Krajobraz pojezierny Krainy Wielkich Jezior Mazurskich
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:
wskazuje na mapie i określa położenie Pojezierza Mazurskiego;
zna cechy charakterystyczne krajobrazu pojezierzy;
wie jak powstał krajobraz pojezierzy;
zna osobliwości przyrodnicze Wigierskiego Parku Narodowego, Puszczy Piskiej i Boreckiej;
zna jeziora Krainy Wielkich Jezior Mazurskich;
zna charakterystyczne gatunki zwierząt wodnych objętych ochroną- gatunki ryb, ptaki wodne, ssaki;
zna historyczne stolice regionu;
zna walory turystyczne terenu i formy ochrony przyrody.
Umiejętności
Uczeń:
opisuje naturalny krajobraz Pojezierza Mazurskiego;
wyróżnia formy rzeźby polodowcowej;
potrafi opisać etapy tworzenia się krajobrazu pojezierza;
wyjaśnia, w jaki sposób tworzyła się rzeźba powierzchni w pasie pojezierzy;
wyjaśnia mechanizm działania śluz na Kanale Augustowskim;
wskazuje stolicę regionu;
umie współpracować w grupie;
potrafi wykorzystać wiadomości z różnych źródeł.
Metoda pracy
praca z mapą i podręcznikiem,
opis,
rozmowa dydaktyczna,
dyskusja,
prezentacje,
gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne
film przyrodniczy pt. „ Pojezierze Mazurskie”,
podręcznik,
atlasy,
model gipsowy rzeźby terenu utworzonej po przejściu lądolodu,
karty gotowych odpowiedzi do gry dydaktycznej,
mapa hipsometryczna Polski,
zdjęcia, widokówki, przeźrocza.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
podział klasy na 4‑osobowe grupy;
wybór osób (lidera) odpowiedzialnych za pracę poszczególnych grup;
przygotowanie środków dydaktycznych potrzebnych do przeprowadzenia lekcji i materiałów dla uczniów.
Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzednich lekcji:
przypomnienie podstawowych cech krajobrazu Niziny Mazowieckiej i Śląskiej;
sprawdzenie znajomości pasów krajobrazowych , krain geograficznych Polski, dużych rzek i jezior (gra dydaktyczna).
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji: „Krajobraz pojezierny Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”.
Faza realizacyjna
Poznanie naturalnych cech krajobrazu na Pojezierzu Mazurskim.
Wyjaśnienie terminu „pojezierze”.
Odszukanie na mapie hipsometrycznej Polski pasa pojezierzy, w tym Pojezierza Mazurskiego, i zaznaczenie przez uczniów jego położenia na mapie konturowej Polski.
Obejrzenie filmu o Pojezierzu Mazurskim i o Puszczy Augustowskiej.
Nauczyciel na podstawie modelu gipsowego, widokówek, zdjęć i ilustracji z książek przedstawia uczniom różne formy rzeźby polodowcowej.
Uczniowie pokazują te elementy krajobrazu polodowcowego na modelu – odpowiadają na zadawane przez uczniów pytania uzupełniające.
Uczniowie oceniają walory turystyczne omawianego typu krajobrazu.
Uczniowie pracując w grupach:
na podstawie zdjęć, widokówek uczniowie ustalają tygodniowy program turystyczny wycieczki po Pojezierzu Mazurskim z uwzględnieniem osobliwości przyrodniczych, kulturowych i historycznych;
oznaczają na planszy trasę wycieczki;
wśród zdjęć flory i fauny charakterystycznej dla różnych środowisk, uczniowie wskazują typowe gatunki dla Wigierskiego Parku Narodowego;
opisują osobliwości przyrodnicze Puszczy Augustowskiej, Piskiej i Boreckiej;
prezentują i wybierają najciekawszą wycieczkę- „Tydzień w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich”;
zapisują notatkę z lekcji : opisują wycieczkę, wymieniają osobliwości przyrodnicze, kulturowe i historyczne Pojezierza Mazurskiego;
uczniowie w grupach wykorzystują pomoce dydaktyczne, atlas i podręcznik.
Faza podsumowująca
Uczniowie wspólnie z nauczycielem określają:
Jak powstała rzeźba polodowcowa?
Położenie na mapie rzek i jezior mazurskich.
Mechanizm działania śluz na Kanale Augustowskim.
Podsumowanie i ocena pracy uczniów.
Zadanie domowe:
Wymień chronione gatunki zwierząt, które występują w parkach narodowych i rezerwatach w pasie pojezierzy.
Bibliografia
Dudek E., Szedzianis E., Tryl K., Przyroda 5 Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej, Wydawnictwo Edukacyjne WIKING, 2000.
Niedzielska W., Tuz E.M., Mój Świat 5 podręcznik do przyrody, Wyd. M.Rożak, Gdańsk 2003.
Czas trwania
45 minut