Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Narzędzia kontroli dekontaminacji

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Kontrola integralności bariery sterylnej

GRA EDUKACYJNA

1
1
Instrukcja obsługi gry edukacyjnej

Gra edukacyjna “Kontrola integralności bariery sterylnej” rozpoczyna się ekranem startowym. Klikając przycisk Start gracz przechodzi się do opisu celów i zasad gry. Między tymi ekranami przechodzi się klikając przycisk Dalej.

W części Wybór postaci jest możliwość stworzenia postaci, którą użytkownik będzie grać. Można kreować jej wygląd, zmieniając: płeć, okulary, uczesanie, karnację i ubranie, klikając ikonę osoby i przyciski Następny element i Poprzedni element. Klikając przycisk Wstecz można wrócić do wyboru postaci: kobieta, mężczyzna. Po dokonaniu wyboru przechodzi się do ekranu rozpoczynającego grę, klikając przycisk Dalej.

Każdy tekst oznaczony ikoną Włącz/wyłącz dźwięk jest czytany przez lektora. Gracz ma możliwość wielokrotnego odsłuchania nagrania.

Zadaniem gracza jest kontrola integralności bariery sterylnej i dopuszczenie narzędzi do użytku lub przekazanie do ponownej dezynfekcji lub pakowania.

Gra edukacyjna składa się z dwóch poziomów, które gracz przechodzić będzie kolejno. Poziom pierwszy zawiera jeden etap, poziom drugi cztery etapy. Rozpoczynając grę, użytkownik ma dwa życia, gdy udzieli nieprawidłowej odpowiedzi, traci jedno życie i wraca do tego samego pytania. Po utracie wszystkich żyć, gracz wraca do początku rozgrywanego etapu. Za każdą prawidłową odpowiedź gracz otrzyma w pierwszej próbie 3 punkty, w drugiej próbie 1 punkt.

Na ekranie Menu znajdują się wszystkie etapy z dwóch poziomów gry. Na początku aktywny jest jedynie poziom pierwszy. Klikając w niego, gracz rozpoczyna rozgrywkę. Na ekranie przycisk Wstecz umożliwia powrót do celów i zasad gry.

Na ekranie rozpoczynającym etap 1 znajduje się opis sytuacji oraz przycisk Dalej. Każda sytuacja przedstawiona jest w dwóch częściach: wstęp i pytanie, pomiędzy którymi przechodzi się, klikając przycisk Dalej. Gracz przechodzi 5 sytuacji, które pojawiać się będą kolejno. Kolejność wyświetlania sytuacji jest losowa. Zadaniem gracza jest wskazanie prawidłowej odpowiedzi. Po kliknięciu na wybrany obiekt (tekst, grafika, punkt aktywny), pojawia się przycisk Sprawdź. Klikając go gracz otrzymuje informację czy odpowiedział poprawnie czy popełnił błąd. Pojawia się przycisk Dalej, który umożliwia przejście do kolejnego pytania.

Po udzieleniu odpowiedzi, przechodzi się do ekranu podsumowującego poziom, na którym znajduje się informacja zwrotna oraz przycisk OK umożliwiający powrót do ekranu Menu.

Na ekranie Menu znajdują się wszystkie etapy z dwóch poziomów gry. W zależności od tego, czy gracz ukończył poziom czy nie, aktywne są inne przyciski. Po ukończeniu poziomu pierwszego, aktywny jest on oraz pierwszy etap poziomu drugiego. W przeciwnym wypadku aktywny jest jedynie poziom pierwszy. Analogicznie jest po przejściu kolejnych etapów - odpowiednie przyciski stają się aktywne. Klikając w przycisk wybranego etapu, gracz rozpoczyna rozgrywkę. Na ekranie przycisk Wstecz umożliwia powrót do celów i zasad gry.

Na ekranie startowym wybranego etapu poziomu 2 znajduje się opis sytuacji oraz przycisk Dalej. Na etapie pierwszym gracz przechodzi 6 sytuacji, na drugim i trzecim - 5 sytuacji, na czwartym - 3 sytuacje, które pojawiać się będą kolejno. Rozgrywka wygląda tak samo, jak na poziomie 1.

W grze edukacyjnej pojawiają się elementy zaskoczenia, oznaczone ikoną gwiazdki, w postaci sytuacji nietypowych, za rozwiązanie których gracz otrzymuje 5 punktów.

Na ekranie kończącym grę jest informacja o liczbie zdobytych punktów oraz przycisk Zagraj ponownie umożliwiający przejście do ekranu startowego.

RczpwsBCVY42o
Przyciski funkcyjne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1dcq1Q8wXlQm
Kontrola integralności bariery sterylnej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Kontrola integralności bariery sterylnej2480Brawo! Test zaliczony.Niestety, test niezaliczony. Powtórz materiał.
Test

Kontrola integralności bariery sterylnej

Liczba pytań:
24
Limit czasu:
min
Twój ostatni wynik:
-

Powiązane ćwiczenia