Legendarne i historyczne początki Polski
Legendarne i historyczne początki Polski
W Polsce istnieje wiele legend i podań dotyczących początków państwa. Część z nich pochodzi z terenów Wielkopolski, część zaś z terenów Małopolski.
Wskaż legendy, które dotyczą Wielkopolski.
- Legenda o smoku wawelskim
- Legenda o Wandzie
- Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
- Legenda o Piaście i Popielu
Wskaż legendy, które dotyczą Małopolski.
- Legenda o smoku wawelskim
- Legenda o Wandzie
- Legenda o Piaście i Popielu
- Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
Zapoznaj się z fragmentem „Kroniki Wielkopolskiej”
„Gdy zaś (Lech) ze swoim potomstwem wędrował przez rozległe lasy, gdzie teraz istnieje królestwo polskie, przybywszy wreszcie do pewnego uroczego miejsca, gdzie były bardzo żyzne pola, wielka obfitość ryb i dzikiego zwierza, tamże rozbił swe namioty. A pragnąc tam zbudować pierwsze mieszkanie, aby zapewnić schronienie sobie i swoim rzekł „Zbudujmy gniazdo”! Stąd i owa miejscowość aż do dzisiaj zwie się Gniezno, to jest „budowanie gniazda”.
Kronika wielkopolska, wstęp i tłum. K. Abgarowicz, Warszawa 1965.
Jak nazywa się miejscowość, w której zbudowano „gniazdo”?
Wskaż ją na mapie współczesnej Polski i określ jej położenie na mapie.
Wyobraź sobie ziemie polskie sprzed jednego tysiąca lat, a następnie je narysuj. Opowiedz o swoim rysunku, wskazując czym charakteryzował się ówczesny krajobraz i środowisko naturalne ziem polskich.

Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz z 1889 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Matejko_Christianization_of_Poland.jpg
Przyjrzyj się ilustracji, a następnie uzupełnij poniższe zadania.
Widoczna na pierwszym planie postać dotykająca krzyża to {#Mieszko I}{Bolesław I}{biskup Jordan}. Wydarzenie przedstawione na obrazie miało miejsce w roku {#966}{965}{960} W tle obrazu widzimy Jezioro Lednickie i wyspę, na której stoi {#zamek Mieszka I }{świątynię chrześcijańską}{budowlę gotycką}. Do kamiennej chrzcielnicy podchodzi rodzeństwo Mieszka, którym {#święty Wojciech}{duchowny katolicki} {Jordan}. Za świętym Wojciechem stoi pierwszy biskup poznański {Mieszko I}{duchowny katolicki} {#Jordan} z pastorałem w dłoni.
Komentarz metodyczny
