Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Japonia.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • 10.4. uczeń: wykazuje znaczenie czynników społeczno‑kulturowych w tworzeniu nowoczesnej gospodarki Japonii na tle niekorzystnych cech środowiska przyrodniczego.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • omawia położenie geograficzne Japonii,

  • określa ukształtowanie powierzchni Japonii,

  • charakteryzuje trzęsienia ziemi i wulkany występujące w Japonii,

  • omawia tsunami ze szczególnym uwzględnieniem kataklizmu z 11.03.2011 r.,

  • omawia warunki klimatyczne: monsuny i tajfuny,

  • charakteryzuje przemysł wysokich technologii: elektroniczny, optyczny, farmaceutyczny, maszynowy, samochodowy, chemiczny,

  • wymienia czynniki społeczno‑kulturowe mające wpływ na nowoczesną gospodarkę: pracowitość, zaangażowanie, doskonała organizacja pracy, duże nakłady na badania naukowe, duże nakłady na oświatę, rozwój nowoczesnej technologii.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • potrafi scharakteryzować niekorzystne cechy środowiska przyrodniczego w Japonii,

  • potrafi scharakteryzować nowoczesną gospodarkę Japonii,

  • lokalizuje obiekty na różnych mapach,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Geografia,

język polski,

wiedza o

społeczeństwie,

informatyka

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje naukowo‑techniczne,

umiejętność uczenia się,

kompetencje

Uczniowie określają położenie Japonii.

Następnie charakteryzują warunki przyrodnicze Japonii.

Nauczyciel zadaje pytanie: Wyjaśnij, dlaczego obszar Japonii nawiedzają trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów?
Praca z mapą geologia - tektonika.

mapa, atlas, prezentacja multimedialna

burza mózgów, pogadanka

zbiorowa,

jednolita

Etap realizacji

Geografia,

język polski,

wiedza o

społeczeństwie,

informatyka

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się,

kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość

Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną, a następnie dzieli klasę

na grupy. Każda grupa ma inne zadanie:

Grupa I: Działania podejmowane przez ludzi, które umożliwiają życie w trudnych warunkach oraz minimalizują skutki kataklizmów.

Grupa II: Przyczyny koncentracji ośrodków przemysłowych na wybrzeżu Japonii.

Grupa III: Cechy środowiska geograficznego Japonii, które ułatwiają lub utrudniają rozwój gospodarczy.

Grupa IV: Działania podejmowane przez Japonię w celu przystosowania gospodarki do warunków środowiskowych.

Następnie grupy kolejno wymieniają się informacjami.

mapa, atlas, prezentacja multimedialna (zasób nr 1)

burza mózgów, pogadanka, metoda puzzli

zbiorowa,

jednolita, grupowa

Etap podsumowujący

geografia,

wiedza o

społeczeństwie,

informatyka

porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

Podsumowanie stanowi dyskusja:

Jakie czynniki decydują o rozwoju gospodarczym Japonii?

Uczniowie na koniec wykonują ćwiczenie, w którym określają czynniki rozwoju nowoczesnej gospodarki Japonii (zasób nr 2).

ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2)

dyskusja, pogadanka

zbiorowa,

jednolita

RKWPidic7S8Rx

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 85.00 KB w języku polskim
R1bJIx7EMHsYz

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 90.00 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3