Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rnva2vEcjMYmY1
Ilustracja przedstawia mężczyznę. Zdjęcie zostało wykonane w taki sposób, że postać wygląda karykaturalnie. Głowa jest nieproporcjonalna do pozostałych części ciała - dużo większa. Mężczyzna ma okulary, ubrany jest w koszulę oraz marynarkę. Prawą rękę ma zgiętą w łokciu, a palec wskazujący jest skierowany w górę. Za nim znajduje się podświetlona tablica, na której wyświetla się mapa i różne elementy pomocnicze do mapy.

Karykatura – portret w krzywym zwierciadle

Karykatura mężczyzny, online-skills, CC BY 3.0
m4d10554d4070df3a_0000000000025
1

Scenariusz lekcji dla nauczyciela

R18iB82gX46Z01
W prostokątnym polu znajduje się strzałka skierowana w dół symbolizująca pobieranie pliku. Obok strzałki umieszczony jest napis „Pobierz załącznik”. Jest to przycisk pozwalający na wyświetlenie, pobranie i zapisanie pliku zawierającego scenariusz lekcji - dokument w formacie pdf.
Źródło: online-skills, licencja: CC0.
m4d10554d4070df3a_0000000000028

I. Opanowanie zagadnień z zakresu języka i funkcji plastyki; podejmowanie działań twórczych, w których wykorzystane są wiadomości dotyczące formy i struktury dzieła. Uczeń:

1) wykazuje się znajomością dziedzin sztuk plastycznych: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury (łącznie z architekturą wnętrz), rysunku, scenografii, sztuki użytkowej dawnej i współczesnej (w tym rzemiosła artystycznego); rozumie funkcje tych dziedzin i charakteryzuje ich język; rozróżnia sposoby i style wypowiedzi w obrębie dyscyplin; zna współczesne formy wypowiedzi artystycznej, wymykające się tradycyjnym klasyfikacjom, jak: happening, performance, asamblaż; sztuka nowych mediów;

II. Doskonalenie umiejętności plastycznych – ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i zespołowych. Uczeń:

2) wyraża w pracach plastycznych uczucia i emocje wobec rzeczywistości, a także płynące z inspiracji muzycznych czy literackich (impresja i ekspresja); rysuje, maluje, ilustruje zjawiska i wydarzenia realne i wyobrażone (także w korelacji z innymi przedmiotami);

III. Opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu kultury plastycznej, jej narodowego i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego. Uczeń:

8) zna i stosuje zasady prezentacji i upowszechniania dzieł zgodnie z prawem i etyką.

m4d10554d4070df3a_0000000000036
Nauczysz się

poznasz pojęcie karykatury;

zrozumiesz jaki jest cel tworzenia karykatury;

poznasz techniki plastyczne wykorzystywane w karykaturze;

stworzysz samodzielnie karykaturę;

będziesz potrafił odróżnić karykaturę od portretu;

opiszesz emocje, które wywołuje karykatura.

m4d10554d4070df3a_0000000000042

Karykatura

Karykatura jest odmianą portretuPortretportretu. Z jednej strony nawiązuje do fizycznego podobieństwa modela, zaś z drugiej chociaż dość mocno je zmienia, przeważnie zniekształca. Autor tak ukazuje wybraną osobę, że można ją rozpoznać, jednak jej wygląd zwraca szczególną uwagę, zaciekawia lub rozśmiesza.

RZWwZTwMAKiSg1
Ilustracja interaktywna przedstawia karykaturę "Republican guy". Przedstawiony został portret mężczyzny w nienaturalnych kształtach twarzy. Mężczyzna ma ciemne siwe włosy. Jego grzywka sterczy do góry. Brwi są na różnych wysokościach Ubrany jest w garnitur i czerwony krawat. W klapie ma przypinkę w barwach flagi Stanów Zjednoczonych. Na ilustracji umieszczony jest niebieski pulsujący punkt. Po jego zaznaczeniu wyświetlą się dodatkowe informacje.
Karykatura „Republican guy”, online-skills, CC BY 3.0

Karykaturzysta, zmieniając wygląd, stara się zwrócić naszą uwagę na charakter lub zachowanie osoby przedstawionej w krzywym zwierciadle. Najczęściej chodzi o to, aby wydrwić jej pewne cechy.

m4d10554d4070df3a_0000000000052

Techniki

Służąc władcom, artyści często upiększali swoich modeli, aby ich w pełni zadowolić i uzyskać satysfakcjonującą zapłatę. Jednak byli też malarze, którzy nie dla zysku, ale dla wyrażenia własnych odczuć, uwydatniali brzydotę w swoich obrazach. Wśród nich znalazł się siedemnastowieczny twórca, David Teniers II, który w swych karykaturach uwidaczniał ludzkie słabości.

