Lesson plan (Polish)
Tytuł: Plemiona sieci
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć
Plemiona sieci. Rola i funkcja portali społecznościowych.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
1. Kształcenie literackie i kulturowe.
1) Czytanie utworów literackich. Uczeń:
5. zna pojęcie komizmu, rozpoznaje jego rodzaje w tekstach oraz określa ich funkcje;
6. zna pojęcie ironii, rozpoznaje ją w tekstach oraz określa jej funkcje.
II. Kształcenie językowe.
1. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
1) dostrzega zróżnicowanie słownictwa, w tym rozpoznaje słownictwo ogólnonarodowe i słownictwo o ograniczonym zasięgu (np. terminy naukowe, archaizmy, kolokwializmy); rozpoznaje wyrazy rodzime i zapożyczone, zna typy skrótów i skrótowców – określa ich funkcje w tekście;
5) wyróżnia środowiskowe i regionalne odmiany języka.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;
2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;
7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie;
1. Mówienie i pisanie. Uczeń:
2) wykonuje przekształcenia na tekście cudzym, w tym skraca, streszcza, rozbudowuje i parafrazuje.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1. rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;
2. rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania;
6) rozwija umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;
8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie kształtują postawę świadomego użytkownika sieci internetowej.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
opowiada o typach aktywności w sieci, w tym przedstawia swoje doświadczenia;
wyjaśnia, jaka jest rola portali społecznościowych we współczesnej kulturze oraz omawia ich zalety, wady i ograniczenia;
charakteryzuje różne wspólnoty funkcjonujące w cyberprzestrzeni;
argumentuje, dlaczego ochrona wizerunku w sieci jest potrzebna.
Metody/techniki kształcenia
podająca: pogadanka;
praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność w parach;
aktywność w grupach;
aktywność zbiorowa.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie porozmawiają o aktywności użytkowników internetu.
Nauczyciel zwraca uwagę na specyfikę komunikacji internetowej i powstawanie w sieci nowego typu wspólnot (nazywanych wspólnotami wirtualnymi). Zachęca uczniów do rozmowy w parach o typach aktywności w internecie i własnych doświadczeniach (czy wypowiadają się na forach, komentują filmy w serwisie YouTube, korespondują z osobami znanymi wyłącznie z internetu itp.) i różnicach między taką formą kontaktu a komunikacją bezpośrednią.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie uruchamiają lekcję „Plemiona sieci” w abstrakcie i, na podstawie przygotowanych w domu materiałów, uzupełniają formularz informacjami dotyczącymi wybranych przez nich portali społecznościowych lub stron internetowych (ćwiczenie 1).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat roli mediów społecznościowych. Szczególną uwagę zwraca na rolę integracyjną internetu oraz zjawisko tworzenia się ponadgeograficznych grup (plemion) w sieci. W dyskusji uczniowie wykorzystują przygotowane przez siebie materiały oraz informacje zawarte w medium podawczym w abstrakcie (mapa interaktywna).
3. Uczestnicy zajęć czytają tekst Piotra Stasiaka w abstrakcie, a następnie dzielą się na grupy i opracowują informacje o przedstawicielach poszczególnych plemion w formie informacji potrzebnych do założenia profilu na Facebooku (ćwiczenie 4):
Grupa I: „hejterzy”;
Grupa II: „serialowcy”;
Grupa III: gracze online (gameplayerzy);
Grupa IV: wikipedyści;
Grupa V: „geeki” i „nerdy”;
Grupa VI: łowcy okazji;
Grupa VII: „demotywatorzy”;
Grupa VIII: „startupowcy”.
4. Uczniowie zastanawiają się, które plemię jest im najbliższe (ćwiczenie 5). Jeżeli grupa, do której przynależą, nie została uwzględniona – krótko ją charakteryzują.
5. Nauczyciel podsumowuje tę część zajęć i pyta uczniów, jakie zagrożenia może nieść publiczna aktywność w sieci. Rozpoczyna rozmowę o funkcjach portali społecznościowych i zachęca uczniów do rozważenia w parach, jakie znaczenie mają serwisy takie jak Facebook, Instagram czy Snapchat (zalety, wady, ograniczenia). Prosi także o zastanowienie się, dlaczego ludzie coraz chętniej komunikują się za pomocą tych portali, zamiast wybierać kontakt bezpośredni.
6. Uczniowie zapoznają się z infografiką dotyczącą ochrony wizerunku w sieci i przygotowują swój głos w dyskusji o tym, czy warto chronić swoje dane i wizerunek w internecie (biorą pod uwagę zarówno prywatnych użytkowników, jak i firmy).
Faza podsumowująca
Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie ankiety z ewaluacją pracy własnej.
Następnie zadaje pytania podsumowujące, np.
Dlaczego powinniśmy chronić nasz wizerunek w sieci?
W jaki sposób możemy to robić?
Praca domowa
Serwisy społecznościowe – szansa czy zagrożenie? Rozważ w formie rozprawki.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
wirtualna rzeczywistość
komunikacja
pośredni
bezpośredni
aktywność
komentarz
plemię
sieć
hejter
gracz będący online, czyli aktywny w sieci w danym momencie
chat
forum
zdjęcie profilowe
zainteresowania
wykształcenie
portal społecznościowy
serial
demotywator
technologia
wizerunek
autoprezentacja
Teksty i nagrania
Nagranie dostępne na portalu epodreczniki.pl
Nagranie abstraktu przedstawiające tematykę zintegrowanej komunikacji.
The network tribes
The specific type of online communication has led to the emergence of integrating communities in cyberspace that address specific types of needs, interests and problem‑solving strategies. Active users of the web portals have formed informal associations, which could be called “the network tribes.” These include, for example: serial‑lovers, haters, demotivators, warcraft and online players, wikipedists, bargain hunters and others. Separate groups are composed of users of social media: facebookers, instagrammers, bloggers/video bloggers (here: youtubers), snapchatters, twitters.