Tytuł: I co dalej?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Jak wygrać walkę z przeciwnościami losu?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

  1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

  1. określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;

  2. wykorzystuje w interpretacji utworów literackich potrzebne konteksty, np. biograficzny, (...) społeczny.

  1. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

  1. porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie;

III. Tworzenie wypowiedzi.

  1. Elementy retoryki. Uczeń:

  1. funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

  2. gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

  3. zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

  1. rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie na podstawie lektury tekstu literackiego poddają refleksji temat walki z przeciwnościami losu.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • umiejętności społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • używa związków frazeologicznych związanych z marzeniami;

  • wskazuje cechy, których posiadanie pomaga osiągać wymarzony cel;

  • rozmawia o tym, jak zachować się w razie wypadku;

  • omawia zasady udzielania pierwszej pomocy i podaje niezbędne numery telefonów alarmowych.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w grupach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie porozmawiają o wytrwałości w dążeniu do celu mimo przeciwności losu.

2. Nauczyciel może zapytać uczniów, jakie są ich marzenia i czy wszystkie mają szansę się spełnić.

Faza realizacyjna

1. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 1 – na podstawie zdjęć odgadują związki frazeologiczne związane z marzeniami (szczyt marzeń, marzenie ściętej głowy, pożegnać się z marzeniami).

2. Nauczyciel lub wybrany przed lekcją uczeń przybliża sylwetkę Bethany Hamilton i zachęca uczniów do przeczytania fragmentów jej książki.

3. Uczestnicy zajęć zapoznają się z tekstem w abstrakcie, a następnie wykonują zadania interaktywne, w których oceniają prawdziwość stwierdzeń związanych z historią surferki.

4. Na podstawie przeczytanego fragmentu uczniowie odpowiadają na pytanie, jaką rolę w życiu bohaterki odegrali jej rodzice. W kolejnym ćwiczeniu wypisują pozytywne zasady panujące w rodzinie Hamiltonów.

5. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę o cechach, które pomagają człowiekowi w osiąganiu celu, i zachęca uczniów do wykonania zadania interaktywnego polegającego na przyporządkowaniu cytatów do cech istotnych w osiągnięciu sukcesów (zarówno w sporcie, jak i szerzej – w życiu).

6. Uczniowie kończą myśl: „Bethany Hamilton zasługuje na podziw, ponieważ…”. Każdy układa trzy zdania, następnie wymienia się spostrzeżeniami z kolegą z ławki.

7. Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że Bethany dość szybko otrzymała pomoc, a jej towarzysze w czasie wypadku zachowali zimną krew. Pyta uczniów, czy wiedzą, jak zachować się w sytuacji zagrażającej czyjemuś życiu lub zdrowiu.

8. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne: uzupełniają numery telefonów alarmowych – oraz ćwiczenie, w którym należy uszeregować we właściwej kolejności działania wykonywane na miejscu wypadku.

9. Na koniec uczniowie zapoznają się z prezentacją (mapa interaktywna) dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy.

Faza podsumowująca

Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie ankiety z ewaluacją pracy własnej.

Następnie podsumowuje zajęcia, zadając uczniom pytania:

  • Czy można powiedzieć, że Bethany miała szczęście? Dlaczego?

  • Do kogo jest skierowana opowieść Bethany? Komu może pomóc?

Praca domowa

Odwiedź stronę Bethany Hamilton. Obejrzyj jej zdjęcia i opisz to, które zwróciło twoją szczególną uwagę.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

perseverance
perseverance
R13rhLGwo5aja
Nagranie słówka: perseverance

wytrwałość

courage
courage
RzCcm8REeKnNo
Nagranie słówka: courage

odwaga

passion
passion
R8f4xoaTekpn6
Nagranie słówka: passion

pasja

motivation
motivation
R1dzbFnt5gy7y
Nagranie słówka: motivation

motywacja

ambition
ambition
R1TLZiu9tqBEZ
Nagranie słówka: ambition

ambicja

first aid
first aid
R1WsJIzd56Cq5
Nagranie słówka: first aid

pierwsza pomoc

accident
accident
R1Ae32kG5UObi
Nagranie słówka: accident

wypadek

victim
victim
RHLwMiP4VPd00
Nagranie słówka: victim

poszkodowany

emergency telephone
emergency telephone
R5hySsHCQXknx
Nagranie słówka: emergency telephone

telefon alarmowy

police
police
RDK1hSl95tc4S
Nagranie słówka: police

policja

emergency
emergency
Rfi1a89Xtqs8W
Nagranie słówka: emergency

pogotowie

fire brigade
fire brigade
RBFJR0vAL1AJS
Nagranie słówka: fire brigade

straż pożarna

ambulance
ambulance
RLARVfmvmI6Uv
Nagranie słówka: ambulance

karetka

operation
operation
R1b2qdPIhTpty
Nagranie słówka: operation

operacja

family
family
R15USvBk0MUTg
Nagranie słówka: family

rodzina

support
support
R7lmmtLfIlw4v
Nagranie słówka: support

wsparcie

fight
fight
RBCBaU8SgA2PK
Nagranie słówka: fight

walka

optimism
optimism
R1Ix6mbpd86b5
Nagranie słówka: optimism

optymizm

strength
strength
R1dBJpFJmaS8W
Nagranie słówka: strength

siła

fortitude
fortitude
RjEcFMsxm5l1Q
Nagranie słówka: fortitude

hart ducha

surfing
surfing
RZOjp4Dx7UeMu
Nagranie słówka: surfing

surfing

surfer
surfer
R1056974BmcSt
Nagranie słówka: surfer

surferka

sport
sport
R10tdMqJ9Cfpj
Nagranie słówka: sport

sport

competitions
competitions
R4Cp32DwbC1qi
Nagranie słówka: competitions

zawody

Teksty i nagrania

RPHrBv5LCdygO
Nagranie abstraktu

And what's next?

Think, what do your colleagues dream about the most often. Why some dreams cannot come true?

Have you ever been in a situation that could be described in words: “like a bolt from the blue”? What did you feel during this sudden and unexpected event? Do you remember a pleasant thrill or rather a panic fear?

You will read about a teenage girl whose life has changed completely in a split second. How would you behave in such situation? Would you be able to deal with the consequences of the event that ruined all your plans and dreams?

Bethany Hamilton was born in 1990 in Hawaii. She was the third child of Tom and Cheri Hamilton. Bethany started surfing at the age of five. She won numerous competitions in the children’s and junior’s categories. When she was eight, she attracted the attention of the sponsors – the RipCurl company. They supported the talented girl financially and guided her sport and media career. October 2003 was for Bethany the turning point. She was swimming with her friends in the Napali coast waters, when a tiger shark attacked her. She started practising her beloved sports discipline again in less than a month after the accident.

During the Bethany’s accident her friend remained calm. Would you know how to behave in the situation when someone’s life or health is in danger?