analizowanie tematu lekcji.
Praca w grupach nad wnioskami dotyczącymi tematu lekcji:
nazwanie miejsc odwiedzonych przez bohatera;
zapisanie obserwacji Małego Księcia;
sformułowanie wniosków o dorosłych na podstawie opinii bohatera.
(Uczniowie robią powyższe notatki na arkuszach papieru. Każdy arkusz zawiera inne informacje: arkusz nr 1 – miejsca odwiedzane przez bohatera, arkusz nr 2 – obserwacje Małego Księcia, arkusz nr 3 – wnioski o dorosłych na podstawie opinii bohatera utworu.)Prezentacja efektów pracy w grupach.
Dyskusja nad prezentowanymi zadaniami.
Sporządzenie w zeszycie tabeli zawierającej informacje opracowywane w grupach. Będzie ona zawierała 3 kolumny zatytułowane tak, jak arkusze wypełniane przez uczniów podczas pracy w grupach.
Przypomnienie definicji symbolu. Ewentualne sprawdzenie w słowniku.
Dyskusja nad wyjaśnieniem, co symbolizują planety zamieszkiwane przez bohaterów.
Zanotowanie spostrzeżeń w tabeli.
Faza podsumowująca
Uzupełnienie wcześniej przygotowanej tabeli.
Wypisanie cech świata dzieci i świata dorosłych na zasadzie przeciwstawienia:
W świecie dzieci dominuje wyobraźnia, fantazja, wrażliwość i bezinteresowność. Nie mają znaczenia wartości materialne. Dzieci osądzają świat i ludzi, patrząc sercem, dlatego zdolne są do przyjaźni i przywiązania się do miejsc i osób.
Świat dorosłych wypełnia pośpiech, pogoń za pieniędzmi. Jest on bezbarwny, bezduszny. Dorosłym brakuje dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. Osądzają wszystko na podstawie pozorów, bo nie mają czasu na dokładniejsze obserwacje.
Podanie pracy domowej.
Bibliografia
Antonie de Saint – Exupery, Mały Książę, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1992.
J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład Wydawniczy Lester Quality, Suwałki 2000.
Załączniki
zadanie domowe
Odpowiedz na pytanie:
Co według Ciebie oznacza określenie dorosły w kontekście omawianej lektury?
Odpowiedzią może być stwierdzenie, że słowo dorosły ma niewiele wspólnego z wiekiem. Jest to raczej sposób patrzenia na świat, postawa życiowa.przykład tabeli do wypełnienia
Czas trwania lekcji
45 minut