Tytuł: Co każdy powinien wiedzieć o poprawności językowej?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Co każdy powinien wiedzieć o poprawności językowej?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy III liceum lub technikum.

Podstawa programowa

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

3) rozpoznaje i ocenia modę językową we współczesnym języku;

4) określa rodzaje zapożyczeń i sposób ich funkcjonowania w polszczyźnie różnych epok; odnosi wskazane zjawiska do współczesnej polszczyzny;

7) rozpoznaje słownictwo o charakterze wartościującym; odróżnia słownictwo neutralne od słownictwa o zabarwieniu emocjonalnym, oficjalne od potocznego.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

5) posługuje się różnymi odmianami polszczyzny w zależności od sytuacji komunikacyjnej;

6) odróżnia zamierzoną innowację językową od błędu językowego; określa funkcje innowacji językowej w tekście;

7) stosuje zasady etyki wypowiedzi; wartościuje wypowiedzi językowe, stosując kryteria, np. prawda – fałsz, poprawność – niepoprawność;

9) stosuje zasady etykiety językowej w wypowiedziach ustnych i pisemnych odpowiednie do sytuacji.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie poznają typologię błędów językowych i stosują nabytą wiedzę w praktyce.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje informatyczne;

  • umiejętność uczenia się;

  • porozumiewanie się w języku ojczystym.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • przedstawia elementy składające się na kulturę języka;

  • omawia typologię błędów językowych;

  • rozpoznaje i poprawia różne typy błędów językowych;

  • rozpoznaje i ocenia modę językową we współczesnym języku;

  • odróżnia zamierzoną innowację językową od błędu językowego.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • aktywizujące

    • dyskusja.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • zeszyt i kredki lub pisaki;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Ochotnicy zapoznają się z treścią abstraktu i przygotowują quiz wiedzy dla kolegów i koleżanek.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Uczniowie rozmawiają na temat kultury osobistej i jej składowych. Nauczyciel pyta uczniów, czy według nich częścią kultury osobistej jest „kultura języka”. Próba ustalenia zakresu pojęcia „kultura języka”.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie tworzą mapę myśli. Podają skojarzenia do podanego wyrażenia: „kultura języka” (prescriptive linguistic). Nauczyciel pyta o jego ogólny sens, jak je rozumieją, gdzie się z nim zetknęli.

  2. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat zasad poprawności językowej. Uczniowie sami powinni podać i wyjaśnić pojęcia normy językowej i błędu językowego. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów.

  3. Uczniowie w parach rozwiązują Ćwiczenie 1. Nauczyciel sprawdza, czy zadanie zostało prawidłowo wykonane, i udziela uczniom informacji zwrotnej.

  4. Uczniowie analizują schemat interaktywny, zapoznając się z jego treścią (rodzaje błędów). Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy i każdej z nich poleca przygotowanie przykładów błędów do jednego z z punktów przedstawionych na schemacie w oparciu o dostępne źródła informacji. Po wyznaczonym czasie uczniowie prezentują wyniki pracy w grupach. Każdy zespół kończy swoją prezentację sformułowaniem wniosków.

  5. Uczniowie samodzielnie wykonują zamieszczone w abstrakcie ćwiczenia interaktywne sprawdzające stopień opanowania wiadomości poznanych w czasie lekcji. Nauczyciel inicjuje dyskusję, w trakcie której omówione zostają prawidłowe rozwiązania wszystkich ćwiczeń samodzielnie wykonanych przez uczniów.

  6. Uczniowie rozmawiają o modzie językowej – przyczynach jej występowania i skutkach, jakie ze sobą niesie (ubożenie słownictwa, mniejsza precyzja wypowiedzi itp.). Uczniowie, pracując w grupach, próbują zastąpić podane w ćwiczeniu 7 wyrazy zapożyczone ich rodzimymi odpowiednikami – nauczyciel może nagrodzić grupę, która najszybciej i najlepiej wykona ćwiczenie.

Faza podsumowująca

  1. Wybrani przed lekcją uczniowie prezentują przygotowany przez siebie quiz wiedzy związany z tematem lekcji. Klasa odpowiada na pytania. Nauczyciel ocenia aktywność i zaangażowanie uczniów.

  2. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji z jego punktu widzenia. Pyta pozostałych uczniów, czy chcieliby coś dodać do wypowiedzi kolegi na temat wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcji.

Praca domowa

  1. Odsłuchaj w domu nagrania abstraktu. Zwróć uwagę na wymowę, akcent i intonację. Naucz się prawidłowo wymawiać poznane na lekcji słówka.

