LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

SCENARIUSZ: MLP‑015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA: uczniów szkół podstawowych, klasa IV

PROWADZONYCH PRZEZ: nauczycieli kształcenia ogólnego, nauczycieli historii

TEMAT: Jesteśmy Polakami!

CELE KSZTAŁCENIA – wymagania ogólne:

Analiza i interpretacja historyczna.

  • Rozróżnianie w narracji historycznej warstwy informacyjnej, wyjaśniającej i oceniającej.

  • Objaśnianie związków przyczynowo‑skutkowych, analizowanie zjawisk i procesów historycznych.

  • Dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności.

Tworzenie narracji historycznej.

  • Konstruowanie ciągów narracyjnych przy wykorzystaniu zdobytych informacji źródłowych.

  • Posługiwanie się pojęciami historycznymi i wyjaśnianie ich znaczenia.

  • Przedstawianie argumentów uzasadniających własne stanowisko w odniesieniu do procesów i postaci historycznych.

  • Tworzenie krótkich i długich wypowiedzi: planu, notatki, rozprawki, prezentacji.

TREŚCI NAUCZANIA – wymagania szczegółowe:

Najważniejsze elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Uczeń:

  • zna symbole narodowe (barwy, godło, hymn państwowy), najważniejsze święta narodowe i państwowe, potrafi wytłumaczyć ich znaczenie;

  • wiąże najważniejsze zabytki i symbole kultury polskiej z właściwymi regionami.

METODY NAUCZANIA:

  • pogadanka;

  • wykład;

  • oparte na działalności praktycznej.

FORMA ORGANIZACYJNA NAUCZANIA:

  • nauczanie grupowe.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • podręcznik do historii do klasy 4;

  • kartki bloku technicznego;

  • flamastry;

  • brystol;

  • nożyczki;

  • klej;

  • zalaminowane kartki papieru;

  • długopisy 3D z filamentem;

  • karty gry bingo.

PRZEWIDYWANY CZAS:

45 minut

PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza przygotowawcza

1. Cel fazy przygotowawczej (zakładany efekt kształcenia).

Pod koniec tej części lekcji uczeń będzie w stanie:

  • wymienić symbole narodowe;

  • omówić ich znaczenie;

  • zdefiniować określenie „naród polski”;

  • wytłumaczyć, czym jest patriotyzm.

2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Po części organizacyjnej, nauczyciel rozpoczyna lekcję przedstawiając uczniom cele i kryteria sukcesu.

Cele lekcji:
  • poznasz symbole narodowe kraju;

  • dowiesz się, dlaczego symbole narodowe stanowią tożsamość państwa, obywateli, czym jest patriotyzm.

Kryteria sukcesu:
  • wymienisz 3 symbole narodowe;

  • opiszesz wygląd i ich znaczenie;

  • zdefiniujesz określenie „naród polski”;

  • wytłumaczysz, czym jest patriotyzm.

3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.

Aktywnie uczestniczą w rozmowie inicjowanej przez nauczyciela.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

Nauczyciel rozpoczyna zajęcia rozmową kierowaną, prowokuje dyskusję zadając pytanie: co to oznacza, że jesteś Polakiem? Właściwe odpowiedzi - hasła uczniowie umieszczają na wcześniej przygotowanej kartce bloku technicznego. Notatkę mogą dowolnie przyozdobić.

Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają symbole narodowe, co oznaczają i jak wyglądają. Może posłużyć się materiałami edukacyjnymi dostępnymi w Internecie, np. prezentacją na Genial.ly

Nauczyciel zadaje pytanie, kto jest patriotą? Zakłada, że po zgłoszeniu się większości uczniów, wywiążę się ciekawa dyskusja na temat znaczenia tego słowa. Uczniowie wspólnie z nauczycielem tworzą definicję pojęcia patriota i zapisują ją na wcześniej przygotowanej kartce bloku technicznego.

