Kot i mysz w jednym żyją świecie. Trudne słowo TOLERANCJA
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna
Temat: Kot i mysz w jednym żyją świecie. Trudne słowo TOLERANCJA
Treści kształcenia:
Uczeń:
Uzyskuje wiedzę pozwalającą na rozumienie pojęcia „tolerancja” – treści rozszerzające,
Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych – edukacja społeczna (5.4),
Korzysta z informacji: wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci – edukacja polonistyczna (1.1c),
Tworzy wypowiedzi: uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych – edukacja polonistyczna (1.3c),
W zakresie ekspresji przez sztukę: podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne) – edukacja plastyczna (4.2b).
Cele operacyjne:
Uczeń:
Określa cechy osoby tolerancyjnej,
Potrafi pogrupować zwierzęta według wybranej cechy,
Wypowiada się na zadany temat,
Bierze udział w nietypowych konkurencjach sportowych,
Umie ułożyć hasło z rozsypanych wyrazów,
Korzysta ze słownika,
Wykonuje opaskę według instrukcji,
Zgodnie współpracuje,
Przestrzega zasad fair play,
Tańczy w rytm słuchanej muzyki.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
Posługuje się pojęciem „tolerancja”,
Korzysta z różnych źródeł (instrukcja, słownik),
Precyzyjnie formułuje myśli,
Komunikuje się w pracy i zabawie,
Współpracuje w grupie.
Środki dydaktyczne:
Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Jak pies z kotem?, karty pracy (Instrukcja wykonania opaski oraz Tolerancyjnym być…),
Słowniki języka polskiego,
Koperty z wyrazami do hasła: „16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji”,
Długie paski z tektury na opaski na głowę,
Dwa duże arkusze papieru,
Klej lub zszywacz,
Przedmioty do zawodów: trójkąty sera topionego, łyżki, ziarna pszenicy, kubki, małe piłki, cztery pary rękawiczek,
Kredki,
Komputer lub tablica interaktywna,
Nagranie z dowolną, lubianą przez dzieci piosenką.
Metody nauczania:
Problemowa: aktywizująca – gra dydaktyczna,
Programowana: z użyciem komputera,
Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, realizacja działań wytwórczych,
Podająca: rozmowa.
Formy pracy:
Zbiorowa jednolita,
Grupowa jednolita,
Indywidualna jednolita,
Grupowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita uczniów i zachęca do wspólnego wykonania zadania interaktywnego Jak pies z kotem?, polegającego na łączeniu w pary zwierząt, które w przyrodzie nie tolerują się wzajemnie. Są to: kot i mysz, wilk i owca, lis i kura, ryba i czapla.
Prowadzący zajęcia zachęca dzieci do omówienia problemu. Zadaje pytania stymulujące rozważania:
Dlaczego w świecie zwierząt brak jest tolerancji?
Czy w świecie ludzi jest podobnie?
2. Karta pracy Instrukcja wykonania opaski.
Nauczyciel zapowiada zabawę w zawody, mówiąc: „W pewnej wsi koty i myszy postanowiły stanąć w zawody. Dzisiaj wy będziecie mieli okazję wcielić się w ich role”. Następnie dzieli uczniów na dwie drużyny, rozdając karty pracy Instrukcja wykonania opaski: niektórzy otrzymują karty z szablonem okrągłych uszu myszy, inni – spiczastych uszu kota. Ważne jest utrzymanie liczebnej równowagi dzieci mających odgrywać role myszy i kotów.
Na kartach znajduje się instrukcja wykonania opaski na głowę – każdy ma za zadanie wykonać opaskę dla siebie, kierując się tymi wytycznymi.
3. Zawody.
Po wykonaniu opasek każda grupa naradza się i wypełnia na dużym arkuszu kartę zgłoszenia do zawodów, wpisując:
Barwy drużyny,
Kapitana drużyny,
Okrzyk drużyny.
Kapitan drużyny wyznacza ucznia, który prezentuje zespół na podstawie karty zgłoszenia. Drużyna demonstruje swój okrzyk.
