Korzystanie z symboli i znaków specjalnych
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Korzystanie z symboli i znaków specjalnych.
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
uzasadnić celowość korzystania z symboli i znaków specjalnych;
wymienić standardy oraz poznane sposoby wprowadzania symboli do dokumentu za pomocą kodu znaku;
wymienić rodzaje poznanych znaków specjalnych oraz omówić ich znaczenie w dokumentach Word ;
uzasadnić celowość tworzenia skrótów klawiaturowych do wybranych symboli i znaków specjalnych;
uzasadnić celowość tworzenia pozycji autokorekty do wybranych symboli i znaków specjalnych.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
wstawiać do dokumentu symbole z wykorzystaniem okna dialogowego Symbole;
wprowadzać kody znaków w wybranym standardzie;
wstawiać w dokumencie znaki specjalne przy wykorzystaniu okna dialogowego symbole;
wstawiać w dokumencie znaki specjalne przy wykorzystaniu skrótów klawiaturowych;
przypisać do wybranego symbolu lub znaku specjalnego odpowiedni skrót klawiaturowy;
utworzyć pozycję autokorekty dla wybranego symbolu lub znaku specjalnego.
Metody nauczania
pogadanka,
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu;
eksponująca - lekcja multimedialna.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym MS Word;
praca indywidualna z wykorzystaniem lekcji multimedialnej pt. Korzystanie z symboli i znaków specjalnych;
podręcznik;
karta pracy.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | Czynności organizacyjne (5 min) |
| |
Wprowadzenie do tematu – krótka informacja (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | Lekcja multimedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
Ćwiczenia praktyczne (10 min) |
| Zestaw komputerowy | |
Faza podsumowująca | Usystematyzowanie treści lekcji (5 min) |
| Karta pracy |
Bibliografia
[1] Mordaka M., Informatyka 2000, Podręcznik dla gimnazjum, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
[2 Gurbiel E., Hardt‑Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., INFORMATYKA Poradnik dla nauczyciela gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000.
[3] Heathcote P. M., Vincent J. M., Word - pisanie na ekranie Informatyka w szkole Książka ucznia, Wydawnictwo RM, Warszawa 2000.
Załączniki
Czas trwania lekcji:
45 minut