5. Materiały graficzne lub załączniki (pliki do stworzenia materiałów)/ multimedia (pliki):

Link do prezentacji interaktywnej prezentującej symbole narodowe: https://view.genial.ly/5f9ea9fc2446ef0d1683fa6e/presentation-polskie-symbole-narodowe

Faza zasadnicza

1. Cel fazy zasadniczej (zakładany efekt kształcenia).

Pod koniec tej części lekcji uczeń będzie w stanie:

  • opisać wygląd symboli narodowych;

  • narysować symbol narodowy;

  • stworzyć plakat: Jesteśmy Polakami!

2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup, przedstawia im kryteria pracy w grupie i omawia zadania. Przygotowuje długopisy 3D do pracy, brystol do stworzenia wspólnego plakatu, opisuje zasady BHP pracy z narzędziem.

3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.

Uczniowie aktywnie pracują w grupie i mogą korzystać z różnych źródeł, aby pomóc sobie narysować symbol narodowy.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup: 2 grupy zajmujące się graficznym przedstawieniem hymnu, 2 grupy – godłem i 2 grupy – flagą. Wraz z uczniami decyduje, która grupa wybiera konkretny symbol. Pozwala uczniom korzystać z różnych źródeł pomocniczych. Uczniowie otrzymują zalaminowaną kartkę papieru (bez szablonu), na której wykonują w grupach wcześniej wybrany symbol za pomocą długopisów 3D.

Po skończonej pracy uczniowie wycinają wcześniej przygotowane hasła oraz biorą wykonane projekty i przyklejają na brystol, tworząc wspólny plakat: Jesteśmy Polakami!

Faza końcowa

1. Cel fazy końcowej (zakładany efekt kształcenia).

Pod koniec tej części lekcji nauczyciel z uczniami będzie w stanie:

  • sprawdzić osiągnięcie celów lekcji i kryteriów sukcesu.

2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania plakatu. Proponuje im zabawę podsumowującą – grę bingo.

3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.

Uczeń przedstawia rezultaty pracy w grupie i sprawdza swoją wiedzę w grze bingo.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

Nauczyciel sprawdza wykonanie plakatu. Wywołuje dyskusję, wraz z uczniami podsumowuje zebrane informacje.

Wprowadza uczniów w zasady gry bingo, rozdaje karty do gry i nadzoruje zabawę. Zadaje im następujące pytania:

  1. Jaka jest najważniejsza pieśń narodu polskiego?

  2. Osoba, która jest w stanie poświęcić się dla innych?

  3. Jego postać pojawia się w hymnie.

  4. W którym roku był chrzest Polski?

  5. Z tym państwem graniczy Polska.

  6. Jaki ptak pojawia w symbolach narodowych.

  7. Jeden z najbardziej znanych Polaków.

  8. Ile województw ma Polska?

Przykładowe karty bingo:

R1WgwlS5XLiSK
Karta bingo
RrV7DrG9NjbjU
Karta bingo
R18YqohTCobJW
Karta bingo
R1LIRd5A51nVB
Karta bingo
RQSL6unoUPB5k
Karta bingo
R1OplUk1CAZmr
Karta bingo
R1VDY8fAVC6ys
Karta bingo
RL29sDqAiOBOh
Karta bingo

Karty bingo - opracowanie własne autorki.

5. Materiały graficzne lub załączniki (pliki do stworzenia materiałów)/ multimedia (pliki)

Gra bingo do pobrania: https://bingobaker.com#64e8a305ff17f988

EWALUACJA ZAJĘĆ (sprawdzenie osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia)

Nauczyciel wykorzystuje metodę kosza i walizki. Uczniowie na kolorowych karteczkach wpisują: jaką przydatną i zbędną lub nieciekawą wiedzę wynoszą z lekcji i przyklejają je do narysowanej na tablicy walizki lub kosza. Walizka oznacza elementy pozytywne, a kosz negatywne.

Autorka scenariusza: Paulina Mania