Tytuł: Przyprawa, przeprawa, wyprawa

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Przyprawa, przeprawa, wyprawa. O podróżowaniu słów kilka.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

3) określa temat i główną myśl tekstu;

II Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;

8) rozróżnia synonimy, antonimy, rozumie ich funkcje w tekście i stosuje we własnych wypowiedziach.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

3) tworzy plan odtwórczy i twórczy tekstu;

5) opowiada o przeczytanym tekście.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie rozwijają słownictwo związane z podróżowaniem (również w jego symbolicznym wymiarze).

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • podaje synonimy słowa „podróż”;

  • podaje przykłady homonimów;

  • tworzy plan wydarzeń;

  • używa słownictwa związanego z podróżowaniem;

  • identyfikuje Arktykę, objaśnia jej charakterystyczne cechy;

  • rozmawia o korzyściach wynikających z podróżowania.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • eksponująca: nagranie;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w parach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie rozmawiają o podróżowaniu, poznają synonimy i homonimy.

2. Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią podróżować, jakie kraje już zwiedzili, a jakie chcieliby zobaczyć w najbliższym czasie. Razem z uczniami formułuje odpowiedź na pytanie, co daje ludziom podróżowanie.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel i uczniowie uruchamiają lekcję pt. „Przyprawa, przeprawa, wyprawa”. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 1 – odnajdują w wykreślance synonimy słowa „podróż”, następnie wspólnie z nauczycielem dyskutują nad różnicami między poszczególnymi wyrazami.

2. Uczniowie czytają tekst pt. „Biegun Północny” ze zwróceniem szczególnej uwagi na przebieg wyprawy. Na podstawie tekstu samodzielnie tworzą plan wydarzeń oraz wyjaśniają, jaki biegun zdobył Kubuś Puchatek i jak tego dokonał. Następnie szukają w tekście wyrazów, których nie rozumiał Kubuś i podają ich synonimy. Wybrani uczniowie odczytują swoje odpowiedzi.

3. Nauczyciel nawiązuje do wyrazu „biegun” i wyjaśnia uczniom, co to są homonimy (podaje przykłady). Uczniowie w parach wykonują zadanie w abstrakcie – szukają swoich przykładów homonimów.

4. Nauczyciel przypomina, jaki biegun zdobył Kubuś i pyta uczniów, czy wiedzą, jak wygląda prawdziwy biegun północny. Uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną w abstrakcie dotyczącą fauny, flory, klimatu i ludności Arktyki.

5. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają podróżników, którzy zdobyli biegun północny. Nakierowuje rozmowę na postać Jasia Meli. Uczniowie odsłuchują wywiad z Jasiem Melą i wspólnie zastanawiają się, jakie są korzyści wynikające z podróżowania (z kimś lub samotnie).

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje uczniom pytania skłaniajace do podsumowania, np.

  • Czym dla ciebie jest podróż?

  • Jakie synonimy słowa podróż znasz?

  • Co to jest homonim?

  • Co to znaczy zdobyć biegun?

Praca domowa

Wykorzystując generator krzyżówek, ułóż dla kolegi krzyżówkę zawierającą słowa poznane na lekcji (min. 5‑6 haseł).

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

journey
journey
R1HNhjl9wOBlw
Nagranie słówka: journey

podróż

expedition
expedition
RD6VgdoBAVmlt
Nagranie słówka: expedition

wyprawa

travel
travel
R1LMI0DN06WnJ
Nagranie słówka: travel

wojaż

hiking
hiking
RJnCpx89OdWjB
Nagranie słówka: hiking

wędrówka

odyssey
odyssey
R1BCEJpSwA1nL
Nagranie słówka: odyssey

odyseja, długa wędrówka pełna przygód

trip
trip
RX8Ht0iEZX8Ft
Nagranie słówka: trip

wycieczka

wandering
wandering
RGw831DNRl0Py
Nagranie słówka: wandering

tułaczka

escapade
escapade
R1aChJsFRys7Z
Nagranie słówka: escapade

eskapada, ryzykowna, lekkomyślna wyprawa

departure
departure
RjeRxlfeJV9FA
Nagranie słówka: departure

wyjazd

peregrination
peregrination
R1EPsIIykxrYI
Nagranie słówka: peregrination

peregrynacja: 1. pielgrzymka do miejsc świętych, 2. dłuższa wędrówka

route
route
REHr4dkb7XoD6
Nagranie słówka: route

droga

Arctic
Arctic
RfN0Cc1uySmfT
Nagranie słówka: Arctic

Arktyka

North Pole
North Pole
RFTRWEtIu74ML
Nagranie słówka: North Pole

biegun północny

South Pole
South Pole
R1U406tgey9tb
Nagranie słówka: South Pole

biegun południowy

moss
moss
Rd1xgI4B1b2i3
Nagranie słówka: moss

mchy

lichen
lichen
RGd5Dv1f0CK3b
Nagranie słówka: lichen

porosty

grass
grass
R1H3hg5zbIcvH
Nagranie słówka: grass

trawy

willow
willow
RFKitc4dTUt3n
Nagranie słówka: willow

wierzba

birch
birch
R1aJ03MnahNIC
Nagranie słówka: birch

brzoza

alder
alder
RJZqsztPblHhi
Nagranie słówka: alder

olcha

coniferous trees
coniferous trees
R1YvnpgV5ljWz
Nagranie słówka: coniferous trees

drzewa iglaste

polar bear
polar bear
RTNtzap4Cisq8
Nagranie słówka: polar bear

niedźwiedź polarny

reindeer
reindeer
RNKgN95X1D0Ma
Nagranie słówka: reindeer

renifer

lemming
lemming
RqvcwZqflr3iN
Nagranie słówka: lemming

leming

mountain hare
mountain hare
R1d1ttUR66GOH
Nagranie słówka: mountain hare

zając piżmowy

musk‑ox
musk‑ox
RsrDMlLh7n34l
Nagranie słówka: musk‑ox

wół piżmowy

whale
whale
R1LHIexpcN3MG
Nagranie słówka: whale

waleń

seal
seal
RocOqX82W7Dgd
Nagranie słówka: seal

foka

homonym
homonym
R1XP4nWULOU2t
Nagranie słówka: homonym

homonim

synonym
synonym
R4pvSzGXpsRlM
Nagranie słówka: synonym

synonim

Teksty i nagrania

RcVePovFM6x68
Nagranie dźwiękowe abstraktu

Expedition, expotition

Do you like travelling? Which countries have you visited? Which countries would you like to visit in the near future? What do you think people get when they travel?

What is the difference between particular synonyms? Do you know all the words from the word search?

Which expedition is mentioned in the extract of the “Winnie the Pooh”? List its members and write down a short plan of events.

Winnie the Pooh found a slightly different North Pole. Do you know what the real one looks like?

Do you know any travellers who have reached the North Pole? Jaś Mela is one of them.