Tytuł: Sztafeta informacyjna

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć:

Pozyskiwanie i przekazywanie informacji.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) identyfikuje wypowiedź jako tekst informacyjny, publicystyczny lub reklamowy;

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;

6) odróżnia informacje o faktach od opinii.

II. Kształcenie językowe.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

4) dokonuje selekcji informacji.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;

9) rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie rozwijają umiejętności skutecznego przekazywania informacji oraz ich pozyskiwania.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • opowiada, co to jest informacja i komunikowanie;

  • wymienia różne źródła informacji i podaje, jakie informacje można w nich znaleźć;

  • odczytuje informacje zawarte w tekście popularnonaukowym;

  • dokonuje selekcji informacji;

  • skutecznie przekazuje informacje drugiej osobie.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w grupach.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest skuteczne pozyskiwanie i przekazywanie informacji. Podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Nauczyciel proponuje uczniom zabawę w głuchy telefon (ćw. 1). Określa zasady zabawy i przypomina, że zdanie przekazujemy tylko raz. Ważne jest, aby zdanie zawierało np. nieznane uczniom wyrazy, było długie i trudne do wymówienia np. Pod Szczebrzeszynem na trzęsawisku dwa chrząszcze brzmiały w jeziornym sitowiu.

Po zakończonej zabawie konieczne będzie podsumowanie i zastanowienie się, dlaczego zdanie zostało zniekształcone:

  • Jak przebiegała zabawa?

  • Czy zdanie zostało dobrze usłyszane?

  • Co zakłóciło przekaz?

  • Czy wszystkie wyrazy rozumieliście?

  • Jak się czuliście, kiedy nie zrozumieliście zdania?

Nauczyciel pyta, czy przekazywanie informacji można porównać do sztafety (ćw. 3).

Faza realizacyjna

1. Co to jest informacja? Uczniowie wykonują ćwiczenia 2 i 4 w abstrakcie i na podstawie swoich obserwacji tworzą definicję słowa informacja. Nauczyciel poprawia nieprecyzyjne odpowiedzi. Dopowiada, że informacja może być prawdziwa lub fałszywa, a przekazywanie informacji zakłada wiedzę tego, kto ją podaje, i niewiedzę tego, kto jej nie posiada.

2. Źródła informacji. Nauczyciel pyta, jakie źródła informacji znają uczniowie. Następnie prosi, aby wykonali zadanie 5. z e‑podręcznika.

3. Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy. W grupach uczniowie dzielą się zadaniami: każda osoba zajmuje się jednym akapitem tekstu W. Kopalińskiego „Chleb” (w abstrakcie).

Schemat organizacji pracy:

I ETAP PRACY
Podział klasy na 4‑osobowe zespoły, w których:
Pierwsza osoba będzie się zajmować akapitem nr 1, druga – akapitem nr 2, trzecia – akapitem nr 3 i czwarta – akapitem nr 4.

II ETAP PRACY
Każda osoba w grupie pracuje nad jednym akapitem tekstu W. Kopalińskiego. Jej zadaniem jest odpowiedź na poniższe pytania.

Pierwsza osoba:

  • Z czego można zrobić chleb?

  • Kiedy zaczęto wypiekać chleb?

  • Jakie składniki potrzebne są do wypieku chleba?

Druga osoba:

  • Kto i kiedy wynalazł zakwas?

  • Jakich składników używano dla wzmocnienia smaku chleba?

  • Jak wyglądały pierwsze piece chlebowe?

Trzecia osoba:

  • Skąd pochodzi legenda o Enkindu?

  • W jaki sposób Enkindu stał się człowiekiem?

  • Co myśleli Akadowie o jedzeniu chleba?

Czwarta osoba:

  • Skąd pochodzi tradycja łamania się chlebem?

  • W jaki sposób Żydzi okazywali szacunek dla chleba?

  • Co symbolizuje chleb dla chrześcijan?

III ETAP PRACY
Uczniowie pracujący z tym samym akapitem łączą się w grupy i sprawdzają, czy każdy z nich ma zanotowane wszystkie informacje z ich fragmentu.

IV ETAP PRACY
Uczniowie wracają do swoich grup i przekazują sobie wzajemnie informacje ze swoich notatek. Do tekstu Władysława Kopalińskiego sięgają tylko w razie konieczności zacytowania fragmentu. Każdy członek grupy powinien pozyskać informacje zawarte w każdym z czterech akapitów tekstu „Chleb”.

