Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Konwersja liczb pomiędzy systemami liczbowymi

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • wymienić stosowane w informatyce systemy liczbowe;

  • opisać sposoby przeliczania liczby dziesiętnej na system dwójkowy i szesnastkowy;

  • opisać sposób przeliczania liczby szesnastkowej i dwójkowej na system dziesiętny;

  • opisać zastosowanie schematu Hornera do zamiany liczby szesnastkowej i dwójkowej na dziesiętną.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową;

  • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby dziesiętnej na szesnastkową;

  • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby szesnastkowej lub dwójkowej na dziesiętną;

  • wykorzystać schemat Hornera do zamiany liczby dwójkowej lub szesnastkowej na dziesiętną;

  • implementować poznane algorytmy w języku Turbo Pascal lub Free Pascal.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym językiem Turbo Pascal lub Free Pascal.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym językiem Turbo Pascal lub Free Pascal i programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie systemów liczbowych wykorzystywanych w informatyce

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– zamiana liczby dziesiętnej na dwójkową i szesnastkową (20 min)

  • przypomnienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową i szesnastkową

  • zapisanie algorytmu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową za pomocą listy kroków

  • zapisanie algorytmu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową za pomocą schematu blokowego

  • modyfikacja algorytmów, by służyły do konwersji na system szesnastkowy

  • utworzenie nowego programu w środowisku Turbo Pascal (Free Pascal)

  • utworzenie procedur do wprowadzania danych

  • utworzenie procedur konwertujących liczbę dziesiętną na dwójkową i szesnastkową

  • testowanie programu i sprawdzenie poprawności generowanych wyników

– zamiana liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną (20 min)

  • przypomnienie sposobu zamiany liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną

  • zapisanie algorytmu zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną za pomocą listy kroków

  • modyfikacja algorytmu, by służył do konwersji z systemu szesnastkowego na dziesiętny

  • utworzenie nowego programu w środowisku Turbo Pascal (Free Pascal)

  • utworzenie procedur do wprowadzania danych

  • utworzenie procedur konwertujących liczbę dwójkową i szesnastkową na system dziesiętny

  • testowanie programu i sprawdzenie poprawności generowanych wyników

– zamiana liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną z wykorzystaniem schematu Hornera (20 min)

  • przypomnienie algorytmu obliczania wartości wielomianu według schematu Hornera

  • zauważenie, że podczas zamiany z systemu dwójkowego lub szesnastkowego na dziesiętny obliczamy wartość wielomianu

  • modyfikacja procedur konwertujących tak, by wykorzystać schemat Hornera podczas konwersji

– modyfikacja programu wykorzystującego schemat Hornera do przeliczania liczb z dowolnego systemu liczbowego na dziesiętny (15 min)

  • omówienie ogólnego algorytmu zamiany liczby zapisanej w systemie n (przyjmujemy dla ułatwienia maksymalnie dziewiątkowy) na system dziesiętny

  • utworzenie programu konwersującego podaną liczbę w systemie n na liczbę dziesiętną z wykorzystaniem schematu Hornera

Faza podsumowująca

– podsumowanie lekcji (5 min)

  • przypomnienie wykorzystanych systemów liczbowych

  • przypomnienie wykorzystania schematu Hornera w algorytmie zamiany liczby zapisanej w systemie n na system dziesiętny

Bibliografia

[2]E. Gurbiel, G. Hardt‑Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP*, Warszawa 2002.*

[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN*, Warszawa 2003.*

Załączniki

Czas trwania lekcji:

2 x 45 minut

Uwagi

RLj8roN8CJXgL

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 79.80 KB w języku polskim
R1FhlTVi239Zi

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 78.00 KB w języku polskim