Tytuł: Wykazać się empatią

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć:

Czym jest inność? Po co nam empatia?

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

7) określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;

9) wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

1). dostrzega zróżnicowanie słownictwa (...).

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) rozumie, na czym polega grzeczność językowa i stosuje ją w wypowiedziach;

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie na drodze analizy i interpretacji tekstu literackiego poddają refleksji temat inności i empatii.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych, określa postawy z nimi związane;

  • rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;

  • dyskutuje, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi;

  • analizuje cechy bohaterów i ocenia ich postępowanie.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w parach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie, na drodze analizy i interpretacji tekstu literackiego, porozmawiają o normie społecznej i inności.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel zachęca uczniów do porozmawiania w parach o tym, co to znaczy inność, w jakich sytuacjach używa się tego słowa, co miałoby być przeciwieństwem tak pojętej inności, jak mają się do siebie pojęcia inności i typowości.

2. Uczniowie wypisują jak najwięcej skojarzeń związanych ze słowem inny, następnie stawiają przy każdym z nich znak + (jeśli jest to skojarzenie pozytywne) lub – (jeśli negatywne). Nauczyciel może rozpocząć rozmowę, których skojarzeń jest więcej i z czego to wynika (np. inny = interesujący, inny = gorszy).

3. Nauczyciel opowiada o Dorocie Terakowskiej i jej twórczości, nakreśla także w skrócie fabułę „Poczwarki”.

4. Uczniowie, na podstawie przeczytanego w domu fragmentu „Poczwarki”, odpowiadają na pytania: Jakie są pierwsze reakcje rodziców na odmienność dziecka? Z jakich powodów Myszka stanowi problem dla swojego ojca? Co zmienia w funkcjonowaniu małżeństwa Adama i Ewy pojawienie się Marysi? Jak rozumiesz tytuł powieści?

5. Uczniowie czytają kolejny fragment powieści i wynotowują z niego określenia, którymi nazywa się dzieci z zespołem Downa, następnie zastanawiają się, na jaki aspekt choroby zwracają uwagę poszczególne określenia.

6. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę o tym, czym jest poprawność polityczna. Uczniowie podają definicję poprawności politycznej i dyskutują na temat jej zalet i wad.

7. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, co oznacza słowo empatia. Przywołuje historię tego pojęcia. Uczniowie wykonują zadanie, które polega na podaniu synonimów słów empatiaempatyczny oraz wyjaśnieniu, czy empatia jest ważna.

Faza podsumowująca

Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie ankiety z ewaluacją pracy własnej.

Następnie podsumowuje zajęcia, zadając uczniom pytania:

  • Czym może skutkować nietolerancja dla inności?

  • Czym się charakteryzuje postawa empatyczna?

Praca domowa

Odpowiedz na pytania sformułowane w temacie lekcji. Zapisz swoje przemyślenia. Czym jest dla ciebie inność? Jak rozumiesz słowo: empatia?

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

otherness
otherness
RJ6MflUVRLpVJ
Nagranie słówka: otherness

inność

norm
norm
RZJnEo9EWUizB
Nagranie słówka: norm

norma

alienation
alienation
RlLrkMZkTtYHs
Nagranie słówka: alienation

wyobcowanie

rejection
rejection
R1QOHasAgkCXR
Nagranie słówka: rejection

odrzucenie

political correctness
political correctness
R1DSLxOO2XoRp
Nagranie słówka: political correctness

poprawność polityczna

empathy
empathy
RN5izjW4JMYNj
Nagranie słówka: empathy

empatia

ethic
ethic
R1MNpj6iuPPAy
Nagranie słówka: ethic

etyka

tolerance
tolerance
R1aANDvXIYgR4
Nagranie słówka: tolerance

tolerancja

altruism
altruism
R1RsrnQf04bkW
Nagranie słówka: altruism

altruizm

dedication
dedication
Rh6oSYvMi7Gf6
Nagranie słówka: dedication

poświęcenie

responsibility
responsibility
Rpzcf4ySWcI3h
Nagranie słówka: responsibility

odpowiedzialność

help
help
RTgCGKIjGj6la
Nagranie słówka: help

pomoc

compassion
compassion
RsRsSdAVVchuA
Nagranie słówka: compassion

współodczuwanie

care
care
Rm0F37GEwBggc
Nagranie słówka: care

troska

engagement
engagement
R18NNl63J6ORl
Nagranie słówka: engagement

zaangażowanie

Down syndrome
Down syndrome
RDhuVXMvAWL1u
Nagranie słówka: Down syndrome

zespół Downa

disability
disability
R14qInt10xxuD
Nagranie słówka: disability

niepełnosprawność

chaos
chaos
RWRsL8MLgYE5C
Nagranie słówka: chaos

chaos

stability
stability
R1VgTywUCA8Ck
Nagranie słówka: stability

stałość

unpredictability
unpredictability
R1rwV7GFbtbtN
Nagranie słówka: unpredictability

nieprzewidywalność

plan
plan
R11jlZS5o7Ztp
Nagranie słówka: plan

plan

impression
impression
R1agyavSqlpX6
Nagranie słówka: impression

wyobrażenie

Teksty i nagrania

R1RiGa8ZI851J
Nagranie abstraktu

Show empathy

Everyday life shows that people have problems with everything that deviates from the so‑called standards. If someone is different, he/she usually encounters resentment and rejection. It applies for example to people with different sexual orientation, disabled or those who are begging on the streets. Why is that happening? Maybe because we are convinced that we are better. What would happen if a person who differs from the standards became a part of our family? It might seem that the problem will disappear because it is much easier to be opened and engaged when it comes to our relatives. But it is not always like this...

Dorota Terakowska (1938‑2004) – one of themost popular contemporary writers. Her bestselling novels were: Córka czarownic (1992), Samotność bogów (1998), Tam gdzie spadają anioły (1999), Poczwarka (2001), Ono (2004).

Chrysalis (Poczwarka) is a moving story about otherness. It is a story of a married couple and their expected child who was born with Down syndrome. At first, Adam and Ewa don’t accept their daughter, but finally, Marysia’s mother overcomes the prejudice and decides to bring her up. She talks to her child, tries to understand, and learns how to love Marysia. Adam, in contrast, drifts away from his daughter and wife. The family is being constantly judged by other people. It is worth to read this novel, to face our own perception of both: being normal and empathy.

“Political correctness” is an unwritten rule of using the language in public spaces. It consists of avoiding words that may be offensive to someone and replacing them with neutral terms. Political correctness applies particularly to those situations in which the discrimination on the grounds of sex, race, religion, culture or age is possible. Its aim is to reduce the level of antisocial prejudices and discrimination towards some particular social groups.

In the colloquial sense, the empathy is the ability to share another person's feelings and emotions as if they were our own. This term is derived from the Greek word empátheia meaning suffering. At first, this word was of a very general character and meant: to unite with the world. Later, at the turn of the 19th and 20th centuries, empathic thinking began to refer to the interpersonal relations, to rapprochement, unity, and the ability to enter into another’s personality and imaginatively experiencing his experiences. At that time, there was the German term Einfühlung translated into English as: empathy what means: compassion. In the recent years, the dilemma of how to behave towards other people is more important. The issue of empathy shifts clearly towards ethics. It also gains a more concrete meaning, as it implies certain obligations, for example: help, dedication or responsibility for another person.