Konkurencje:
Ciche skradanie się – w tym ćwiczeniu bierze udział jeden zawodnik wybrany przez każdą z drużyn. Nauczyciel siedzi na środku sali z zamkniętymi oczami i w wyciągniętych dłoniach trzyma dwie piłeczki. Na sygnał kot i mysz, z dwóch stron równocześnie, próbują jak najciszej podejść – skradając się – do nauczyciela i odebrać z jego rąk piłeczkę. Jeśli nauczyciel usłyszy zbliżające się zwierzę, zamyka dłoń.
Zbieranie ziaren – w konkurencji udział bierze po dwóch zawodników z każdej drużyny. Nauczyciel rozsypuje kubeczek ziaren (np. pszenicy). Zawodnicy na hasło zbierają do swoich kubeczków rozsypane nasiona. Jest to trudne zadanie, gdyż muszą to zrobić w rękawiczkach. Wygrywa drużyna, która w wyznaczonym czasie zbierze w swoim kubku więcej nasion.
Toczenie piłki – dzieci siadają jedno za drugim. Na sygnał toczą piłkę po lewej stronie od pierwszego ucznia w kierunku ostatniego. Następnie powtarzają czynność po prawej stronie, aż piłka wróci na miejsce startu. Każde dziecko musi dotknąć piłki – inaczej drużyna zostanie zdyskwalifikowana.
Podawanie sera – dzieci nadal siedzą jedno za drugim. Pierwsze w rzędzie dziecko trzyma na małej łyżeczce trójkąt sera topionego. Przekazuje łyżeczkę siedzącemu za nim koledze, ten zaś kolejnemu. Konkurencja się kończy, kiedy ostatni uczeń dobiegnie na początek i poda łyżeczkę pierwszemu dziecku. W trakcie konkurencji ser nie może spaść z łyżki.
Uczniowie omawiają swój udział w zawodach:
Czy w prawdziwym życiu takie zawody byłyby możliwe?
Czy któreś konkurencje preferowały koty albo myszy?
Jak zachowywali się zawodnicy każdej z drużyn?
Czy trzymali się zasad fair play?
Dlaczego koty i myszy w prawdziwym życiu się nie lubią?
Za każdą wygraną konkurencję zwycięska drużyna otrzymuje kopertę. W niej ukryte są wyrazy. Po zakończeniu turnieju wszystkie dzieci wspólnie układają hasło z otrzymanych słów: „16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji”.
Dzieci próbują wyjaśnić znaczenie słowa „tolerancja”. Korzystają w tym celu ze słowników – jest to praca wykonywana w parach: uczniowie uzdolnieni językowo wspomagają uczniów mających problemy w tej dziedzinie.
4. Karta pracy Tolerancyjnym być… – praca indywidualna.
Wersja 1 – łatwiejsza, przeznaczona dla uczniów, którzy nie odznaczają się zdolnościami lingwistycznymi. Zadanie polega na pokolorowaniu wyrazów oznaczających zachowania tolerancyjne.
Wersja 2 – trudniejsza, dla dzieci uzdolnionych językowo: mają one bez podpowiedzi wypisać określenia zachowań przejawianych przez człowieka, o którym można powiedzieć, że jest tolerancyjny.
5. Uczniowie w opaskach kotów i myszy tańczą przy dowolnej, znanej dzieciom piosence. Jedyny warunek zabawy: koty tańczą z myszami.
6. Podsumowanie zajęć.
Dzieci odpowiadają na pytania:
Co sprawiło, że należeliście dziś do danej grupy zwierząt? (wybór był losowy)
Czy mogliście znaleźć się w innej grupie? Czy mieliście wpływ na swoją przynależność?
Czy w życiu nasza przynależność do narodu lub grupy etnicznej jest przez nas wybierana czy przypadkowa? Co z tego wynika?
Jak powinniśmy odnosić się do ludzi innych niż my?
Jak swoimi słowami wyjaśnilibyście słowo „tolerancja”?
Kiedy jesteśmy tolerancyjni?