Kontrasty społeczne i gospodarcze Indii
SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Kontrasty społeczne i gospodarcze Indii.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
10.6. uczeń: opisuje kontrasty społeczne i gospodarcze w Indiach; wyjaśnia przyczyny gwałtownego rozwoju nowoczesnych technologii.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
określa położenie geograficzne Indii,
omawia warunki naturalne: krainy geograficzne, klimat zwrotnikowy monsunowy,
podaje przykłady klęsk żywiołowych,
omawia najstarszą cywilizację w dolinie Indusu,
charakteryzuje eksplozję demograficzną,
omawia zróżnicowanie społeczeństwa indyjskiego,
wie, na czym polega ciągle istniejący podział kastowy,
charakteryzuje hinduizm,
omawia rozwijający się przemysł elektroniczny, biotechnologiczny, informatyczny, lotniczy i technologii kosmicznych,
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi scharakteryzować społeczeństwo w Indiach;
potrafi scharakteryzować gospodarkę Indii;
lokalizuje obiekty na różnych mapach;
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji;
poprawnie czyta mapy;
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje;
samodzielnie uczy się;
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, | Na podstawie atlasu uczniowie charakteryzują położenie i warunki przyrodnicze oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy Indii. Dyskusja dotycząca możliwości rozwoju gospodarczego Indii. | Mapa, atlas, | Burza mózgów, pogadanka, | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość | Uczniowie oglądają film obrazujący tradycje i kulturę Indii oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy (zasób nr 2). Nauczyciel podaje polecenia dotyczące filmu.
Na podstawie galerii fotografii (zasób nr 1) uczniowie charakteryzują zróżnicowanie gospodarcze Indii. Podział klasy na grupy. Uczniowie wykonują metaplan - Dlaczego Indie to kraj wielkich kontrastów? Chętni uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy. | Mapa, atlas, film (zasób nr 2), galeria zdjęć (zasób nr 1) | Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie | Zbiorowa, Jednolita, grupowa |
Etap podsumowania | Geografia, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość | Podsumowanie lekcji: Podaj po dwa przykłady kontrastów występujących w gospodarce Indii: - w przemyśle, - w rolnictwie, - w społeczeństwie. | Prezentacja multimedialna | Dyskusja, pogadanka, | Zbiorowa, jednolita |