Krok 3: Udostępnianie materiału uczniom
Wyszukane materiały można zapisać w swoim profilu, jako ulubione, dodać je do teczki, zmodyfikować wedle własnych potrzeb, a następnie udostępnić uczniom. Szczegóły opisane są w instrukcji
Niektóre ćwiczenia ze starszych e‑podręczników, nie były przystosowane do współpracy online. System wyświetla informację na ten temat podczas udostępniania materiałów, przy poszczególnych elementach interaktywnych. Trwają prace edycyjne, aby wyeliminować wszystkie takie przypadki. Do tej pory, ćwiczenia oznaczone jako niedostosowane do współpracy online, będą widoczne po udostępnieniu w panelu ucznia, uczeń będzie mógł je rozwiązać i sprawdzić prawidłową odpowiedź, ale jego wyniki nie będą wyświetlały się w raportach nauczyciela.
Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej mają wyłączoną opcję udostępniania zadań. Praca zdalna z uczniami klas 1‑3 powinna opierać się przede wszystkim na zabawie, prezentacji materiału online przez aplikacje, w małych grupach (maks. 4‑5 uczniów), podczas krótszych sesji, a także szerszej współpracy z rodzicami. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest przede wszystkim motywowanie i odpowiadanie na pytania dzieci, rodzące się podczas zabawy z materiałem. Nauczyciele i rodzice mogą skorzystać z umieszczonych w górnej części ekranu podręczników poleceń uzupełniających i planu zajęć.
Skuteczne może być ustalenie z rodzicami celów dnia i/lub tygodnia, umówienie codziennych konsultacji online, poprzez aplikacje. Warto wykorzystać funkcję współdzielenia pulpitu, i to zarówno do prezentacji materiału, jak i przełączania się na komputery uczniów, aby rozwiązywali zadania na oczach nauczyciela i rówieśników.
Import klas
Podobnie jak samodzielnie utworzonym grupom, materiały można udostępniać klasom zaimportowanym z Systemu Informacji Oświatowej. W tym celu nauczyciel musi być zalogowany na swoje konto w oparciu o dane wygenerowane w SIO, a nie konto, które utworzył samodzielnie, rejestrując się w portalu.
Import klas odbywa się automatycznie. Oznacza to, że wprowadzone dane do Systemu Informacji Oświatowej uaktualnią się w krótkim czasie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Nauczyciel nie ma uprawnień do zmiany danych uczniów w klasie. Jeśli dane zaimportowane z SIO są nieaktualne, np. brakuje jakiegoś ucznia, należy sprawdzić, czy w SIO są one wprowadzone.
Segregacja materiałów
Materiały na portalu przypisane są automatycznie do danego przedmiotu. Przykładowo, gdy nauczyciel udostępni uczniom gotowy materiał ze strony dotyczący chemii, to zostanie on umieszczony w kafelku „chemia” w panelu nauczyciela.
Jeżeli w samodzielnie wytworzonym materiale w Kreatorze nie będzie zaznaczona kategoria (przedmiot), to ten materiał trafi do folderu „Utworzone” w zakładce „Moje materiały” w panelu nauczyciela. Materiał ten nie będzie przyporządkowany do konkretnego przedmiotu.
Teczka
Teczka to funkcja, która przyda się zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Teczka pozwala na zbieranie zasobów i tworzenie z nich własnych materiałów, na przykład na potrzeby lekcji.
Po zalogowaniu przechodzimy do materiału, którego elementy nas zainteresowały. Dodajemy materiały do teczki klikając ikonę plusa. Możemy dodawać elementy z różnych przedmiotów. Zawartość teczki można edytować w Kreatorze. Następnym krokiem jest udostępnienie materiału uczniom.
Szczegółowe informacje dotyczące powyższych funkcjonalności znajdziecie Państwo w instrukcjach dostępnych pod adresem: