Tytuł: List oficjalny

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć

Jak napisać list oficjalny?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;

7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;

9) zna i stosuje zasady spójności formalnej i semantycznej tekstu.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi;

3) określa sytuację komunikacyjną i rozumie jej wpływ na kształt wypowiedzi;

7) rozumie, na czym polega etykieta językowa i stosuje jej zasady

4. Ortografia i interpunkcja. Uczeń:

1) pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni;

2) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania, znaku wykrzyknika, cudzysłowu, dwukropka, średnika, nawiasu.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny (...);

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy spójne wypowiedzi – list.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń ćwiczy ortograficzny zapis stałych elementów listu, poznaje jego kompozycję.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje informatyczne;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

Cele operacyjne

Uczeń:

  • wyodrębnia argumenty stosowane w liście oficjalnym;

  • odróżnia wyrażenia i zwroty używane w listach oficjalnym i prywatnym;

  • dba o kulturę słowa

  • zbiera słownictwo, zwroty i wyrażenia do napisania listu oficjalnego

Metody/techniki kształcenia

  • podające: informacje przekazane przez nauczyciela lub wyczytane z e‑podręcznika;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w parach.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest kształcenie umiejętności redagowania listu oficjalnego. Podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Nauczyciel pyta, jakie stałe elementy można wskazać w liście prywatnym. Uczniowie powinni wymienić: datę, nagłówek/zwrot do adresata, podpis i treść listu. Nauczyciel pyta: do kogo najczęściej pisze się listy i o czym?

Faza realizacyjna

1. Analiza kompozycji listów oficjalnych zawartych w abstrakcie (ćw. 1 i 2). Omówienie przykładów.

2. Zwrócenie uwagi na rolę zwrotów grzecznościowych. Wskazanie różnicy między zwrotami i wyrażeniami używanymi w korespondencji prywatnej i oficjalnej. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie rozumieją wszystkie oficjalne zwroty, np. pyta, do kogo zwracamy się „Ekscelencjo” (ćw. 3).

3. Uczniowie ćwiczą poprawny układ listu oficjalnego (ćw 4), a następnie analizują treść listu, wyszukując argumenty (ćw. 5).

4. Praca w parach: tworzenie odpowiedzi na list Marietty. Uczniowie mogą wybrać, czy napisać odpowiedź pozytywną, czy negatywną. Muszą pamiętać o zachowaniu kompozycji listu oraz o argumentach. Następnie wkładają listy do kopert i je adresują. Nauczyciel sprawdza i ocenia pracę uczniów.

Faza podsumowująca

1. Prowadzący zadaje pytania skłaniające do podsumowania, np.

  • Kto może napisać list oficjalny? W jakim celu?

  • O czym należy pamiętać, pisząc list oficjalny?

  • Dlaczego ważne jest podawanie argumentów?

Uczniowie zapisują najważniejsze cechy formalnego listu w punktach w zeszytach.

Praca domowa

Napisz na kartce A4 list oficjalny do wybranego adresata:

  • do dyrektora szkoły (np. z prośbą o przesunięcie terminu dyskoteki szkolnej);

  • do Ministerstwa Edukacji Narodowej (np. z prośbą o dodatkowy dzień wolny od nauki szkolnej);

  • do Rady Miasta (np. z prośbą o sfinansowanie budowy pływalni w waszej szkole).

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

formal letter
formal letter
R1eaNKW0vKCzt
Nagranie dźwiękowe słówka

list oficjalny

School of Witchcraft and Wizardry
School of Witchcraft and Wizardry
RlwjybyacQlSB
Nagranie dźwiękowe słówka

Szkoła Magii i Czarodziejstwa

dentist
dentist
R1FCo3vkQCInC
Nagranie dźwiękowe słówka

stomatolog

correspondence
correspondence
ROPMPtDy2be2G
Nagranie dźwiękowe słówka

korespondencja

formal style
formal style
R1ehHFCAQX0Zb
Nagranie dźwiękowe słówka

styl oficjalny

Teksty i nagrania

Rf8KqpCbNAapo
Nagranie dźwiękowe abstraktu

Formal letter

The most important rules for writing a formal letter:

  • Use the fixed elements of the letter: sender's and recipient's data, headline and date, signature;

  • Emphasise the introduction, development and ending;

  • Submit a request / problem;

  • Write down the arguments that will justify your request;

  • Use polite forms;

  • Write briefly and concisely;

  • Take care of spelling and aesthetics;

  • Use paragraphs.

Remember to write the date in the top right corner, write down your data in the left (name, surname, address). Do not forget to sign. Enclose the appropriate attachments to make your letter credible.