Na fotografii widok na Wawel z Mostu Dębnickiego. Na pierwszym planie szeroka rzeka Wisła o granatowym kolorze. Za nią, na wzgórzu usytuowane są liczne, ściśle do siebie przylegające zabudowania Wawelu. Jest on otoczony brązowym murem z dwoma widocznymi kawalierami, który posiada gdzieniegdzie otwory i tworzy tzw. front kleszczowy. Za nim na wprost zabudowania o białej cegle. Górna partia okien w nich jest koloru brązowego, dach również, tylko jego tonacja jest dużo cieplejsza. Na lewo od bielonego muru zabudowania w dużej części zasłonięte przez gęsto rosnące drzewa. Widoczne są tylko ich dachy z attyką i licznymi kominami. Za nimi wieże kościoła, jedna wyższa, dwupiętrowa, której zwieńczenie jest bogato zdobione z czterema wieżyczkami. Po lewej od niej niższa, również z czterema małymi wieżyczkami oraz po prawej, różniąca się zupełnie od tych dwóch, z brązowym zwieńczeniem w kształcie stożka. Na prawo od bielonego muru zabudowania przypominające domy mieszkalne, a obok nich budowla na planie koła. Nad rzeką rozciąga się aleja dla spacerujących, od której prowadzą zejścia w stronę rzeki. Z oddali widać wielu przechadzających się nią ludzi.
Polecenie 1
Przyjrzyj się mapie i określ położenie Polski w Europie. Następnie wymień państwa, z którymi Polska graniczy.
R1QK93BGarKPH
Polecenie 1
Na podstawie dostępnych źródeł określ, jakie jest położenie Polski w Europie. Następnie wymień państwa, z którymi Polska graniczy.
R7AsSZGAtHVv5
RMfvQxPG9rp6i1
Ćwiczenie 1
R1Ma76KItKgEK
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Przypomnij sobie dwie wielkie panujące w Polsce dynastie: Piastów i Jagiellonów. Dopasuj podane imiona i przydomki królów i królowych do odpowiedniej dynastii.
Zygmunt August, Bolesław Chrobry, Zygmunt Stary, Jadwiga Andegaweńska, Anna Jagiellonka, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki
Piastowie
Jagiellonowie
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 2
R12Ev4To6ahFz1
Ciekawostka
Oto słowo 'Polska' w różnych językach:
angielski – Poland,
arabski – بولندا [czyt. Bōlandā],
fiński – Puola,
łaciński – Polonia,
niemiecki – Polen,
perski – Lachistan,
rosyjski – Польша [czyt. Pol’sza],
kaszubski – Pòlskô.
ROPwXcgZVUtHp
Ćwiczenie 3
Polecenie 2
Wybierz jedno z powiedzeń z poprzedniego ćwiczenia i wyszukaj informacje na temat jego pochodzenia. Wyjaśnij, jak powstało.
RLf1S3iMv13zD
RP6FFiz1GmYLa
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie 5
REF3ZUyef2HSv
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Z jakimi wydarzeniami historycznymi kojarzą ci się podane nazwy miejscowości?
w latach 1901–1902 uczniowie podjęli strajk przeciw germanizacji szkół, biciu dzieci i nauce religii w języku niemieckim, w 1683 roku król Jan III Sobieski na czele armii polsko-austriacko-niemieckiej pokonał w bitwie wojska osmańskie, miejsce krwawej bitwy w 1944 roku między wojskami alianckimi i niemieckimi, Polacy jako pierwsi dotarli na wzgórze, pierwsza stolica Polski i miejsce spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III (zjazd gnieźnieński), zwycięska bitwa wojsk polskich i litewskich z zakonem krzyżackim 15 VII 1410, tutaj 11 XI 1673 hetman Jan Sobieski pokonał wojska tureckie, symbol wybuchu II wojny światowej, 1–7 IX 1939 polski garnizon bronił półwyspu przed znacznie liczniejszą armią niemiecką
Grunwald
Gniezno
Monte Cassino
Chocim
Wiedeń
Września
Westerplatte
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
RaJNOFA8LWQzj
Ćwiczenie 6
R1Rm0xfpQgrAJ
Ćwiczenie 7
R1NaKX8ZfjbTs
Ćwiczenie 8
Polecenie 3
Zilustruj wybrane przysłowie z poprzedniego ćwiczenia. Możesz skorzystać ze szkicownika.
R1ZlDIATPoroa
Polecenie 3
Wyjaśnij, jak rozumiesz wybrane przez siebie przysłowie z poprzedniego ćwiczenia.
RsGh5okNasKYp
R1SCoW2WBPfIQ
Ćwiczenie 9
RhhB2q8iLG6Vz
Ćwiczenie 10
Ćwiczenie 10
Mieszkańców miast, miasteczek i wsi możemy nazywać, tworząc wyrazy pochodzące od nazw miejscowości, w których mieszkają. Na przykład mieszkańcami wymienionych poniżej miast są:
Warszawy – warszawianin, warszawianka
Krakowa – krakowianin, krakowianka
Poznania – poznanianin, poznanianka
Tarnowa – tarnowianin, tarnowianka
Utwórz nazwy mieszkańców poniższych miast:
Gniezno
Łódź
Lidzbark Warmiński
Przemyśl
RfREA8Ws4RAHy
Pamiętaj, tworząc nazwy mieszkańców, dodaj do tematu nazwy miejscowości dla rodzaju męskiego cząstkę -anin lub -czyk, a dla żeńskiego -anka lub -ka.