Tytuł: Idealny nauczyciel

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć: Idealny nauczyciel. Czy pan Keating istnieje naprawdę?

Grupa docelowa:

Uczniowie VII klasy ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

8) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów literackich;

9) wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji.

III. Tworzenie wypowiedzi

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

4) wykorzystuje znajomość zasad tworzenia tezy i hipotezy oraz argumentów przy tworzeniu rozprawki oraz innych tekstów argumentacyjnych;

6) przeprowadza wnioskowanie jako element wywodu argumentacyjnego;

7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) dokonuje interpretacji głosowej czytanych i wygłaszanych tekstów.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie poddają refleksji literacką postać idealnego nauczyciela.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • podaje różne określenia słowa „nauczyciel”, rozpoznaje różnice znaczeniowe;

  • gromadzi słownictwo do oceny dobrego i złego nauczyciela;

  • wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych;

  • rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii na temat dzieła literackiego.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem literackim.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w parach i grupach.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest poszukiwanie cech idealnego nauczyciela. Wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

2. Nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się nad cechami idealnego nauczyciela. Uczniowie zapisują swoje propozycje na tablicy lub przyczepiają je dookoła ilustracji nauczyciela (potrzebne karteczki samoprzylepne). Zadanie jest dostępne jako plansza interaktywna w abstrakcie.

Faza realizacyjna

1. Uczniowie wykonują zadanie 2 z e‑podręcznika, które ma na celu poszerzyć ich słownictwo. Zwracają uwagę na definicje słownikowe i różnice znaczeniowe podanych rzeczowników.

2. Jeśli mamy więcej czasu, możemy zaproponować uczniom zabawę w skojarzenia lub kalambury, a przy okazji przypomnieć postaci nauczycieli poznanych w młodszych klasach.

Opis zadania:

Przypomnijcie sobie różnych nauczycieli filmowych i literackich. Zapiszcie ich imiona, nazwiska, pseudonimy na karteczkach (na jednej karteczce jedna postać). Wrzućcie karteczki do pudełka. Upewnijcie się, że wszyscy znają wszystkie zaproponowane postaci.

Następnie w parach wylosujcie jedną karteczkę i ustalcie, jakie charakterystyczne cechy posiada wylosowana postać. Przedstawcie tę postać pozostałym osobom tak, aby nie wymieniać imienia, nazwiska czy pseudonimu. Nie wolno także wymieniać imion charakterystycznych postaci ani tytułu dzieła. Zadanie klasy polega na odgadnięciu prezentowanej postaci.

3. Uczniowie czytają zamieszczony w e‑podręczniku fragment powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy H. Kleinbaum, zwracają uwagę na postaci nauczycieli.

4. Dalsza część lekcji jest poświęcona dyskusji wokół tekstu:

- Uczniowie charakteryzują nauczycieli wymienionych w tekście. Zwracają uwagę na cechy dobrego i złego nauczyciela. Mogą posłużyć się tabelką z zadania 4. w abstrakcie.

- Uczniowie wyjaśniają, czym różniła się metoda pana Keatinga od metod stosowanych przez innych nauczycieli. Zwracają jednocześnie uwagę na odczucia uczniów podczas spotkania z nowym nauczycielem.

- Uczniowie wyjaśniają, co oznaczają we fragmencie powieści słowa carpe diem. Określają, w jakim kontekście pan Keating interpretuje te słowa.

- Pracując w grupach, uczniowie zastanawiają się, czym jest poezja dla pana Keatinga.

- Uczniowie interpretują ostatni dialog z powieści (między Cameronem i Charliem) – zastanawiają się, dlaczego Charlie stwierdził, że Cameron nic nie zrozumiał z lekcji pana Keatinga.

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji. Może w tym celu posłużyć się przygotowaną wcześniej ankietą lub drzewkiem decyzyjnym albo przeprowadzić ewaluację ustnie.

2. Uczniowie proponują własną kolejność słów kluczy z tego tematu. Uzasadniają swoje propozycje.

Praca domowa

Czy zasada carpe diem jest nadal aktualna? Napisz kilka zdań na ten temat. Możesz także dodać, w jaki sposób ty realizujesz tę zasadę.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

educator
educator
R1XzWDSBnmlWO
Nagranie słówka: educator

pedagog

mentor
mentor
RrJcg7ozwncME
Nagranie słówka: mentor

mentor

master
master
R1AG8PMc3vX1S
Nagranie słówka: master

mistrz

tutor
tutor
RHMQn8G38uvPp
Nagranie słówka: tutor

guwerner

guide
guide
RWvsuhAFMBuUG
Nagranie słówka: guide

przewodnik

instructor
instructor
Rqd3vsu8OlbUp
Nagranie słówka: instructor

instruktor

Teksty i nagrania

RyGHa33bW6DhM
nagranie abstraktu

The ideal teacher

The ideal teacher is the master – an unrivalled model of virtues and treasury of wisdom, the mentor and the guide, the inspirer, educator and friend. Is this always the case?