  2. Przygotuj test dla młodszego kolegi lub koleżanki, rozpoczynającego naukę w liceum, dzięki któremu sprawdzi swoje umiejętności w zakresie poprawności ortograficznej, składniowej, frazeologicznej i leksykalnej.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

prescriptive linguistics
prescriptive linguistics
RtzrAQU1KyIkv
Nagranie dźwiękowe słówka: prescriptive linguistics

kultura języka

language error
language error
RiOwU3eCXMSZS
Nagranie dźwiękowe słówka: language error

błąd językowy

language norm
language norm
ROZDBKAndb6Ls
Nagranie dźwiękowe słówka: language norm

norma językowa

spelling mistake
spelling mistake
R16UGCevrepUu
Nagranie dźwiękowe słówka: spelling mistake

błąd ortograficzny

punctuation mistake
punctuation mistake
R1Ot8m8MTnHVm
Nagranie dźwiękowe słówka: punctuation mistake

błąd interpunkcyjny

interlinguistic mistake
interlinguistic mistake
R1PIKU6cO6Kz2
Nagranie dźwiękowe słówka: interlinguistic mistake

błąd zewnątrzjęzykowy

intralinguistic mistake
intralinguistic mistake
R1dAYPIkO3prn
Nagranie dźwiękowe słówka: intralinguistic mistake

błąd wewnątrzjęzykowy

stylistic mistake
stylistic mistake
R1bIKYDOrh6AT
Nagranie dźwiękowe słówka: stylistic mistake

błąd stylistyczny

systematic mistake
systematic mistake
R1dF6YJy2Hj0d
Nagranie dźwiękowe słówka: systematic mistake

błąd systemowy

inflectional mistake
inflectional mistake
RXOrM3QnbsaII
Nagranie dźwiękowe słówka: inflectional mistake

błąd fleksyjny

syntax mistake
syntax mistake
Ri3c9n8zOZ13W
Nagranie dźwiękowe słówka: syntax mistake

błąd składniowy

dictionary mistake
dictionary mistake
R1N9Y5QygKJPM
Nagranie dźwiękowe słówka: dictionary mistake

błąd słownikowy

phrasal mistake
phrasal mistake
R22LGP1cep33e
Nagranie dźwiękowe słówka: phrasal mistake

błąd frazeologiczny

lexical mistake
lexical mistake
Rd8IEXXlN2K41
Nagranie dźwiękowe słówka: lexical mistake

błąd leksykalny

grammar mistake
grammar mistake
R1XqTqZJHHFhr
Nagranie dźwiękowe słówka: grammar mistake

błąd gramatyczny

phonetic mistake
phonetic mistake
R7Ow5g6vb3iOX
Nagranie dźwiękowe słówka: phonetic mistake

błąd fonetyczny

word formation mistake
word formation mistake
RmhXxSwK3q0yx
Nagranie dźwiękowe słówka: word formation mistake

błąd słowotwórczy

common norm
common norm
R1LpWJIrxp9nR
Nagranie dźwiękowe słówka: common norm

norma użytkowa

model norm
model norm
Rvt4ZBOXlY2bX
Nagranie dźwiękowe słówka: model norm

norma wzorcowa

word ethics
word ethics
RTwJSUF7IlzXf
Nagranie dźwiękowe słówka: word ethics

etyka słowa

aesthetic
aesthetic
R9bVyNfNiDn1j
Nagranie dźwiękowe słówka: aesthetic

estetyka

linguistic correctness
linguistic correctness
R2H0g7IPgylxX
Nagranie dźwiękowe słówka: linguistic correctness

poprawność językowa

language appropriateness
language appropriateness
RKfRePC8nEXCT
Nagranie dźwiękowe słówka: language appropriateness

stosowność językowa

language help
language help
R3ScqApBmEyfV
Nagranie dźwiękowe słówka: language help

poradnia językowa

Teksty i nagrania

R1PETHmmqWEKq
Wysłuchaj nagrania abstraktu i zastanów się, czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć w związku z tematem lekcji.

What everyone should know about the linguistic correctness?

The good manners consist of a few elements, that is the knowledge of the customs and rules of politeness as well as the ability of a proper behaviour in different situations like a dinner party, work or school. The good manners of communication are called the language culture. It's worth using in both speaking and writing.

Prescriptive linguistics is a field of linguistics concerned with the linguistic correctness and appropriateness as well as the ethics and aesthetics of an utterance. It is also a skill of correct, appropriate, ethical and aesthetical usage of language.

Linguistic norm is a set of rules determining the usage of linguistic devices. If the rules are formulated or written by linguists, they are described as a standardized norm. However, when they are considered to be correct by the society, then they are defined as a common norm or a linguistic usage.

It is necessary to distinguish between the model norm (a set of rules existing in official situations and in accordance with the linguistic tradition as well as grammar and lexical rules) and the common norm (colloquial) - the rules acceptable in informal situations. Sometimes those are the circumstances of the situation that decide about a usage of a certain form: some can be accepted in unofficial situations according to the common norm.

Unjustified and unconscious violation of the norm is considered to be a language error.

Language fashion is a phenomenon connected with the excessive use of some words. Among fashionable words often used contrary to their original meaning, we can distinguish such words as dokładnie (meaning ‘właśnie’, ‘tak’), globalny, kultowy, ekstremalny. We also over‑use the set expressions like nowa formuła, odbyć rozmowę, owocna współpraca, szereg osiągnięć, inicjatywa oddolna, sprostać wyzwaniu.