Kąty wierzchołkowe, odpowiadające, przyległe i naprzemianległe.
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń zna:
pojęcia kątów: przyległych, wierzchołkowych, odpowiadających i naprzemianległych,
związki miarowe poszczególnych rodzajów katów.
Umiejętności Uczeń umie:
wskazywać poszczególne rodzaje kątów,
rysować poszczególne rodzaje katów,
określać miary kątów przyległych, wierzchołkowych, odpowiadających, naprzemianległych na podstawie danych kątów na rysunku lub treści zadań,
rozwiązywać zadania tekstowe związane z kątami.
Metoda pracy pogadanka, metoda pracy równym frontem.
Środki dydaktyczne linijka, ekierka, ołówek.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe:
sprawdzenie obecności.
Przypomnienie wiadomości o kątach:
co to jest kąt,
jakie elementy wyróżniamy w budowie kąta,
jakie poznaliśmy do tej pory rodzaje kątów.
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie tematu lekcji: Kąty wierzchołkowe, odpowiadające, przyległe i naprzemianległe.
Faza realizacyjna
Kąty przyległe
Nauczyciel rysuje na tablicy kąty przyległe (nie nazywając ich jeszcze) i prosi uczniów o podanie miary kąta alfa.R1VltffatCAyg Wniosek:
Suma miar tych kątów jest równa 180Indeks górny oo (tworzą kąt półpełny).
Kąty przyległe mają jedno wspólne ramię.Kąty wierzchołkowe
Nauczyciel na tablicy rysuje kąty wierzchołkowe i zadaje uczniom pytanie: czym się charakteryzują te kąty?R1UIdA3HCXiXc Wniosek
Miary tych katów są jednakowe.
Kąty te mają wspólny wierzchołek, a ich ramiona leżą na przecinających się prostych.Kąty odpowiadające
Nauczyciel rysuje dwie proste równoległe a i b oraz prostą m, która przecina dwie proste pod pewnym kątem alfa.RKaacuYRUaElS Wniosek:
Zaznaczone kąty mają jednakowe miaryKąty naprzemianległe
Nauczyciel ponownie rysuje dwie proste równoległe a i b oraz prostą m przecinającą te dwie proste pod pewnym kątem. Nauczyciel zaznacza dwa kąty i prosi uczniów o zastanowienie się nad tym, dlaczego te kąty są sobie równe.Rd4pYU3t84cyn Wniosek:
Zaznaczone kąty mają jednakowe miary.Uczniowie przerysowują z tablicy kąty i zapisują ich nazwy i własności.
Rozwiązywanie zadań
Zadanie 1.
Podaj miary pozostałych kątów.RIgipzCXFFdX5 Zadanie 2.
Znajdź na rysunku pięć par kątów o jednakowych miarach.
Kąt oznaczony numerem I ma miarę 105Indeks górny oo. Jakie miary maja pozostałe kąty oznaczone numerami od II do VII?
R1Xw4NEWm1miv Zadanie 3.
Na każdym z poniższych rysunków dwie proste równoległe przecinają trzecią prostą. Jakie miary maja kąty ?R1YVJw7oaW78I
Faza podsumowująca
utrwalenie wiadomości o kątach poznanych na lekcji, o ich nazwach i własnościach,
zadanie pracy domowej (załączniki).
Bibliografia
M. Dobrowolska, M. Karpiński, P. Zarzycki „Matematyka 5. Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2003
W Łęska, S. Łęski „I Ty zostaniesz Pitagorasem. Materiały pomocnicze do nauki matematyki dla klasy 5”, Oficyna Wydawniczo – Poligraficzna i Reklamowo – Handlowa „Adam”, Warszawa 1992.
Załączniki Zadanie domowe
Zadanie 1.
Dwa kąty przyległe są równe. Ile wynosi miara każdego z nich?Zadanie 2.
Ile stopni ma miara kąta przyległego do kąta:
a) ,
b) ,
c) 71,
d) ?Zadanie 3.
Na poniższym rysunku proste AB i CD są równoległe. Zaznacz wszystkie kąty równe kątowi ADC i kątowi ABC. Jakie są pozostałe miary kątów trapezu ABCD?R7CG94JyFVNim Czas trwania lekcji 45 minut
Uwagi do scenariusza