Kształtowanie zwinności - przewrót w przód i w tył
Kształtowanie zwinności - przewrót
w przód i w tył
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.5 wykonuje przewrót w przód z marszu oraz przewrót w tył.
Adresat: Uczniowie klasy VI
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna zasób ćwiczeń przygotowujący do nauki przewrotów
zna technikę wykonywania przewrotów
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje przewrót w przód z marszu i przewrót w tył
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
uświadamia sobie utylitarne znaczenie ćwiczeń zwinnościowych
Metody nauczania: zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy:
Projektor, ekran, laptop, drabinki, materace.
Zasoby multimedialne:
prezentacja multimedialna: „Ćwiczenia zwinnościowe w treningu zdrowotnym”
zestaw ilustracji*:* „Przewroty”
film: „Ćwiczenia zwinnościowe z pokonywaniem przeszkód – mini parkour”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna |
Zbiórka, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń. Podanie tematu lekcji.
Gra ożywiająca – „Wyścig zwierząt” Nauczyciel opowiada bajkę o zwierzątkach, wymieniając je w różnej kolejności. Kiedy pada nazwa zwierzęcia, dzieci, będące tymi zwierzątkami (z obu grup), obiegają jak najszybciej swój szereg i wracają na swoje miejsce. Uczeń, który pierwszy usiądzie na swoim miejscu, zdobywa punkt dla drużyny. | Zbiórka w szeregu. Zasoby multimedialne. Dzieci w dowolnym siadzie. Podział klasy na 2 zespoły. Uczniowie siadają w siadzie skrzyżnym w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. Każde dziecko przyjmuje nazwę określonego zwierzątka. Dzieci siedzące naprzeciwko siebie są tymi samymi zwierzątkami i rywalizują |
Część główna | Ćwiczenia przygotowujące do przewrotów I stacja: Ćwiczenia na karimatach i materacach
II stacja: Ćwiczenia na drabinkach
Przewroty
| Podział na dwa zespoły. Nauczyciel z dziećmi przygotowuje dwie stacje. Każdy z zespołów po wykonaniu ćwiczeń, przechodzi na czworakach do drugiej stacji. Po wykonaniu zadań na obu stacjach - dzieci ustawione Nauczyciel demonstruje ćwiczenia i koryguje błędy. |
Część końcowa 10 – 15 minut |
| Dzieci w rozsypce. Dzieci w siadzie skrzyżnym. W podsumowaniu nauczyciel mówi, że przewroty należą do grupy ćwiczeń zwinnościowych i zwraca uwagę na ich utylitarne znaczenie. |