Lesson plan (Polish)
Tytuł: Uczucia i emocje
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Uczucia i emocje. Historia miłości Erosa i Psyche.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
3) rozpoznaje czytany utwór jako (...) mit;
7) opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
11) wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;
15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;
20) wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;
3) określa temat i główną myśl tekstu;
4) dostrzega relacje między częściami wypowiedzi (np. tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie);
8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych);
12) dokonuje odczytania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny (np. rysunek, drama, spektakl teatralny).
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
2) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny;
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;
7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy w rozmowie na zadany temat (...);
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
4) redaguje notatki;
5) opowiada o przeczytanym tekście;
9) wykorzystuje wiedzę o języku w tworzonych wypowiedziach.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie poznają mit o Erosie i Psyche.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
opisuje dzieła plastyczne (rzeźba i obraz);
odczytuje sens mitu o Erosie i Psyche;
rozpoznaje w tekście wstęp, rozwinięcie i zakończenie;
określa temat mitu;
nazywa emocje i uczucia bohaterów mitu.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana, elementy dramy;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
eksponująca: prezentacja dzieł sztuki (rzeźby);
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita;
praca w parach.
Przebieg lekcji
Przed lekcją
Nauczyciel prosi wyznaczonego ucznia lub uczniów, by zapoznali się z treścią mitu w e‑podręczniku i wyszukali w dostępnych źródłach przykłady rzeźb przedstawiających emocje. Uczniowie, pracując metodą przekładu intersemiotycznego, przygotowują trzy przykłady wraz z uzasadnieniem. Ich zadaniem będzie rozpoczęcie zajęć od prezentacji swoich impresji lub skojarzeń oraz zachęcenie innych uczniów do dyskusji.
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć i podaje uczniom kryteria sukcesu.
2. Wybrani uczniowie prezentują przygotowane na zajęcia przykłady rzeźb wyrażających emocje wraz z uzasadnieniem ich wyboru. Inni uczniowie mogą zadawać im pytania, np.
Do czego nawiązuje ten przykład?
Jakie emocje wyraża przedstawiona postać?
Faza realizacyjna
1. Interpretacja dzieła Antonia Canovy “Eros i Psyche” (ćw. 1). Pytania pomocnicze:
Kogo przedstawia rzeźba?
Jakie atrybuty posiada młodzieniec?
Jakie uczucia i emocje wyrażają gesty postaci i postawa ciała?
2. Lektura mitu o Erosie i Psyche w e‑podręczniku. Uczniowie dokonują wstępnej analizy tekstu: wymieniają postaci, określają miejsce i czas wydarzeń. W ten sposób przypominają sobie, czym jest mit, o czym i o kim opowiada.
3. Kompozycja mitu: ćw. 3. Uczniowie przyporządkowują wydarzenia do poszczególnych części kompozycyjnych mitu.
4. Uczniowie, w zależności od zaawansowania językowego, próbują opowiedzieć mit własnymi słowami (ćw. 4). Określają również jego temat (ćw. 5).
5. Określenie emocji bohaterów mitu. Uczniowie zapisują je w formularzu w ćw. 6. Następnie na forum klasy uzasadniają swój wybór, odnosząc się do tekstu mitu.
6. Zabawa w rzeźby. Nauczyciel przed lekcją przygotowuje na karteczkach nazwy emocji lub stanów, np. strach, oczekiwanie, wzruszenie, wstręt, wzburzenie, tęsknota etc. Wszystkich karteczek powinno być dwa razy tyle, ile uczniów. Uczestnicy zajęć dobierają się w pary. Każda para losuje dwie kartki. Najpierw jedna osoba z pary jest „rzeźbiarzem”, a druga „materiałem do rzeźbienia”, potem na odwrót. Rzeźbiarz tworzy swoje dzieło („rzeźbi”), dotykając i ustawiając drugą osobę lub pokazując jej na własnym przykładzie, jaki efekt chce uzyskać. Na końcu przekazuje informacje dotyczące mimiki. Każda para może zademonstrować efekt swojej pracy – ilustrację wylosowanej emocji lub stanu. Inni uczniowie zgadują, jakich emocji „doświadcza” rzeźba.
7. Gra interaktywna – puzzle. Uczniowie muszą umiejscowić scenę z odkrytego obrazu w treści mitu. Nauczyciel może podać tytuł obrazu, jeśli zadanie to okaże się zbyt trudne: „Psyche pokazuje siostrom prezenty od Kupidyna”.
Faza podsumowująca
Nauczyciel pomaga klasie w sformułowaniu wspólnej notatki podsumowującej lekcję.
Nauczyciel prosi uczniów o ocenę ich pracy na lekcji oraz stopnia zrozumienia omawianego materiału. Może do tego wykorzystać planszę interaktywną zawartą w abstrakcie.
Praca domowa
Narysuj komiks ilustrujący mit o Erosie i Psyche. Pamiętaj, aby stroje, przedmioty, elementy architektury nawiązywały do antycznej Grecji. Skorzystaj z dostępnych źródeł informacji.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
mit
zachwyt
złość
ciekawość
litość
mimika
atrybut
Teksty i nagrania
Feelings and emotions