Tytuł: Nie po to się żyje, żeby jeść...

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć

Nie po to się żyje, żeby jeść…O podstawowych potrzebach człowieka i komedii Moliera.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

11) wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;

20) wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

3) określa temat i główną myśl tekstu;

8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych).

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;

8) rozróżnia synonimy, antonimy, rozumie ich funkcje w tekście i stosuje we własnych wypowiedziach;

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) redaguje notatki;

5) opowiada o przeczytanym tekście;

9) wykorzystuje wiedzę o języku w tworzonych wypowiedziach.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie poznają komedię charakterów jako jeden z typów komedii.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • planuje kartę dań;

  • odczytuje przesłanie fragmentu komedii Moliera „Skąpiec”;

  • interpretuje sentencję;

  • określa bohaterów sztuki;

  • opowiada, na czym polega komizm w komedii.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, pracy z tekstem literackim.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w parach i grupach.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Określenie celu zajęć oraz podanie kryteriów sukcesu.

2. Krótka rozgrzewka – pogadanka wprowadzająca w temat. Nauczyciel pyta uczniów:

  • Co lubicie jeść?

  • Czy lubicie przygotowywać posiłki i jeśli tak, to jakie?

  • Co jest ważne podczas spożywania posiłków? (miejsce, towarzystwo itp.)

Faza realizacyjna

1. Praca w grupach: planowanie karty dań, którą można by zaproponować gościom restauracji (ćw. 1). W razie konieczności nauczyciel wyjaśnia, czym są przystawki, kiedy się je podaje. Do wykonania zadania można wykorzystać formularz w abstrakcie lub przygotować dla uczniów kartki przypominające menu w restauracji.

2. Refleksja i dyskusja nad znaczeniem sentencji: „Nie po to się żyje, żeby jeść, ale po to się je, żeby żyć”. Można także wyświetlić łacińską wersję: „Edimus, ut vivamus, non vivimus ut edamus”. Warto poinformować uczniów, że są to słowa greckiego filozofa, Sokratesa. Uczniowie analizują sentencję, dyskutują nad jej znaczeniem. Podają przykłady.

3. Analiza i interpretacja obrazu Tadeusza Makowieckiego “Skąpiec” (ćw. 3 i 4). W ćwiczeniu leksykalnym można odwołać się do wiedzy uczniów dotyczącej relacji semantycznych: synonimii i antonimii oraz definicji omawianych słów.

4. Druga część lekcji poświęcona jest analizie i interpretacji fragmentu komedii Moliera „Skąpiec”. Uczniowie czytają tekst, np. z podziałem na role. Następnie wykonują ćw. 6, 7 i 8.

5. Ocena Harpagona – wyszukanie w tekście przykładów potwierdzających jego skąpstwo oraz reinterpretacja sentencji (plansza interaktywna, ćw. 9 i 10).

6. Nauczyciel zwraca uwagę, że tekst Moliera jest komedią. Pyta uczniów, czy ich śmieszy – uczniowie uzasadniają swoje zdanie, szukają przykładów komizmu w zamieszczonym w abstrakcie fragmencie.

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje uczniom pytania skłaniające do oceny pracy własnej i stopnia zrozumienia materiału, np.

  • Co było dla mnie na tej lekcji najważniejsze?

  • Co było zrozumiałe, a co nie?

  • Jakie chciałbym/chciałabym zadać pytanie na ten temat?

  • Czego chciałbym/chciałabym jeszcze nauczyć się na ten temat?

  • Co mi pomagało mi się uczyć, a co przeszkadzało?

Praca domowa

Praca w grupach: przygotujcie przedstawienia na podstawie tekstu „Skąpiec wydaje kolację”. W tym celu:

  • podzielcie się na pięcioosobowe grupy,

  • skróćcie tekst, dostosujcie go do swoich możliwości, możecie uwspółcześnić dialogi,

  • nadajcie tytuł swojej sztuce,

  • uważnie przeczytajcie didaskalia i przygotujcie elementy scenografii (kostiumy, rekwizyty, dekoracje),

  • przydzielcie sobie role: reżysera, scenografa, aktorów,

  • zaprojektujcie afisz teatralny,

  • pokażcie swoje przedstawienie klasowej widowni.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

miser
miser
RrSetOsoqO4fG
Nagranie dźwiękowe słówka.

skąpiec

skinflint
skinflint
RXrZ7m7p0QUDH
Nagranie dźwiękowe słówka.

sknera, inne określenie skąpca

scrooge
scrooge
R1S6Et2JlDEXd
Nagranie dźwiękowe słówka.

dusigrosz, inne określenie skąpca

generous
generous
RstAhKpaxN5T1
Nagranie dźwiękowe słówka.

hojny

wasteful
wasteful
R16VfzP5S6COi
Nagranie dźwiękowe słówka.

rozrzutny

coachman
coachman
R1aNNwOIIOdgO
Nagranie dźwiękowe słówka.

stangret, służący powożący końmi w bryczce, powozie, karecie itp.; woźnica

livery
livery
R1T6I99NjET68
Nagranie dźwiękowe słówka.

liberia, ubiór, uniform noszony np. przez służbę

steward
steward
R1QLuLkheK2T9
Nagranie dźwiękowe słówka.

rządca

starter
starter
RKmuwuOP2ODCD
Nagranie dźwiękowe słówka.

przystawka, danie, od którego zaczyna się jedzenie, zwykle ma pobudzić apetyt

to overeat
to overeat
RYRgCkMl5UpPF
Nagranie dźwiękowe słówka.

przejeść się, zjeść za dużo

supper
supper
RDTGkoIHMLr5c
Nagranie dźwiękowe słówka.

kolacja, wieczerza, w lekcji także: dinner

chestnuts
chestnuts
RlvXu7kMOdJyN
Nagranie dźwiękowe słówka.

kasztany

mutton stew
mutton stew
Rz3zsUNbCKg1Q
Nagranie dźwiękowe słówka.

potrawka barania, danie z mięsa baraniego

a play
a play
RpeRnoz8ITRLk
Nagranie dźwiękowe słówka.

sztuka teatralna

comedy
comedy
R1IzIaWEiMaDQ
Nagranie dźwiękowe słówka.

komedia, ale również: komizm

frugal
frugal
R7V6iPN3Wq6wf
Nagranie dźwiękowe słówka.

oszczędny

resourceful
resourceful
Rgnl8JFeJLvM8
Nagranie dźwiękowe słówka.

zaradny, przedsiębiorczy, obrotny

Teksty i nagrania

R15cDNpBBLvBN
Nagranie abstraktu

One should eat to live, not live to eat