4. Po wykonaniu zadania uczniowie czytają cały tekst. Sprawdzają, czy poszczególnym grupom udało się przekazać wszystkie informacje dotyczące tekstu.

5. Ostatni fragment tekstu zawiera opis tradycji związanych z chlebem pochodzących z różnych kultur. W oparciu o tekst uczniowie rozwiązują ćwiczenie 7 z e‑podręcznika.

Faza podsumowująca

1. Jako podsumowanie uczniowie wykonują ćw. 8 oraz wykreślankę w abstrakcie.

2. Nauczyciel prosi uczniów o ocenę ich pracy na lekcji oraz stopnia zrozumienia omawianego materiału. Może do tego wykorzystać planszę interaktywną zawartą w abstrakcie. Ponadto zadaje uczniom pytania:

  • Co może przeszkadzać w przekazywaniu informacji?

  • W jaki sposób można zadbać o to, by informacja została przekazana dokładnie?

Praca domowa

Zapisz 5‑zdaniową informację, którą chciałbyś przekazać ludziom z przyszłości (np. za 200 lat).

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

information
information
R1XGczLUGlseR
Nagranie słówka: information

informacja

communication
communication
R1xDwCw3CL9gx
Nagranie słówka: communication

komunikacja

source of information
source of information
RoJLNeLGrPpfj
Nagranie słówka: source of information

źródło informacji

encyclopaedia
encyclopaedia
RkNPMtZMm2dXW
Nagranie słówka: encyclopaedia

encyklopedia

cooking book
cooking book
RwwJBABizsyYb
Nagranie słówka: cooking book

książka kucharska

relay
relay
RPuvsvkJgwpLq
Nagranie słówka: relay

sztafeta

bean
bean
RfSlbIDre9whk
Nagranie dźwiękowe słówka bean

fasola

pea
pea
R6ibNDpo0KrCR
Nagranie dźwiękowe słówka pea

groch

yeast
yeast
R1VB8Dnh3RUqm
Nagranie dźwiękowe słówka yeast

drożdże

leaven
leaven
RasA9Ze3nKMz1
Nagranie dźwiękowe słówka leaven

zaczyn

poppy seeds
poppy seeds
RZyoY5vd5kiol
Nagranie dźwiękowe słówka poppy seeds

ziarenka maku

spongy structure
spongy structure
R1Myxqz7T7WRD
Nagranie dźwiękowe słówka spongy structure

gąbczasta struktura

stone age
stone age
R1Ik7k4CDpozK
Nagranie dźwiękowe słówka stone age

epoka kamienia łupanego

rye
rye
RKuxYFv7uTnqa
Nagranie dźwiękowe słówka rye

żyto

sesame
sesame
Rkosd51Osbios
Nagranie dźwiękowe słówka sesame

sezam

wheat
wheat
R1Ij2gZnoTPTr
Nagranie dźwiękowe słówka wheat

pszenica

chestnut
chestnut
RTIJBGpaXe5A0
Nagranie dźwiękowe słówka chestnut

kasztan (owoc)

cylindrical vessel
cylindrical vessel
R15zPzqXoG8J0
Nagranie dźwiękowe słówka cylindrical vessel

walcowate naczynie

flour
flour
R1UD0O7AHRZ2s
Nagranie dźwiękowe słówka flour

mąka

fermentation
fermentation
R19ZDadwRoiNK
Nagranie dźwiękowe słówka fermentation

fermentacja

dough
dough
RWooMwAVM9eoa
Nagranie dźwiękowe słówka dough

ciasto

baking oven
baking oven
R1EuuSvtPgoDk
Nagranie dźwiękowe słówka baking oven

piec piekarski

beechnut
beechnut
RDqrMwSJfcYI1
Nagranie dźwiękowe słówka beechnut

owoce buka, bukiew

clay
clay
R1EH3ypliMKeI
Nagranie dźwiękowe słówka clay

glina

camfor
camfor
R1KzZfnlBaq2E
Nagranie dźwiękowe słówka camfor

kamfora

wine sludge
wine sludge
R1ahowV7Xqcxv
Nagranie dźwiękowe słówka wine sludge

osad winiarski

bake
bake
R16QBNkZVZj67
Nagranie dźwiękowe słówka bake

piec (czasownik)

crush
crush
R1PJ19levt2zU
Nagranie dźwiękowe słówka crush

zgniatać, skruszyć

cone
cone
R1z0wXJkYjtXs
Nagranie dźwiękowe słówka cone

rożek, stożek

Teksty i nagrania

R12Ms7iZzCTbs
Nagranie dźwiękowe abstraktu

Information relay