Tytuł: Jaki powinien być chłopak?

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć:

Jaki powinien być chłopak? Wychowanie w starożytnej Grecji.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) wyszukuje w tekście potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu publicystycznego, popularnonaukowego lub naukowego;

2) porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie;

3) interpretuje dzieła sztuki (obraz, grafika, rzeźba, fotografia).

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

2) wykonuje przekształcenia na tekście cudzym, w tym skraca, streszcza, rozbudowuje i parafrazuje.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;

4) uczestniczy w projektach edukacyjnych (np. tworzy różnorodne prezentacje, projekty wystaw, realizuje krótkie filmy z wykorzystaniem technologii multimedialnych);

6) rozwija umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie na podstawie analizy tekstu popularnonaukowego odkrywają różnice w wychowaniu dziewczynek i chłopców dawniej i dziś.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje informatyczne;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • wyszukuje potrzebne informacje w tekście;

  • odczytuje sens tekstu popularnonaukowego;

  • opracowuje informacje w formie prezentacj multimedialnej;

  • prezentuje wyniki swojej pracy.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność w grupach.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest poznanie różnic w sposobach wychowania dziewczynek i chłopców dawniej i dziś. Podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Nauczyciel może rozpocząć lekcji od pogadanki na temat różnic w wychowaniu chłopców i dziewcząt kiedyś i dziś. Powinien dbać o to, by pojawiające się w trakcie rozmowy argumenty były poparte wiedzą historyczną.

Faza realizacyjna

Na lekcji uczniowie pracują w grupach – minimum czterech. Potrzebny jest dostęp do komputerów i internetu. Zajęcia mogą być zrealizowane np. w sali komputerowej.

1. Uczniowie, pracując w grupach, przygotowują krzyżówkę w generatorze krzyżówek (ćwiczenie 1 w abstrakcie). Dwie grupy opracowują krzyżówkę z hasłem “chłopcy”, dwie grupy – z hasłem “dziewczynki” (w języku angielskim mogą być też słowa pochodne, np. “chłopięcy” i “dziewczęcy”). Następnie grupy wymieniają się krzyżówkami – rozwiązują zadania przygotowane przez sąsiednie grupy.

2. Uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne, np. w programie PowerPoint. Prezentacje oparte są na tekście Lidii Winniczuk „Ludzie, zwyczaje, obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu” (abstrakt). Każda grupa opracowuje (streszcza, uzupełnia informacjami) jeden z czterech fragmentów. Nauczyciel czuwa nad poprawnym wykonaniem zadania. Mówi uczniom, że mogą wzbogacić prezentacje ilustracjami i dodatkowymi informacjami odnalezionymi w internecie. Przypomina o przestrzeganiu praw autorskich.

3. Po wyznaczonym czasie grupy prezentują wyniki swojej pracy. Następnie liderzy grup tworzą wspólną prezentację, którą można umieścić na dysku klasowym (zadanie to liderzy mogą wykonać w domu).

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji. Może w tym celu posłużyć się przygotowaną wcześniej ankietą lub drzewkiem decyzyjnym albo przeprowadzić ewaluację ustnie.

2. Uczniowie zapisują w zeszytach słowa klucze dotyczące lekcji, które uważają za najważniejsze.

Praca domowa

Przygotuj się do dyskusji nad następującymi kwestiami:

  • Czy okazywanie czułości synom przez rodziców może być niewychowawcze?

  • Czy czułość rodziców wobec córek jest bardziej pożądana niż czułość wobec synów?

  • Jakie są zalety i wady łagodnego wychowywania dzieci?

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

upbringing
upbringing
RNUkaqp0WpkF8
Nagranie słówka: upbringing

wychowanie

spinning
spinning
Rdcgwoifx4FfU
Nagranie słówka: spinning

przędzenie

weaving
weaving
RwugWHNL6Xrna
Nagranie słówka: weaving

tkactwo

discus throw
discus throw
RqSdSBKai7UwM
Nagranie słówka: discus throw

rzut dyskiem

spear throw
spear throw
RMpUhE2XFU6s9
Nagranie słówka: spear throw

rzut włócznią

lyre
lyre
R1MFFtHNNtXo2
Nagranie słówka: lyre

lira

cithara
cithara
R1dXe148bEhjE
Nagranie słówka: cithara

kitara

flogging
flogging
R2B9dRPsZvp7Y
Nagranie słówka: flogging

chłosta

brawn
brawn
R1LaKUqkxhlq1
Nagranie słówka: brawn

tężyzna fizyczna

bravery
bravery
R1Ml5peM3k4t9
Nagranie słówka: bravery

męstwo

Teksty i nagrania

RYdHzvTM0SdRA
Wysłuchaj nagrania abstraktu i zastanów się, czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć w związku z tematem lekcji.

What should a boy be like? (And what should a girl be like?)

Majority of the Greek writers indicated that the social roles of men and women are different, so the boys and girls should be differently prepared to fulfil them. Girls’ education was perceived as unnecessary: in the future they were supposed to give birth and take care of the household.