Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Kryzys.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 2.2: [Uczeń] ocenia i projektuje różne formy pomocy państwa i organizacji pozarządowych państwom i regionom dotkniętym kryzysem (klęskami ekologicznymi, wojnami, głodem);

CELE ZOPERACJONAIZOWANE:

Uczeń:

  • podaje przyczyny kryzysów na świecie,

  • wskazuje przyczyny i skutki wzrostu dysproporcji w rozwoju najlepiej i najsłabiej rozwiniętych,

  • podaje przykłady regionów dotkniętych kataklizmami, głodem, brakiem wody, konfliktami zbrojnymi oraz wskazuje je na mapie,

  • klasyfikuje formy pomocy,

  • podaje przykłady organizacji rządowych i pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy oraz przedstawia zakres ich działalności,

  • wymienia przykłady organizacji działających na rzecz państw najbiedniejszych,

  • wymienia i charakteryzuje działania podejmowane przez organizacje międzynarodowe dla państw i regionów dotkniętych kryzysem,

  • projektuje formy pomocy jednej z polskich organizacji pozarządowych na rzecz wybranej akcji,

  • ocenia skuteczność pomocy humanitarnej i pomocy rozwojowej dla państw słabo rozwiniętych.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • lokalizuje obiekty na różnych mapach,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

  • wskazuje na mapie regiony, którym udzielono pomocy,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym,

  • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

  • kompetencje informatyczne,

  • umiejętność uczenia się,

  • kompetencje społeczne i obywatelskie,

  • inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

Nauczyciel podaje zadanie do wykonania:

Korzystając z prezentacji multimedialnej, wypisz 10 państw, które w pierwszej kolejności wymagają pomocy od państw wysoko rozwiniętych. Uzasadnij swój wybór.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa,

jednolita

Etap realizacji

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie,

inicjatywność i przedsiębiorczość

Na podstawie wykonanego ćwiczenia nauczyciel omawia cechy społeczeństw wymagających pomocy i przyczyny takiej sytuacji.

Nauczyciel prowadzi pogadankę dotyczącą przyczyn i skutków dysproporcji w rozwoju gospodarczym państw.

Nauczyciel rozdaje uczniom na kartkach tekst źródłowy przedstawiający działania OCHA w Somalii.

Uczniowie w grupach przedstawiają analizę SWOT obrazującą skuteczność udzielonej pomocy.

Wybrane grupy przedstawiają wyniki swojej pracy.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka,

Dyskusja analiza SWOT

Zbiorowa,

Jednolita, praca w grupach

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie,

inicjatywność i przedsiębiorczość

Na podstawie wcześniej omówionego tekstu nauczyciel prowadzi krótką pogadankę na temat rodzajów, form i skuteczności pomocy humanitarnej i pomocy rozwojowej. Uczniowie uzupełniają ilustrację interaktywną.

Nauczyciel, posługując się prezentacją multimedialną omawia organizacje międzynarodowe zajmujące się pomocą społeczeństwom państw słabo rozwiniętych. Uczniowie z pomocą nauczyciela oceniają skuteczność pomocy w zakresie walki z ubóstwem w regionach wymagających pomocy.

Praca w grupach:

Dlaczego społeczeństwa państw wysoko rozwiniętych nie powinny rezygnować z pomocy humanitarnej? Chętni uczniowie przedstawiają swoje zdanie i uzasadniają je, podając konkretne argumenty.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna ilustracja interaktywna

Burza mózgów, pogadanka,

dyskusja

Zbiorowa,

jednolita, praca w grupach

Etap podsumowania

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie,

inicjatywność i przedsiębiorczość

Spośród form pomocy rozwojowej przedstawionych w prezentacji multimedialnej wybierz trzy, a następnie określ, w jaki sposób wpłyną one na poprawę sytuacji wybranego państwa, w którym zostaną wprowadzone.

Po wykonaniu zadania chętni uczniowie przedstawią efekty pracy.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Dyskusja

Zbiorowa,

jednolita

MATERIAŁ ŹRÓDŁOWY:

Działania OCHA w Somalii

Analiza sytuacji

  1. Katastrofalna susza doprowadziła do ostrego niedożywienia w Somalii.

  2. Rozprzestrzeniają się choroby zakaźne.

  3. Tylko 30% populacji w Somalii ma dostęp do pitnej wody.

  4. 23% populacji ma dostęp do poprawy warunków sanitarnych.

  5. Stale rosnące uchodźstwo zagraniczne i wewnętrzne.

  6. Ograniczony dostęp do pomocy humanitarnej ze względu na konflikt wewnętrzny.

Ocena Potrzeb

Ponad 10 mln. osób potrzebuje pomocy: 4 mln. osób potrzebuje żywności, 3 mln. osób nie ma dostępu do czystej wody, 2,3 mln. dzieci nie uczęszcza do szkoły. Potrzeba szczepionek i mobilnych klinik

Określenie celów

Ograniczenie problemu niedożywienia, dostarczenie pomocy żywnościowej i medycznej możliwie największej liczbie ludzi, w pierwszej kolejności dzieciom i kobietom.

Zaplanowanie środków

Potrzeba około 1,6 mld dolarów na zapewnienie pomocy, natychmiastowo 136 mln. dolarów.

Monitorowanie i ewaluacja

Interwencja żywnościowa jest finansowana w 78%, higiena i woda – 40% i środków do życia 25%. Spadek liczby uchodźców. Poprawa funkcjonowania krajowych i międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Przegląd działań

Pomoc żywnościowa – 1,77 mln. osób.

Żywienie – powstało 800 ośrodków dożywiania.

Higiena i stan sanitarny – dostarczono wodę dla 1,7 mln. ludzi oraz tabletki oczyszczania wody i chlor oraz środki sanitarne.

Rolnictwo i środki do życia – pomoc w postaci gotówki, bonów żywnościowych, oraz wynagrodzenie za pracę w projektach różnych regionów.

Edukacja – rejestracja dzieci do szkoły.

Schronienie – dostarczono przesiedleńcom podstawowe artykuły gospodarstwa domowego.

Ochrona – zapewnienie bezpieczeństwa kobietom, udzielenie pomocy psychologicznej.

Źródło http://ochaonline.un.org/somalia/

R14ypWtvMstPE

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 98.50 KB w języku polskim
RS5ssFOqyhzQU

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 87.74 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3