Lekcja kleksografii
Scenariusz lekcji
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń
zna zasady redagowania przepisu
czyta ze zrozumieniem
b) Umiejętności
Uczeń
potrafi wykonać ściśle określone zadanie
potrafi wykonać podpis do pracy plastycznej
potrafi zachować estetykę pracy i zachować porządek miejsca pracy
2. Metoda i forma pracy
Zbiorowa, indywidualna, przekład intersemiotyczny
3. Środki dydaktyczne
Tekst Akademii Pana Kleksa J. Brzechwy, kartki papieru, atrament, woda, kwasek cytrynowy
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
1. Rozmowa z uczniami, które lekcje w Akademii podobały im się najbardziej.
2. podanie tematu zajęć i sprawdzenie stopnia przygotowania uczniów.
b) Faza realizacyjna
1. Przeczytanie fragmentu książki opisującego lekcję fleksografii.
2. Wykonanie przepisu na kleks (załącznik 1).
3. Wykonywanie własnych kleksów według przepisu.
4. Uporządkowanie miejsca pracy i mycie rąk w wodzie z kwaskiem cytrynowym.
5. Podpisywanie wykonanych kleksów.
c) Faza podsumowująca
1. Wykonanie galerii prac z lekcji kleksografii.
2. Ocena prac.
5. Bibliografia
1. Nagajowa M., Jak uczyć języka polskiego w klasach 4‑6, WSiP, Warszawa1995.
2. Pękala b., Słowo o poloniście, Wyd. Uczelniane WSP, Bydgoszcz 1999.
3. Jędrychowska M., Lektura i kultura. Szkice i artykuły metodycznedla nauczycieli języka polskiego, Wyd. Edukacyjne, Warszawa- Kraków 1994.
4. Brzechwa J. Akademia Pana Kleksa, KAW, Białystok 1996.
6. Załączniki
Załącznik 1
Przepis na kleks
Składniki:
1 kartka papieru
atrament
wykonanie:
1. Zrób na kartce papieru duży kleks.
2. Złóż kartkę na pół.
3. Poczekaj, aż obeschnie.
4. Podpisz powstałą pracę.
7. Czas trwania lekcji
45 min.
8. Uwagi do scenariusza