Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: Książka pod obstrzałem! O różnych okolicznościach dotyczących odbioru lektury

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń:

2) rozpoznaje problematykę utworu.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • Analizuje tekst źródłowy,

  • Wchodzi w rolę czytelnika i księgarza,

  • Rozwija sprawność współdziałania w grupie,

  • Rozpoznaje problematykę utworu,

  • Wyraża opinię,

  • Wykorzystuje i przetwarza informacje.

Nabywane umiejętności:

  • Analizowania tekstu źródłowego pod kątem rozpoznania problematyki,

  • Kreatywnej wypowiedzi ustnej,

  • Porównywania własnego zdania z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym,

  • Umiejętność uczenia się,

  • Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

  • Egzemplarze książki Michała Rusinka „Wierszyki domowe”Indeks górny 1,

  • Sprzęt multimedialny: rzutnik, ekran, tablica interaktywna,

  • Zasób multimedialny: film „Tajemnica Tajemniczego ogrodu”.

Metody nauczania:

  • Problemowe: drama, scenka improwizowana, rozmowa kierowana,

  • Praktyczna: praca z tekstem,

  • Eksponujące: film, prezentacja.

Formy pracy:

  • Zbiorowa,

  • Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów oraz zapoznaje ich z tematem i celami zajęć. Prosi, aby w 3‑osobowych grupach odegrali scenkę, której akcja dzieje się w księgarni: klient jest zainteresowany kupnem interesującej książki dla dziecka. Ogląda, przegląda i czyta fragmenty wybranych lektur, słucha porad księgarza, zadaje pytania dotyczące problematyki, zawartości merytorycznej publikacji.

Po kilku minutach przygotowań grupy odgrywają zainscenizowany epizod. Następnie wspólnie z nauczycielem ustalają, na co zwracał uwagę księgarz, co było ważne dla klienta; zastanawiają się nad zewnętrznymi i wewnętrznymi okolicznościami wyboru określonej książki. Podają tytuły tych lektur, które, ich zdaniem, mogłyby czytać dzieci i dorośli z równie dużą przyjemnością. Uzasadniają swój wybór.

Etap realizacji

Nauczyciel uruchamia zasób multimedialny z fragmentem wypowiedzi Agnieszki Holland na temat percepcji książek. Przed projekcją prowadzący prosi, aby młodzież zwróciła uwagę na to, jak okoliczności wpływają na odbiór lektury, czy mają znaczenie dla jej interpretacji; zanotowała także tytuł książki i filmu, o których mówi artystka.

Uczniowie po obejrzeniu filmu zapisują w zeszytach wymienione przez Holland warunki stanowiące „tło” dla rozgrywających się w fabule wydarzeń. Potem w parach ustalają, na które z nich czytelnik możne mieć wpływ, a które nie są od niego zależne. Chętni przedstawiają wnioski z rozmowy na forum klasy.

Następnie nauczyciel rozdaje wcześniej uformowanym zespołom 3‑osobowym książki z wierszami Rusinka (każda grupa otrzymuje inny wierszyk). Zadanie polega na określeniu tematyki rymowanki i próbie odpowiedzi na pytanie, dlaczego wiersz może się podobać także dorosłemu. W czasie prezentacji liderzy grup czytają teksty i omawiają ich problematykę. Pozostali uczniowie po każdym wystąpieniu mogą dodać swoje spostrzeżenia.

Potem prowadzący prosi, aby uczestnicy zajęć podzielili się swoimi refleksjami na temat szczególnych dla nich książek; tego, jakie wrażenie na nich wywarły i dlaczego, jakie miały znaczenie dla ich doświadczeń życiowych itp. Prosi o określenie ich problematyki i uzasadnienie zainteresowania takim tematem. Pyta także o postrzeganie przez młodzież roli biblioteki szkolnej w ich procesie edukacji (kieruje rozmową tak, by uczniowie sami wskazali na czytelnictwo jako ważny element rozwoju intelektualnego, duchowego, społecznego itp.).

Etap końcowy

Nauczyciel prosi, aby uczniowie podsumowali zajęcia. Pyta, na czym polega twórcza analiza i próba określenia problematyki tekstów źródłowych. Następnie zadaje pracę domową, polegającą na przeprowadzeniu ankiety z uczniami szkoły podstawowej lub gimnazjum dotyczącej czytelnictwa oraz sporządzeniu notatki, w której znajdą się kilkuzdaniowe odpowiedzi na pytania: „Czego nauczyłeś się na lekcji?”, „Co powtórzyłeś lub utrwaliłeś?”, „Co było dla ciebie zaskoczeniem?”.

Dodatkowo:

Zajęcia powinny odbywać się po cyklu lekcji dotyczących omówionej wcześniej lektury, np. „Małego Księcia” Antoine’a de Saint‑Exupéry’ego.

Chętni uczniowie mogą przeczytać „Wierszyki domowe” Michała Rusinka i napisać recenzję książki do sprawdzenia przez nauczyciela.


  1. Proponowane źródło: Michał Rusinek, Wierszyki domowe, Znak, Kraków 2012.

Rb1FXtNtDiPCf

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 85.55 KB w języku polskim
R1eULXvvqdvbh

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 101.00 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3