Temat lekcji: Demokratyczne Ateny

Autorka scenariusza: Katarzyna Kuczyńska

Adresat:

Uczeń V klasy szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Cywilizacje starożytne. Uczeń:

  1. lokalizuje w czasie i przestrzeni cywilizacje starożytnej Grecji

  2. charakteryzuje strukturę społeczeństwa i system wierzeń w (…) Grecji, (…) wyjaśnia różnicę między politeizmem a monoteizmem;

  3. umiejscawia w czasie i zna różne systemy sprawowania władzy oraz organizację społeczeństwa w (…) Atenach peryklejskich;

  4. charakteryzuje najważniejsze osiągnięcia kultury materialnej i duchowej świata starożytnego w różnych dziedzinach: filozofii, nauce, prawie, architekturze, sztuce, literaturze;

Ogólny cel kształcenia

Uczeń poznaje zasady demokracji ateńskiej.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • omawia zasady demokracji ateńskiej;

  • wyjaśnia pojęcie wykluczenia politycznego (rozumie proces wykluczania grup ludzi z demokratycznego porządku);

  • odwołuje zasady demokracji do realiów szkolnych.

Metody/techniki kształcenia

  • metody programowane: praca z e‑podręcznikiem;

  • metody problemowo‑aktywizujące: dyskusja, tworzenie pytań, opracowanie i prezentacja scenek;

  • metody praktyczne: praca z tekstem, ćwiczenia do tekstu;

  • metody podawcze: elementy wykładu, wyjaśnienie pojęć.

Formy pracy

  • praca z całą klasą;

  • praca w grupach;

  • praca indywidualna.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • zeszyt i kredki/pisaki;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery;

  • materiał multimedialny z wystąpieniem Peryklesa lub wydrukowany tekst wystąpienia.

Przed lekcją

Uczniowie zapoznają się z częściami e‑podręcznika pt „Starożytna Grecja” oraz „Demokracja ateńska”.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel podaje uczniom temat i cel zajęć oraz kryteria sukcesu.

  2. Na początku lekcji nauczyciel, posługując się mapą z e‑podręcznika, pyta uczniów o usytuowanie starożytnej Grecji w przestrzeni i czasie. Może skorzystać z pytań z Polecenia 1, szczególnej uwadze poddając lokalizację Aten.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie zapoznają się z fragmentem przemowy Peryklesa (Polecenie 2). Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy, każda z nich przygotowuje na podstawie wystąpienia Peryklesa scenkę pt. „Z życia w Atenach Peryklesa”. Poszczególne grupy przygotowują scenki odnoszące się do następujących obszarów życia:
    a) podejmowanie decyzji;
    b) rozstrzyganie sporów;
    c) zdobywanie szacunku i poważania;
    d) służba ojczyźnie.
    Następnie scenki są prezentowane na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi, by uczniowie przyjrzeli się ilustracji z części „Demokracja ateńska”. Następnie rozpoczyna dyskusję dotyczącą roli i sposobu funkcjonowania demokracji ateńskiej. Uczniowie wykonują Polecenie 3. Nauczyciel konfrontuje doświadczenia uczniów z lektury z ich interpretacją mowy Peryklesa: Czy coś ich zaskoczyło? Czy demokracja w czasach Peryklesa była demokrację „dla wszystkich”? Jak sądzicie – skoro obywateli oceniano na podstawie ich zalet, czynów i zasług, to dlaczego uznano, że kobiety i niewolnicy nie mogą być obywatelami? Nauczyciel może wprowadzić pojęcie wykluczenia politycznego, odnosząc je do sytuacji, kiedy jakąś grupę ludzi uznaje się za gorszą i na tej podstawie odmawia się jej prawa do działań politycznych (decydujących o losach społeczności). W zależności od możliwości grupy można zadać pytanie, czy współczesne demokracje wykluczają jakieś grupy ludzi.