R1NpQWuUcdbZN1
Ilustracja przedstawia obraz Davida Teniersa pt. „Popiersie śmiejącego się chłopa”. Obraz przedstawia zgarbionego, starszego mężczyznę z założonymi rękoma. Postać śmieje się. Ubrany jest w ciemny płaszcz, a na głowie ma czapkę spod, której wystają włosy. Obraz ma ciemnobrązową ramę. Po kliknięciu kursorem myszy na grafikę przedstawiającą „Popiersie śmiejącego się chłopa” zostanie wyświetlona informacja dodatkowa.
David Teniers, „Popiersie śmiejącego się chłopa”, XVII w., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, Polska, cyfrowe.mnw.art.pl, CC BY 3.0

Podobnie do portretu, karykaturę można stworzyć rysując, malując, fotografując, korzystając z grafiki komputerowej lub tradycyjnej. Każda technika daje inne możliwości i tylko od karykaturzysty zależy, którą wybierze. Można także łączyć więcej narzędzi, np. fotografię z graficznym programem komputerowym.

Wprawnemu fotografowi wystarczy czasem odpowiednio ustawić się z aparatem, a zniekształcony model już będzie wyglądał karykaturalnie na zdjęciu.

Rnva2vEcjMYmY1
Karykatura mężczyzny, online-skills, CC BY 3.0
m4d10554d4070df3a_0000000000073

Sposoby na udaną karykaturę

Warto przyjrzeć się filmom animowanymAnimowanyanimowanym, ponieważ postacie z niektórych kreskówek przypominają karykatury. Mają wydłużone lub nadmiernie zaokrąglone twarze, przesadnie krótkie lub długie ręce i nogi, nieproporcjonalną budowę ciała. Na przykład drobne ciało dźwiga ogromną głowę. Ważne jest, aby zaciekawić widza nietypowym wyglądem.

Karykaturzyści stosują także inne efekty:

  • całkowite zastąpienie – zwierzęciem lub postacią z bajki – jakiejś osoby albo przedstawiciela zawodu, to okazja do wyolbrzymienia pewnych cech bohatera karykatury;

R15H3DwrXP02u1
Ilustracja interaktywna przedstawia Karola Darwina na tle dżungli. Widoczna jest ogromna głowa mężczyzny, długa broda i łyse czoło. Głowa jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do całej postaci. Za głową widać fragment sylwetki postaci, która stoi na tle dżungli. W prawej ręce trzyma długi kij. Fotografia jest czarno-biały szkicem. Na ilustracji umieszczony jest niebieski pulsujący punkt. Po jego zaznaczeniu wyświetlą się dodatkowe informacje.
Karykatura Karola Darwina jako dzikiego człowieka dżungli, 1873, online-skills, CC BY 3.0
RbmbDGO7RUv2J1
Ilustracja interaktywna przedstawia białą postać przypominającą bałwana. Stoi on na śniegu, a w lewej ręce trzyma miotłę. Prawą rękę trzyma uniesioną tak jakby prężył muskuły. Ma fartuch zawieszony na szyi, a na głowie ma zniszczony cylinder. Bałwan ma grymas zdenerwowania na twarzy oraz wielki, różowy nos. W tle pada śnieg. Na ilustracji umieszczony jest niebieski pulsujący punkt. Po jego zaznaczeniu wyświetlą się dodatkowe informacje.
Karykatura dozorcy jako bałwana, online-skills, CC BY 3.0
  • karykaturzyści chętnie sięgają po motywyMotywmotywy zwierzęce. Oprócz zastąpienia całej postaci, stosują dwa inne trikiTriktriki: wymianę głowy lub reszty ciała;

RY4tpRqWtHXhS1
Ilustracja interaktywna przedstawia obraz Alexandre-Gabriela Decampsa „Rzeczoznawcy w pracowni malarza”. Przy sztaludze z obrazem są cztery postacie. Wszystkie mają małpie głowy zamiast ludzkich. Postać w środku siedzi, a pozostałe stoją. Jedna z nich jest tyłem do widza i trzyma z tyłu ręce w których widać laskę i cylinder. Obok obrazu, który podziwiają stoją butle, a u dołu obrazu leży otwarta książka. Na ilustracji umieszczony jest niebieski pulsujący punkt. Po jego zaznaczeniu wyświetlą się dodatkowe informacje.
Alexandre-Gabriel Decamps, „Rzeczoznawcy w pracowni malarza”, 1837, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, Polska, cyfrowe.mnw.art.pl, CC BY 3.0
  • popularnym sposobem na uzyskanie karykatury jest pomniejszenie tego, co małe i wyolbrzymienie największych części twarzy lub całego ciała. Zmieniając proporcje, karykaturzysta powiększa kontrasty rozmiarów, a to powoduje śmiech u odbiorcy dzieła. Król Edward VII i jego żona Aleksandra panowali w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Malarz Luke Fildes uwiecznił ich w trakcie przygotowań do koronacji. Obraz i nietypowe zachowania króla zainspirowały innego twórcę do sporządzenia karykatury dzieła.

