Łamana i jej własności

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń:

-wie, co to jest łamana,

-zna rodzaje łamanych,

-wie, co to są boki i wierzchołki łamanej,

-zna sposób opisywania łamanej literami,

-rozumie, co to jest długość łamanej.

b) Umiejętności

Uczeń:

-rozpoznaje łamaną wśród innych figur geometrycznych,

-oznacza łamaną literami,

-rozróżnia rodzaje łamanych,

-oblicza długość łamanej.

2. Metoda i forma pracy

Wykład, pogadanka, wspólna praca z całą klasą, praca w zespołach dwuosobowych.

3. Środki dydaktyczne

Karta pracy (załącznik 1 )

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Omówienie pracy domowej, uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie, co to jest łamana.

b) Faza realizacyjna

1. Nauczyciel wyjaśnia, co to jest łamana i jak ją wyróżniać wśród innych figur zbudowanych z odcinków, a także jakie są rodzaje łamanych, jak się mierzy ich długość, oznacza literami itp.

2. Uczniowie w zeszytach i na tablicy rozwiązują zadania z podręcznika.

3. Uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych z kartą pracy.

c) Faza podsumowująca

Omówienie wyników pracy w zespołach dwuosobowych, zadanie pracy domowej.

5. Załączniki

a)Karta pracy ucznia ( załącznik 1)

Które z narysowanych figur są łamanymi? Odpowiedź uzasadnij.

R1YYmG6iqzhlW
R1ATunYWLupuG

b) Zadanie domowe

Zeszyt ćwiczeń –”Łamana i jej własności”

6. Czas trwania lekcji

45 minut

7. Uwagi do scenariusza

brak

R1ceBPXs5EtMo

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 86.45 KB w języku polskim
RQZT5tcqs2Lv0

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 22.00 KB w języku polskim