  3. Nauczyciel kontynuuje temat demokracji ateńskiej, zwracając uwagę na wymóg przesłuchiwania kandydatów na urzędników. Uczniowie wspólnie wynotowują wymagania, jakie stawiano przed kandydatami na urzędników. Nauczyciel pyta, czy lista wydaje im się wystarczająca; czy uważają, że egzaminowanie jest lepszym procesem wyłaniania urzędników niż losowanie.

  4. Nauczyciel, wspierając się Poleceniem 4, przenosi dyskusję ze starożytnej formy demokracji na demokrację szkolną. Czy w społeczności szkolnej wszyscy są równi, czy jakieś grupy są wykluczone z prawa o decydowaniu o sobie, losach szkoły? W jaki sposób zyskuje się poważanie, rozstrzyga spory? Czy ceni się ludzi oddanych swojej „szkolnej ojczyźnie”? Uczniowie w grupach układają pytania do przesłuchania kandydata na przewodniczącego samorządu klasowego, skarbnika, opiekuna samorządu szkolnego itp. Jeżeli możliwości klasy na to pozwalają, uczniowie mogą stworzyć inscenizację takiego przesłuchania.

Faza podsumowująca

Na zakończenie lekcji nauczyciel podsumowuje z uczniami wiadomości zdobyte podczas zajęć. Wykonują wspólnie lub pojedynczo (jeśli każdy z uczniów ma dostęp do komputera/tabletu) Ćwiczenie 1 - uzupełnianie tekstu. Jako zadanie domowe nauczyciel wspominając o 7 cudach starożytnego świata, których 2 z nich (wiszące ogrody Semiramidy i Piramidę Cheopsa) uczniowie poznali już wcześniej, prosi uczniów o zapoznanie się z mapą interaktywną.

Podsumowanie najważniejszych treści lekcji

  1. Przedstawienie i omówienie zasad demokracji ateńskiej.

  2. Wskazanie na wykluczający charakter demokracji ateńskiej – ukazanie zjawiska wykluczenia politycznego.

  3. Rozpoznanie demokratycznych i niedemokratycznych zasad w funkcjonowaniu społeczności szkolnej.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

democracy
democracy
R1UR5Hbs58Gn1
Nagranie słówka: democracy

demokracja – forma sprawowania władzy, w której udział mają wszyscy obywatele.

polis
polis
R1eAxTHri14EA
Nagranie słówka: polis

Polis – rodzaj miasta‑państwa w starożytnej Grecji, które ograniczało się do miasta i pobliskich osad.

citizen
citizen
RmeZiZDxVtskI
Nagranie słówka: citizen

obywatel – członek społeczeństwa danego państwa posiadający prawa i obowiązki.

the Assembly
the Assembly
R1312pdFhaOpq
Nagranie słówka: the Assembly

Zgromadzenie Ludowe – zgromadzenie obywateli (mężczyzn); najważniejszy organ demokracji ateńskiej, decydujący o sprawach polis ateńskiego.

strategos
strategos
R1XWe0gjbsKVe
Nagranie słówka: strategos

strateg – dowódca wojskowy w starożytnej Grecji.

orator
orator
R1cUK4Nt1v0C3
Nagranie słówka: orator

mówca

agora
agora
RvG9uZCGjmTNX
Nagranie słówka: agora

agora – główny plac, rynek w miastach w starożytnej Grecji. Toczyło się tam życie społeczne, polityczne, gospodarcze i towarzyskie.

golden era
golden era
R6AxaSZIzE36B
Nagranie słówka: golden era

„Złoty wiek” – okres świetności danej kultury, miasta.

Teksty i nagrania

R1GZyYVxsT4jX
Nagranie abstraktu

Athenian democracy

Greece (Hellas) is a country located in the southern part of the Balkan Peninsula. Its inhabitants, the Hellenes, had a sense of cultural community. Still, they did not establish a single state, but a few hundred city‑states called poleis (sing. polis). Athens was a major Greek polis. Democracy or the rule of the people was developed there. In this system of government, decisions are taken by casting votes. All citizens could vote. However, only men born in Athens were citizens. Athens enjoyed its golden age under Pericles.