Lesson plan (Polish)
Temat: Europa się buntuje. Wiosna Ludów
Autorka scenariusza: Monika Piotrowska‑Marchewa
Adresat
Uczeń klasy VII szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
Klasa VII
XXI. Europa w okresie Wiosny Ludów. Uczeń:
1) […] charakteryzuje przebieg Wiosny Ludów w Europie;
2) omawia przyczyny i skutki […] Wiosny Ludów na ziemiach polskich.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie zapoznają się z dziejami Wiosny Ludów w Europie, w tym na ziemiach polskich.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wskazuje na mapie obszary objęte działaniami rewolucyjnymi;
opisuje najważniejsze wydarzenia doby Wiosny Ludów;
wymienia postulaty polityczne doby Wiosny Ludów, osiągnięcia jej uczestników i przyczyny klęski.
Metody/ techniki kształcenia
metody podające: pogadanka, wykład informacyjny, wyjaśnienia i komentarze nauczyciela;
metody programowane: z wykorzystaniem e‑podręcznika, z użyciem multimediów;
metody problemowe: aktywizujące: dyskusja;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem i mapą;
przeprowadzenie analizy metodą SWOT.
Formy pracy
praca z całą klasą;
praca w parach lub grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne
komputery z dostępem do internetu;
zeszyt i kredki/pisaki;
materiały z e‑podręcznika;
tablica multimedialna lub duży ekran z projektorem umożliwiającym wyświetlanie zawartości e‑podręcznika dla całej klasy.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie podrozdziału e‑podręcznika pt. Pierwszy ogólnoeuropejski kryzys ekonomiczny.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Nauczyciel podaje uczniom temat, cel lekcji oraz kryteria sukcesu.
Nauczyciel omawia z uczniami sytuację, jaka panowała w Europie przed Wiosną Ludów. Przypomina, że u podłoża wydarzeń politycznych, które wstrząsnęły Europą, leżał kryzys żywnościowy i gospodarczy, który rozpoczął się dwa lata wcześniej.
Uczniowie wykonują Ćwiczenie 1. Na podstawie mapy Europy w latach 1848‑1849 analizują, które z państw europejskich ominęły rewolucje tego czasu. Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej. W ramach rozmowy nauczającej wyjaśnia im przyczyny tego stanu rzeczy, odwołuje się do informacji uczniów na temat Europy powiedeńskiej.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o przyswojenie w toku lekcji informacji, niezbędnych do przeprowadzenie analizy SWOT. W tym celu poleca im wykonać Ćwiczenie 2. Uczniowie analizują umieszczone na osi czasu najważniejsze wydarzenia doby Wiosny Ludów (Polecenie 1). Wynotowują, w jakich krajach doszło do wybuchu rewolucji. Pod jakimi hasłami stawano do walki? W jaki sposób rządzący pacyfikowali wystąpienia liberałów i demokratów? Nauczyciel doradza, na jakie aspekty problemu warto zwrócić szczególną uwagę (stosunek do niepodległości, zjednoczenia państwa, swobód obywatelskich, demokratyzacji ustroju, równości społecznej, reform chłopskich). Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej.
Uczniowie – w grupach co najmniej dwuosobowych (im większa liczba grup, tym większe zaangażowanie w zadanie) przeprowadzają analizę SWOT. W tym celu wykonują Ćwiczenie 2. W tabeli umieszczają w wybranych częściach odpowiednie sformułowania. Podczas pracy nad ćwiczeniami nauczyciel wykorzystuje metodniki lub zestaw kart w trzech kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym. Uczniowie dzięki kartom sygnalizują nauczycielowi, czy mają trudności z wykonywaniem poleceń (kolor zielony – radzę sobie świetnie, kolor żółty – mam wątpliwości, kolor czerwony – proszę o pomoc).
Po wykonaniu ćwiczenia wybrane osoby z każdego z zespołów prezentują wyniki prac na forum klasy. Na koniec nauczyciel prosi o ustalenie wspólnego stanowiska wobec analizowanego problemu.
Faza podsumowująca
Nauczyciel rozdaje uczniom ankiety ewaluacyjne, w których ocenią własną pracę na lekcji, pracę nauczyciela oraz kolegów i koleżanek.
Nauczyciel zadaje zadanie domowe dla uczniów chętnych (nie jest obligatoryjną częścią scenariusza): proponuje wykonanie plakatu reklamującego jedno z haseł/postulatów doby Wiosny Ludów. Plakat powinien zawierać ilustracje, fragmenty dokumentów z epoki: wspomnień, korespondencji, prasy. Uczniowie mogą urządzić w klasie wystawę najlepszych plakatów.
Słownictwo
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
Wiosna Ludów – seria zrywów rewolucyjnych i narodowych w Europie w latach 1848–1849.
abdykacja – zrzeczenie się władzy przez panującego
proklamacja – ogłoszenie czegoś, obwieszczenie
pacyfikacja – brutalne tłumienie buntów i powstań narodowych siłą zbrojną
Święte Przymierze - sojusz zawarty w 1815 roku po zakończeniu wojen napoleońskich przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Cesarstwo Austriackie. Z czasem dołączyły do niego kolejne państwa. Celem sojuszu była obrona ustaleń kongresu wiedeńskiego oraz przeciwdziałanie ruchom rewolucyjnym.
detronizacja - pozbawienie urzędującego władcy tronu, najczęściej za pomocą siły.
rewolucja - gwałtowna i znacząca zmiana ale także zbrojne wystąpienie społeczeństwa mające na celu obalenie istniejącej władzy.
Teksty i nagrania
Europe rebels. Revolutions of 1848 - Spring of Nations
In the years 1848‑1849, revolutionary riots called the Spring of Nations took place all over Europe (except for Russia and Great Britain). In France, as a result of the French Revolution of 1848, the monarchy was overthrown and the Second Republic was established. Its president was Louis Napoleon Bonaparte. Within the area of the Austrian Empire, there were riots on the streets of Vienna, while the Hungarians began their struggle for independence. Despite their efforts, they were pacified by the Austrian and Russian armies. Revolutionary movements reached also the German and Italian countries, wherein both cases attempts were made to unite the nation into one state. Revolutionary activities occurred also on Polish lands. An uprising was caused by the residents of the Grand Duchy of Posen, as well as Cracow and Lviv. Both riots were suppressed, but thanks to them Polish people from Wielkopolska gained representatives at the Prussian estates, and the Austrian authorities carried out an enfranchisement reform in Galicia.