m4d10554d4070df3a_0000000000082
RvXP7zsG9CwRY1
Luke Fildes, „Edward VII i Aleksandra w strojach koronacyjnych”, 1906, Westminster Abbey, Londyn, Anglia, wikimedia.org, domena publiczna
R1awjToXuJD201
Ilustracja interaktywna przedstawia karykaturę króla Edwarda VII i królowej Aleksandry. Z lewej strony fotografii stoi bokiem gruby mężczyzna z koroną na głowie. Ubrany jest żółty strój obszyty na rękawach i pod szyją futrem. Z pod stroju wystają buty. Z prawej strony zdjęcia widoczna jest wysoka, szczupła kobieta w długiej sukni opadającej na ramiona. Na głowie ma kapelusz, wokół szyi owinięty długi naszyjnik. Trzyma ręce złożone na wysokości brzuch, a na dłonie ma nałożone rękawiczki sięgające aż do łokci. Na ilustracji umieszczone są niebieskie pulsujące punkty. Po jego zaznaczeniu wyświetlą się dodatkowe informacje.
Karykatura króla Edwarda VII i królowej Aleksandry, online-skills, CC BY 3.0
m4d10554d4070df3a_0000000000090

Co jeszcze warto wiedzieć o karykaturach?

Ciekawostka

Najnowszym pomysłem, rodem z XXI w., jest zaproszenie karykaturzysty do pracy podczas wesela lub innego przyjęcia. W ten sposób może powstać niezwykła pamiątka, która w trakcie wspomnień będzie okazją do śmiechu. Od lat w krzywym zwierciadle rysują polską rzeczywistość Andrzej Mleczko i Henryk Sawka.

Artyści dzięki swej wrażliwości za pomocą sztuki zabierają głos w różnych sprawach. Protestują, popierają. Karykatura jest dobrym narzędziem do wypowiedzi. Rafaela Tasca i Carlos Latuff posłużyli się nią, by zwrócić uwagę na wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy podczas wojny, która uczy okrucieństwa i niszczy im życie.

Tworząc karykatury, trzeba pamiętać, że najczęściej nie rozśmieszają osób na nich przedstawionych. Wizerunek każdej osoby chroni prawo, dlatego karykatura nie może zawierać informacji, które komuś mogą zaszkodzić, np. nieprawdy.

RrfQVcQrAMiW81
Josef Lada, „Szwejk”, Wikimedia, CC BY 3.0
m4d10554d4070df3a_0000000000104

Podsumowanie

Jaką masz wiedzę?

  • karykatura to celowo zniekształcony portret, który uwidacznia czyjeś wady;

  • można ją wykonać za pomocą różnych technik, np. rysunkową, malarską, graficzną, fotograficzną lub rzeźbiarską;

  • karykaturę uzyskuje się zmieniając proporcje ciała, zastępując całą postać lub części ciała motywami zwierzęcymi lub innymi;

  • David Teniers, Carlos Latuff to twórcy karykatur spoza Polski. Wśród polskich autorów znajdują się Andrzej Mleczko i Henryk Sawka;

Teraz potrafisz:

  • wskazać cechy, które odróżniają karykaturę od zwykłego portretu,

  • rozpoznać nazwiska poznanych dziś karykaturzystów,

  • samodzielnie wykonać karykaturę, stosując informacje z lekcji.

