Tytuł: Urodziny Ojczyzny

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć

Urodziny Ojczyzny. Jak obchodzić Święto Niepodległości. Święta narodowe.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy IV ośmioletniej szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) identyfikuje wypowiedź jako tekst informacyjny, publicystyczny lub reklamowy;

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;

II. Kształcenie językowe.

4. Ortografia i interpunkcja. Uczeń:

1) pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni;

2) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania, znaku wykrzyknika, cudzysłowu, dwukropka, średnika, nawiasu.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: dialog, opowiadanie (twórcze, odtwórcze), opis, list, sprawozdanie (z filmu, spektaklu, wydarzenia), dedykacja, zaproszenie, podziękowanie, ogłoszenie, życzenia, opis przeżyć wewnętrznych, charakterystyka, tekst o charakterze argumentacyjnym;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

8) poznaje życie kulturalne swojego regionu;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Kształtowanie postawy patriotycznej w ramach lekcji języka polskiego.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • zna słownictwo związane ze słowem „Polska”;

  • rozumie znaczenie Święta Niepodległości;

  • potrafi wyszukać w tekście potrzebne informacje;

  • wyszukuje potrzebne informacje w różnych źródłach;

  • posługuje się opisem;

  • potrafi pisać poprawnie nazwy własne.

Metody nauczania

  • praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;

  • problemowe: aktywizujące – burza mózgów, rozmowa ukierunkowana;

  • eksponująca: ekspozycja.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność grupowa;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć i podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Na początek warto sprawdzić, czy uczniowie rozumieją metaforę: „urodziny” ojczyzny. Krótka rozmowa na ten temat.

3. Nauczyciel zaprasza uczniów do stworzenia mapy myśli do haseł: MOJE URODZINY, URODZINY OJCZYZNY. Prosi uczniów, aby w parach wypisali skojarzenia ze szczególnym uwzględnieniem sposobów obchodzenia urodzin. Jak obchodzi się urodziny domownika, a jak świętuje „urodziny” ojczyzny.

Faza realizacyjna

1. Wysłuchanie nagrania tekstu „Historia Polski w telegraficznym skrócie”. Uczniowie mogą śledzić tekst w abstrakcie. Nauczyciel krótko omawia nagranie, upewniając się, że uczniowie zrozumieli materiał.

2. Układanie puzzli: mapa Polski z 1918 roku. Rozmowa na temat granic, odszukiwanie miejscowości, w której mieszkają uczniowie.

3. Wyszukiwanie różnych informacji w tekście „Historia Polski w telegraficznym skrócie” i zaznaczanie ich kolorami (ćwiczenie czytania ze zrozumieniem i umiejętności wyszukiwania informacji).

4. Rozważania uczniów: Jak myślisz, dlaczego słowo „Ojczyzna” zostało zapisane w tekście wielką literą? Zastanów się, co czuli Polacy po odzyskaniu wolności. Jak mogli się zachowywać?

5. Porządkowanie wiedzy na temat dat obchodów świąt, w tym świąt narodowych i upamiętniających wydarzenia historyczne (ćwiczenia interaktywne).

6. Burza mózgów na temat: Jak współcześni Polacy powinni obchodzić Święto Niepodległości?

  • I etap – zgłaszanie pomysłów,

  • II etap – ocena i analiza zgłoszonych pomysłów według ustalonych kryteriów, np. oryginalność pomysłu, łatwość realizacji, sposób prezentacji,

  • III etap – wybór pomysłów do realizacji.

Faza podsumowująca

1. Omówienie galerii zdjęć przedstawiających najważniejsze polskie zabytki; rozmowa uczniów, jakie miejsca już odwiedzili, gdzie chcieliby pojechać, jakie zabytki są w ich okolicy itp.

2. Nauczyciel prosi uczniów o ocenę ich pracy na lekcji oraz stopnia zrozumienia omawianego materiału. Może do tego wykorzystać system kolorowych karteczek (np. zielony: zrozumiałem, żółty: jeszcze potrzebuję pomocy, czerwony: miałem duże trudności) lub planszę interaktywną zawartą w abstrakcie.

Zadanie domowe

Zaplanuj „urodziny” ojczyzny, zapisz w punktach, co możesz zrobić, aby uczcić ten dzień.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

National Independence Day
National Independence Day
R1X8i8ZEsxjmw
Nagranie słówka: National Independence Day

Narodowe Święto Niepodległości

national uprising
national uprising
R1Bhre7yR3xGr
Nagranie słówka: national uprising

powstanie narodowe, zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta.

armed uprising
armed uprising
RtnuwTt8oJ3O3
Nagranie słówka: armed uprising

powstanie zbrojne

to regain independence
to regain independence
R26HVFLLBBRi1
Nagranie słówka: to regain independence

odzyskać niepodległość

invader
invader
RKPVYoGDAG4W2
Nagranie słówka: invader

zaborca, państwo, które zagarnęło cudze terytorium.

map
map
Rz8XlFddP6mDc
Nagranie słówka: map

mapa

Fatherland
Fatherland
RoNtz4jsdSZwx
Nagranie słówka: Fatherland

ojczyzna

Polish Legions
Polish Legions
Rg7jb9LadeHoY
Nagranie słówka: Polish Legions

polskie legiony – polskie formacje wojskowe.

captivity
captivity
R1GsZHFa8h2L8
Nagranie słówka: captivity

niewola

freedom
freedom
R1JZxLTVNW2Cj
Nagranie słówka: freedom

wolność

Teksty i nagrania

R1GMXe86wxpAc
Nagranie abstraktu

Fatherland's Birthday

Do you know that Poland, like you, celebrates its birthday every year? We celebrate them on November 11, in memory of independence. This joyful day should be spent exceptionally.

The Polish state arises in the 10th century. For thousands of years, the fate of Poland and Poles is different. There are times of magnificence when our country is rich and strong. There are also such when its weakness is used by the neighbours. At the end of the eighteenth century, Russia, Prussia and Austria communicate with each other and forcefully occupy the territory of our Fatherland. Poland ceases to exist. It is not on the map of Europe. Schools and offices are forbidden to speak Polish. Poles, however, never accept the loss of their Fatherland and fight against the invaders. Tadeusz Kosciuszko leads in the first uprising against the Russians. Henryk Dąbrowski organises Polish legions in Italy. In the 19th century, other armed insurrections, including November and January, break out against the partitioners. However, these actions do not give the desired freedom. Such a chance appears only when our occupants argue and start to fight among themselves. Thanks to this, Poland manages to regain independence on November 11, 1918. After 123 years of captivity, our Fatherland is reborn and returns to the map of Europe. November 11 is celebrated in Poland as the National Independence Day.