Konfiguracja systemu Windows
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Konfiguracja systemu Windows
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
zdefiniować pojęcie tła pulpitu w systemie Windows;
zdefiniować, czym jest wygaszasz ekranu i do czego służy;
zdefiniować, czym jest piksel;
podać definicję rozdzielczości ekranu;
zdefiniować, czym jest kompozycja w systemie Windows.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
zmienić tło;
zmienić rozdzielczość ekranu w systemie Windows;
zmienić wygaszasz ekranu;
zmienić kompozycję;
dostosować pulpit do własnych potrzeb, modyfikując jego rozmiar i wygląd;
dostosować menu start poprzez Właściwości paska zadań i menu Start;
wskazać menu Start, pulpit, pasek szybkiego uruchamiania;
dodać pasek szybkiego uruchamiania do paska zadań.
Metody nauczania
pogadanka;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.;
eksponująca – lekcja multimedialna.
Środki dydaktyczne
komputery
lekcja multimedialna;
zestawy zadań i ćwiczeń do lekcji (karta pracy).
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) |
| |
– wprowadzenie do tematu – krótka informacja (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | – lekcja multimedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
– praktyczne zastosowanie wiadomości z lekcji multimedialnej (10 min) |
| ||
Faza podsumowująca | – usystematyzowanie treści lekcji (5 min) |
| Karta pracy |
Bibliografia
[1]M. Szeliga, M. Świątelski, ABC systemu Windows XP PL, Helion, Warszawa 2002.
[2]P. Czarny, Windows XP PL. Podstawy obsługi systemu, Helion, Warszawa 2002.
Załaczniki
Zadanie domowe:
Wykonaj rysunek w programie Paint i ustaw go jako tło pulpitu.
Czas trwania lekcji:
45 minut
Uwagi:
Jeżeli lekcja jest wykonywana w pracowni, gdzie komputery pobierają uprawnienia z domeny Windows 2000/2003 należy pamiętać, że na poziomach A, B, C, modyfikacja ustawień opisanych w lekcji nie jest możliwa, należy zmienieć uprawnienia użytkowników do modyfikacji Ekranu i paska zadań.