m4d10554d4070df3a_0000000000147

Zadania

RxotLaWCz63B41
Ćwiczenie 1
Polecenie do zadania brzmi: Karykatura jest: Poniżej umieszczone są odpowiedzi, z których należy wybrać prawidłową. W prawym dolnym rogu zadania umieszczony jest przycisk „Sprawdź”, służący sprawdzeniu poprawności jego wykonania.
Źródło: online-skills, licencja: CC0.
R1UVNVkZrfQEV1
Ćwiczenie 2
Polecenie do zadania brzmi Z podanych określeń wybierz techniki plastyczne, które możesz wykorzystać tworząc karykaturę. Poniżej umieszczone są odpowiedzi, z których, należy wybrać prawidłowe. W prawym dolnym rogu zadania umieszczony jest przycisk „Sprawdź”, służący sprawdzeniu poprawności jego wykonania.
Źródło: online-skills, licencja: CC0.
R5g5Md1SSbCOr1
Ćwiczenie 3
Przyjrzyj się jeszcze raz wybranym ilustracjom i przypomnij sobie, jakie efekty wykorzystano, aby uzyskać karykaturę. Dopasuj obraz do opisu efektu.
RTBFysvLUqQgC
Ćwiczenie 4
Przyjrzyj się ponownie zdjęciu poniżej. Jaką technikę i trik wybrano, by uzyskać efekt karykatury?
RXVBRkjPoT8Lz1
Ćwiczenie 5
"Polecenie do zadania brzmi: zastanów się nad znaczeniem pojęć związanych z karykaturą. Poniżej polecenia, w dwóch kolumnach, znajdują się elementy z odpowiedziami. Należy je tak przesunąć, aby dobrać parami pasujące do siebie odpowiedzi. W prawym dolnym rogu zadania umieszczony jest przycisk „Sprawdź”, służący sprawdzeniu poprawności jego wykonania."
Źródło: online-skills, licencja: CC0.
R9Ubaxlt4JQ4T1
Ćwiczenie 6
Przyjrzyj się jeszcze raz wybranym ilustracjom i połącz z nimi temat karykatury.
RuYKa9Vvm6Ai31
Ćwiczenie 7
Polecenie do zadania brzmi: Wybierz, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe. Poniżej podane są stwierdzenia, dla których należy wybrać opcję „Prawda” lub „Fałsz”. W prawym dolnym rogu zadania umieszczony jest przycisk „Sprawdź”, służący sprawdzeniu poprawności jego wykonania.
Źródło: online skills, licencja: CC BY 3.0.
Polecenie 1

Znając przywary króla Edwarda VII, stwórz własną karykaturę tego władcy.

Do wykonania polecenia użyj narzędzi dostępnego poniżej programu miniPaint.

RvXP7zsG9CwRY1
Luke Fildes, „Edward VII i Aleksandra w strojach koronacyjnych”, 1906, Westminster Abbey, Londyn, Anglia, wikimedia.org, domena publiczna
R1WeXxTCzczJ71
Uruchom wyobraźnię i zaplanuj ilustrację do mitologicznej przygody Odyseusza, Syzyfa lub Achillesa. Opowiedz, który epizod z życia bohatera został przez Ciebie wybrany i jaką masz wizję plastyczną. Poproś kogoś z klasy o jej zrealizowanie.
Źródło: ViliusL.
m4d10554d4070df3a_0000000000270

Słownik pojęć

Rzeźba
Rzeźba

trójwymiarowe dzieło sztuki wykonane w kamieniu, drewnie, gipsie itp.

Portret
Portret

dzieło sztuki plastycznej, przedstawiające określoną osobę albo grupę osób z zachowaniem podobieństwa.

Grafika
Grafika

dział sztuk plastycznych obejmujący dzieła wykonane techniką powielania na dowolnym podłożu odbitek z uprzednio wykonanej formy; też: dzieło wykonane tą techniką.

Model
Model

osoba pozująca artyście do obrazu, rzeźby, zdjęcia.

Rzeczoznawca
Rzeczoznawca

osoba powoływana do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jej kwalifikacji.

Animowany
Animowany

film rysunkowy, kukiełkowy.

Dozorca
Dozorca

osoba utrzymująca porządek w budynku mieszkalnym.

Motyw
Motyw

powtarzający się element kompozycyjny lub zdobniczy w dziełach sztuki lub przedmiotach użytkowych.

Trik
Trik

sprytne posunięcie służące osiągnięciu jakiegoś celu.

Fizjonomia
Fizjonomia

twarz.

Monochromatyczny
Monochromatyczny

stosowanie w malarstwie jednej barwy w różnych odcieniach.

Fakt
Fakt

to, co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości.

Szlafrok
Szlafrok

ubiór domowy przypominający luźny płaszcz lub rozpinaną sukienkę, nakładany zwykle na nocną bieliznę.

Przywara
Przywara

ujemna cecha charakteru.

Republikanin
Republikanin

członek lub zwolennik partii republikańskiej w USA.

Źródło:

encyklopedia.pwn.pl

m4d10554d4070df3a_0000000000279

Galeria dzieł sztuki