Kasowanie, przenoszenie i kopiowanie, czyli dokonywanie prostych poprawek
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Kasowanie, przenoszenie i kopiowanie, czyli dokonywanie prostych poprawek
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
wymienić metody i klawisze umożliwiające usunięcie tekstu lub grafiki;
omówić sposoby usuwania poszczególnych elementów tabeli takich ,jak wiersze, kolumny czy komórki;
uzasadnić celowość korzystania z poleceń cofania operacji i ich ponawiania;
wykorzystać metodę przeciągnij i upuść do przenoszenia tekstów i grafiki w dokumencie i pomiędzy dokumentami;
wykorzystać metodę przeciągnij i upuść do kopiowania tekstów i grafiki w dokumencie i pomiędzy dokumentami.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
usuwać tekst i grafikę za pomocą klawiszy Delete i Backspace;
usuwać elementy tabeli za pomocą poleceń dostępnych w menu Tabela oraz poleceń w menu podręcznym;
powtórzyć przy pomocy automatu ostatnio wykonaną operację w programie Word;
cofnąć wykonanie kilku operacji i je ponowić;
przenosić tekst i grafikę przy wykorzystaniu metody przeciągnij i upuść za pomocą lewego przycisku myszy;
kopiować tekst i grafikę przy wykorzystaniu metody przeciągnij i upuść za pomocą lewego przycisku myszy;
kopiować i przenosić tekst i grafikę przy wykorzystaniu metody przeciągnij i upuść za pomocą prawego przycisku myszy.
Metody nauczania
pogadanka;
metoda laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu;
metoda eksponująca- lekcję multimedialną.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym programem Microsoft Word;
praca indywidualna z wykorzystaniem lekcji multimedialnej pt. Kasowanie; przenoszenie i kopiowanie, czyli dokonywanie prostych poprawek;
podręcznik;
karta pracy.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | - czynności organizacyjne (5 min) |
| |
- wprowadzenie do tematu – krótka informacja (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | - lekcja multimedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
Ćwiczenia praktyczne (10 min) |
| Zestaw komputerowy | |
Faza podsumowująca | - usystematyzowanie treści lekcji (5 min) |
| Karta pracy |
Bibliografia
[1] Małgorzata Mordaka, Informatyka 2000, Podręcznik dla gimnazjum, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000
[2] Ewa Gurbiel, Grażyna Hardt‑Olejniczak, Ewa Kołczyk, Helena Krupicka, Maciej M. Sysło, INFORMATYKA Poradnik dla nauczyciela gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000
[3] P. M. Heathcote, J. M. Vincent, Word - pisanie na ekranie Informatyka w szkole Książka ucznia, Wydawnictwo RM, Warszawa 2000
Załączniki
Czas trwania lekcji:
45 minut