Krajobrazy Polski
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAJOBRAZY POLSKI”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: Krajobrazy Polski.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (7.2) [uczeń] charakteryzuje wybrane krajobrazy Polski: gór wysokich, wyżyny wapiennej, nizinny, pojezierny, nadmorski, wielkomiejski, przemysłowy, rolniczy oraz wskazuje je na mapie.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Definiuje pojęcia: klif, przypływ, bryza, mierzeja, ruchome wydmy, wąwóz lessowy, kotlina, pogórze, regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hala, turnie. |
Wymienia główne krainy geograficzne Polski. | |
Wskazuje na mapie Polski pas pobrzeża, obszar pojezierza, wyżynny, nizinny i górski. | |
Objaśnia przyczynę piętrowego występowania roślinności na obszarze górskim. | |
Wymienia główne ośrodki przemysłowe Polski. | |
Wskazuje na mapie główne tereny rolnicze. | |
Wymienia główne ośrodki wielkomiejskie. | |
Charakteryzuje i rozpoznaje krajobraz wielkomiejski, przemysłowy, rolniczy. |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Poszerza wiedzę na temat walorów turystycznych swojego kraju. |
Dostrzega zróżnicowanie krajobrazów Polski. | |
Potrafi korzystać z mapy hipsometrycznej. | |
Posługuje się aplikacją Google Maps – moje miejsca. |
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji
Wstęp:
Krótkie przypomnienie informacji na temat kierunków geograficznych oraz czytania mapy hipsometrycznej i kolorystycznego oznaczenia wysokości nad poziomem morza.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel kieruje do uczniów pytanie:
- Gdzie najchętniej spędzacie wakacje na terenie Polski?
Uczniowie wymieniają przykładowe miejscowości lub krainy geograficzne.
Na ekranach stanowisk komputerowych lub na ogólnodostępnym ekranie rzutnika wyświetla się mapa geograficzna. Wybrany uczeń odnajduje i wskazuje na mapie pas pobrzeża przylegający do Morza Bałtyckiego. Nauczyciel charakteryzuje pas pobrzeży jako teren nizinny, poprzecinany dolinami spływających rzek, łagodnie schodzący ku morzu. Uczniowie odpowiadają na pytanie, w jaki sposób można wypoczywać na wybrzeżu, wskazują na mapie główne miejscowości wypoczynkowe: Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba, Gdynia.
Uczniowie odnajdują, a wybrany uczeń wskazuje na mapie obszar pojezierzy (Pojezierze Pomorskie, Krainę Wielkich Jezior, Pojezierze Wielkopolskie. Nauczyciel przedstawia Pojezierze Mazurskie jako idealne miejsce do żeglugi.
Nauczyciel poleca uczniom, by przesunęli swój wzrok w kierunku południowym mapy i wskazali obszar nizinny (Nizinę Śląską, Nizinę Wielkopolską, Nizinę Mazowiecką, Nizinę Podlaską, Polesie Lubelskie).
Nauczyciel omawia Nizinę Wielkopolską jako teren rolniczy, wskazując jej największe miasta – Kalisz, Ostrów Wielkopolski, oraz największe miasta Niziny Mazowieckiej (Łódź i Warszawę) jako główne ośrodki przemysłowe. Wskazuje Polesie Lubelskie jako słabo rozwinięty gospodarczo, głównie rolniczy teren oraz Puszczę Białowieską.
Nauczyciel charakteryzuje obszar wyżynny, wskazuje Wyżynę Śląską jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Polski – Górnośląski Okręg Przemysłowy. Uczniowie odnajdują, a wybrany uczeń wskazuje na mapie, obszar wyżynny: Wyżynę Śląską, Wyżynę Krakowsko - Częstochowską, Nieckę Nidziańską, Wyżynę Kielecką i Wyżynę Lubelską.
Uczniowie wskazują na mapie regiony górskie na południowym krańcu Polski: Sudety, Karpaty i Tatry, Pieniny, Bieszczady oraz stolicę Tatr – Zakopane. Nauczyciel charakteryzuje krajobraz górski, w tym piętrowe występowanie roślinności.
Nauczyciel prezentuje zdjęcia z galerii zdjęć „Od gór do morza”. Uczniowie odpowiadają, z jakiego regionu pochodzi dane zdjęcie. Prosi także o krótką charakterystykę krain geograficznych, z których pochodzą przedstawione zdjęcia.
Uczniowie zapoznają się z samouczkiem aplikacji Google Maps – moje miejsca. Wykonują ćwiczenia zawarte w samouczku.
Ćwiczenie
1. Dodaj do aplikacji Google Maps adres swojej szkoły. Wyznacz trasę wycieczki ze szkoły do Krakowa.
2. Dodaj i zapisz miejsce, w którym ostatnio byłeś na wakacjach. Sprawdź, ile kilometrów ma trasa prowadząca tam z Twojego domu.
Podsumowanie:
Uczniowie podsumowują informacje o najważniejszych krainach geograficznych Polski. Wyjaśniają, jak należy rozumieć „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.”
Środki dydaktyczne
Mapa hipsometryczna Polski.
Galeria zdjęć „Od gór do morza”.
Samouczek „Aplikacja Google Maps – Moje miejsca”.
Stanowiska komputerowe połączone z Internetem.
Metody nauczania
Pogadanka.
Pokaz.
Metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy
System klasowo‑lekcyjny.
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Praca domowa
1. Wyszukaj i zapisz:
a) 3 największe jeziora Polski,
b) 3 najgłębsze jeziora Polski,
c) 3 najdłuższe rzeki,
d) 2 najwyższe szczyty górskie.
2. Wyjaśnij, dlaczego Wyżyna Śląska została zagospodarowana przemysłowo?
Zadanie dla chętnych
Wyjaśnij, co to jest Park Narodowy i czemu służy. Ile mamy Parków Narodowych w Polsce? Podaj przykłady.
Lista załączników multimedialnych
Galeria zdjęć „Od gór do morza”
Samouczek „Aplikacja Google Maps – Moje miejsca”
