Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

ID

scenariusz_jesienna_podroz

Tytuł

Jesienna podróż

Przedmiot

Kształcenie zintegrowane

Autor (imię, nazwisko)

Dagmara Gubernat

Autor (ulica, nr domu)

Autor (kod, miejscowość)

Abstrakt

Scenariusz zajęć utrwalający pisownię rzeczowników z „rz” i samodzielnego rozwiązywania zadań z treścią

Wydawca

YDP S.A.

Źródło

B.Włodarczyk, Dyktanda i zabawy ortograficzne, GRAG, Kraków

[www.ceti.pl/~aniaw/wiersze/g09.html](http://www.ceti.pl/~aniaw/wiersze/g09.html)

Odnośniki

Etap edukacyjny

EE2

Informacje o prawach

Copyright YDP S.A.

Słowa kluczowe

scenariusz, konspekt lekcji, konspekt, zajęcia zintegrowane, rzeczownik, ortografia, wiersz, liczba pojedyncza i mnoga, zadania z treścią, jesień, matematyka, nauczanie zintegrowane

UDC

Uwagi

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • wie, na jakie pytanie odpowiada rzeczownik

      • zna zasady pisowni „rz”

      • zna sposób rozwiązywania zadań z treścią

      • zna liczbę pojedynczą i mnogą rzeczowników

    2. Umiejętności Uczeń:

      • potrafi odpowiednio intonując przeczytać wiersz

      • umie zobrazować utwór

      • potrafi w grupie ułożyć treść zadania matematycznego

      • umie przestrzegać ustalonych zasad w czasie zabaw

      • umie uzupełnić tekst brakującymi wyrazami

  2. Metoda pracy

    • praca z tekstem

    • ćwiczebna

    • ekspresji plastycznej

  3. Środki dydaktyczne

    • kaseta z odgłosami przyrody

    • karty pracy

    • kredki, kartki

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia wysłuchaniem z kasety odgłosów: wiatru i deszczu. Rozmawia z uczniami na temat tego z jaką porą roku i jakimi kolorami kojarzą im się te odgłosy.

      2. Zabawa „Kim jestem”. Nauczyciel wciela się w rolę np. liścia i próbuje opisać jego kolor, gdzie można go znaleźć, kształt. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie kim lub czym jest nauczyciel.

    2. Faza realizacyjna

      1. Uczniowie słuchają treść wiersza pt. „Jesienny pociąg” D.Gellner.

        • uczniowie wyszukują i zaznaczają w tekście bogactwa jesieni

        • nauczyciel zastanawia się wspólnie z dziećmi dokąd jedzie pociąg z wiersza

      2. Malownie ilustracji do wiersza.

      3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem uzupełniają tabelkę(zał.1).

      4. Rozwiązywanie ćwiczeń doskonalących umiejętności pisania wyrazów z „rz”(zał.2)

        • uzupełnianie wyrazów brakującymi dwuznakami,

        • zaznaczenie na kolorowo wyrazów z „rz”,

        • wspólne czytanie na głos wierszyka o jesieni.

      5. Przechodząc do kolejnego etapu zajęć nauczyciel powraca do jesiennego pociągu z omawianego wiersza. Parafrazuje treść utworu:
        Stoi pociąg na peronie.
        8 liści na wagonie.
        A w walizce tu na półce.
        6 brązowych ma w przegródce.
        Ile liści pociąg wiezie?
        Nauczyciel wskazuje na sposób obliczenia zadania.

      6. Uczniowie otrzymują od nauczyciela narysowane na kartce liście, grzyby, jabłka, gruszki, itp. Wraz z zapisanymi na nich działaniami w zakresie dodawania i odejmowania, które należy rozwiązać.

      7. Układanie rozwiązania zadania
        Rusza pociąg
        Sapiąc głośno
        Już w przedziałach
        Grzyby rosną
        9 rydzów 6 prawdziwków
        Ile mamy tutaj grzybków?

    3. Faza podsumowująca

      1. Uczniowie w parach tworzą zadanie matematyczne związane z tematyką jesienną.

      2. Nauczyciel wkłada do kapelusza karteczki z wyrazami – liście, grzyby, kasztanowy ludzik, las, drzewa. Uczniowie kolejno wyciągają karteczki i ustnie tworzą jesienne opowiadanie.

      3. Uczniowie kolejno dokańczają zdanie: Gdyby nie było jesieni to ...

  5. Bibliografia

    1. B.Włodarczyk, Dyktanda i zabawy ortograficzne, GRAG, Kraków

    2. www.ceti.pl/~aniaw/wiersze/g09.html

  6. Załączniki

    1. Uzupełnij.
      Rzeczowniki to nazwy: ................................................................................................................
      Odpowiadają na pytania ....................... lub ............................. Występują w liczbie .................
      .........................................lub .......................................................

    2. D__ewa i k__ewy p__ywitał w__esień.
      Obej__ał b__ozy i g__yby w lesie.
      Wst__ąsną w__osami, ch__ąknął znacząco.
      P__eprosił g__ecznie – poszedł za słońcem.

    3. Jesienny pociąg D.Gellner
      „Stoi pociąg
      na peronie-
      żółte liście ma w wagonie
      i kasztany, i żołędzie –
      dokąd z nimi jechać będzie?
      Rusza pociąg
      sapiąc głośno.
      Już w przedziałach
      Grzyby rosną,
      a na półce, wśród bagaży,
      leży sobie bukiet z jarzyn.
      Pędzi pociąg
      lasem, polem
      pod ogromnym parasolem.
      Zamiast kół kalosze ma, za oknami deszcz mu gra.
      O, zatrzymał się na chwilę!
      ktoś w wagonie drzwi uchylił
      potoczył w naszą stronę
      jabłko duże i czerwone.”

    4. Zadanie domowe
      Naucz się na pamięć wierszyka z ćwiczenia 3.

  7. Czas trwania lekcji 3 godziny lekcyjne

RqeU6Y4G85i7l

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 49.46 KB w języku polskim
RIG3uEZECBxvd

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 24.50 KB w języku polskim