Juliusz Słowacki ze stron podręcznika na strony internetowe
Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej
w pracowni informatycznej klasa: VI
Temat: Juliusz Słowacki – ze stron podręcznika na strony internetowe
1. Cele lekcji:
a) Wiadomości
Uczeń:
podaje podstawowe informacje z życia Juliusza Słowackiego,
wymienia ważniejsze utwory poety (dramaty: „Balladyna”, „Kordian”, wiersze: „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, „Testament mój”)
zna miejsce spoczynku prochów Juliusza Słowackiego.
wie, gdzie szukać informacji na temat poety w internecie.
b) Umiejętności
Uczeń:
potrafi odczytać informacje na osi czasu,
potrafi czytać ze zrozumieniem,
doskonali umiejętności:
korzystania z internetu,
wyszukiwania konkretnych informacji na stronach internetowych,
kopiowania dokumentów do programu Word,
formatowania skopiowanego dokumentu,
posługiwania się różnymi programami szczególnie związanymi z edycją tekstu,
redagowania tekstu na bazie materiałów internetowych,
wyselekcjonowanie z tekstu najważniejszych informacji;
rozwija indywidualne zainteresowania;
uświadamia sobie, że internet może być doskonałym źródłem informacji, pomocnych w nauce,
potrafi prawidłowo uruchomić i zamknąć program i system,
rozumie tekst instrukcji,
stosuje zasady komunikacji z komputerem,
poprawnie zapisuje na dyskietkę.
2. Metoda i forma pracy
pogadanka wprowadzająca, praca indywidualna z komputerem.
3. Środki dydaktyczne
komputery, podręczniki, internet.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Przypomnienie wiadomości potrzebnych do lekcji – uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
w jaki sposób uruchamia się internet?
w jaki sposób będziemy poszukiwać potrzebnych informacji?
4. Pogadanka wyjaśniająca:
Nawiązanie do tematu lekcji.
Jakie informacje o Juliuszu Słowackim zapamiętałeś z poprzedniej lekcji?
b) Faza realizacyjna
1. Uczniowie dzielą się na niewielkie grupy, każda grupa wybiera swojego przedstawiciela. Korzystając z instrukcji grupy przystępują kolejno do ćwiczeń na komputerze. Każda grupa dostaje inne zadanie – wyszukanie informacji na konkretny temat związany z życiem i twórczością Juliusza Słowackiego.
Wyszukaj w Internecie potrzebne informacje.
Skopiuj do programu Word.
Sporządź notatkę.
Zapisz na dyskietce.
Tematy:
Grupa I: Słowacki i jego epoka;
Grupa II: Najważniejsze wydarzenia w życiu Słowackiego;
Grupa III: Wielkie dzieła Słowackiego;
Grupa IV: Adaptacje dramatów Słowackiego;
Grupa V: „Balladyna” na deskach teatrów.
c) Faza podsumowująca
1. Prezentacje grup. Lider każdej grupy prezentuje wykonane zadanie. W zależności od tematyki zadania, może przeczytać fragment wiersza lub (z kolegami z grupy) przedstawić fragment dramatu.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Ewaluacja:
Zaznacz krzyżykiem pod wybranym rysunkiem swoje ustosunkowanie do zajęć.
5. Bibliografia
Hanna Dobrowolska, „Jutro pójdę w świat”, WSiP, Warszawa 2005*.*
„Sławni Polacy. Pisarze i poeci”, Podsiedlik Ranowski i Spółka, Poznań 1998.
6. Uwagi
dzięki zajęciom w pracowni informatycznej, udało mi się zaktywizować nawet najsłabszych uczniów,
podziału na grupy należy dokonać w taki sposób, aby również słabi uczniowie mieli szansę wykazania się swoimi umiejętnościami,
lekcja w pracowni informatycznej może być jednym z elementów obchodów Dni Patrona Szkoły lub przygotowaniem do konkursu literackiego,
efekty pracy uczniów można wykorzystać na gazetce szkolnej, będzie to dodatkowa motywacja do pracy.