Kształtowanie równowagi w zabawach i ćwiczeniach ruchowych
Kształtowanie równowagi w zabawach
i ćwiczeniach ruchowych
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III
II.2 Trening zdrowotny
II.2.c Uczeń wykonuje ćwiczenia równoważne bez przyboru, z przyborem i na przyrządzie
Adresat: Uczniowie klasy III
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna sposoby kształtowania równowagi
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje ćwiczenia równoważne bez przyboru, z przyborem i na przyrządzie
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność dbania o prawidłową postawę ciała
Metody: zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, zespołowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy:
Woreczki, skakanki, piłki dla każdego ucznia, piłeczki do tenisa stołowego – 4 sztuki, ławeczki gimnastyczne – 4 sztuki, rzutnik multimedialny, laptop.
Zasoby multimedialne:
film: „Gry i zabawy równoważne – wybrane ćwiczenia równoważne”
zestaw ilustracji: „Równowaga”
prezentacja multimedialna: „Jak kształtować równowagę?”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 10 – 15 minut |
Zabawa ożywiająca Uczniowie truchtają w różnych kierunkach po liniach boiska. Jeśli dwóch uczniów spotka się, biegnąc Ćwiczenia równowagi bez przyrządów
Ćwiczenia równowagi z przyborem
| Zasoby multimedialne. Ustawienie w rozsypce. Nie wolno chodzić po boisku poza liniami. Ustawienie w rozsypce. Dzieci pobierają przybory. |
Część główna 25 – 30 minut | Zabawa na czworakach Przejście na czworakach po wyprostowanej, leżącej na podłodze skakance. Zabawa z mocowaniem „Walka kogutów” – w przysiadzie i w pozycji jednonóż. Zabawa masowa Uczniowie ustawiają się w szeregu. Kolejno odliczają Ćwiczenia równowagi na przyrządzie
Ćwiczenia równowagi na przyrządzie z przyborem
| Uczniowie w rozsypce. Uczniowie w parach. Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. Zabawę powtarzamy Ustawienie w rzędach. Liczba ławeczek i rzędów zależna od liczby dzieci. Ustawienie w rzędach naprzeciwko siebie, na dwóch końcach ławeczki. |
Część końcowa 10 minut |
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka | Dwa rzędy ustawione naprzeciwko siebie na dwóch końcach ławeczki. Uczniowie dmuchają piłeczkę na zmianę, raz z jednej, raz z drugiej strony. W podsumowaniu nauczyciel podkreśla wpływ ćwiczeń równoważnych na prawidłową postawę ciała. |