Temat: Liberalizm i konserwatyzm

Autorka scenariusza: Monika Piotrowska‑Marchewa

Adresat

Uczeń klasy VII szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

Klasa VII

XXIII. Europa i świat w II połowie XIX i na początku XX wieku. Uczeń:

4) wymienia nowe idee polityczne i zjawiska kulturowe.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie zapoznają się z nowymi ideologiami schyłku XVIII i I połowy XIX wieku.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • wskazuje różnice między liberalizmem i konserwatyzmem;

  • opisuje poglądy czołowych przedstawicieli liberalizmu i konserwatyzmu; wymienia pierwsze hasła feministyczne;

  • opowiada o najważniejszych ideologiach liberalizmu i konserwatyzmu.

Metody/techniki kształcenia

  • metody podające: pogadanka, wykład informacyjny, wyjaśnienia i komentarze nauczyciela;

  • metody programowane: z wykorzystaniem e‑podręcznika, z użyciem multimediów;

  • metody problemowe: aktywizujące: dyskusja;

  • metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem.

Formy pracy

  • praca w parach lub grupach;

  • praca indywidualna.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna lub tradycyjna;

  • tablety/komputery;

  • arkusz papieru, karteczki samoprzylepne.

Przed lekcją

Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z fragmentem tekstu J. Baszkiewicz Władza zawartym w e‑podręczniku, a dotyczącym narodzin teorii demokracji i różnic między sposobem myślenia demokratów i liberałów.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel podaje uczniom temat, cel lekcji oraz kryteria sukcesu.

  2. Rozmawia z uczniami o wnioskach, do jakich doszli po lekturze zadanego przed lekcją tekstu. Następnie prosi ich o wykonanie Ćwiczenia 1. Uczniowie wskazują poprawne zdania opisujące różnice między hasłami demokratów i liberałów. Następnie nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wykonują Polecenie 1. Na kolorowych kartkach wynotowują najważniejsze hasła w połączeniu z nazwiskami czołowych ideologów liberalizmu. Następnie dzielą wspólnie duży arkusz papieru na pola dotyczące różnych zagadnień, np. stosunek do wolności, stosunek do równości, stosunek do zmian, rola państwa w życiu człowieka, państwo a ekonomia, stosunek do emancypacji kobiet. Arkusz przypinają do tablicy/ściany.

  2. Następnie nauczyciel prosi o wykonanie Polecenia 2 i – po wynotowaniu przez uczniów potrzebnych informacji odnośnie ideologii konserwatyzmu – o doklejenie ich na arkuszu w odpowiednich miejscach.

  3. Uczniowie wykonują Ćwiczenie 2Ćwiczenie 3. Układają puzzle na ekranach tabletów lub na tablicy multimedialnej i odpowiadają na pytanie. Szukają w zasobach internetu informacji na temat Mary Wollstonecraft. Dołączają karteczkę z opisem jej poglądów do arkusza z kategoriami.

  4. Podczas pracy nad ćwiczeniami i poleceniami nauczyciel wykorzystuje metodniki lub zestaw kart w trzech kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym. Uczniowie dzięki kartom sygnalizują nauczycielowi, czy mają trudności z wykonywaniem poleceń (kolor zielony – radzę sobie świetnie, kolor żółty – mam wątpliwości, kolor czerwony – proszę o pomoc).

  5. Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na 5‑6 grup, którym w losowy sposób zostaną przydzielone ideologie konserwatywna lub liberalna. Dodatkowo nauczyciel może uszczegółowić zagadnienie każdej z grup dzieląc ideologie konserwatywną i liberalną na kryteria polityczne, gospodarcze i kulturowe (społeczne). Każda z grup stanie się „partią” startująca w wyborach. Zadaniem uczniów jest zachęcić wyborców do głosowania na reprezentowaną przez nich organizację. Przy wykorzystaniu informacji z opracowanej wspólnie tabeli powinni ułożyć krótkie hasło opisujące ich program. Na koniec lekcji uczniowie prezentują ogółowi klasy efekty swojej pracy.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, biorąc pod uwagę ich wkład i zaangażowanie. Może w tym celu przygotować ankietę ewaluacyjną do samooceny oraz oceny pracy prowadzącego i innych uczniów.

  2. Nauczyciel zadaje zadanie domowe dla uczniów chętnych (nie jest obligatoryjną częścią scenariusza) – poleca wykonanie Ćwiczenia 4 w abstrakcie: zaznaczanie komórek tabeli.

Słownictwo

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

liberalism
liberalism
RZ2fNzr1kkJJN
Nagranie słówka: liberalism

liberalizm – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością.

conservatism
conservatism
R19XNlcnbljUh
Nagranie słówka: conservatism

konserwatyzm – ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społecznego oraz umacniania tradycyjnych wartości (religii, narodu, państwa, rodziny).

utilitarianism
utilitarianism
R122skx6FqCJA
Nagranie słówka: utilitarianism

utylitaryzm – kierunek etyki, wg którego to miarą słuszności postępowania jest użyteczność skutków.

Enlightenment
Enlightenment
RrZgw5t5ZoQ67
Nagranie słówka: Enlightenment

oświecenie – nurt kulturalny oraz okres w historii Europy, szerzący deizm, obojętność religijną, naturalizm i krytykę Kościoła.

absolutism
absolutism
RQDZTz4t7ucab
Nagranie słówka: absolutism

absolutyzm – pogląd, wg którego bezgraniczna władza powinna przysługiwać jednemu człowiekowi lub grupie ludzi.

feminism
feminism
RkTL3fHfg20FA
Nagranie słówka: feminism

feminizm – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet.

Teksty i nagrania

RDpiBY4RbqEDI
Nagranie abstraktu

New ideologies: liberalism and conservatism

An attempt was made to understand, evaluate, and name the unprecedented experiences that people encountered at the end of the 18th and the first half of the 19th centuries. The great political ideologies of the time, liberalism and conservatism;, tried to face this issue. Liberalism proclaimed individual freedom, equality of all citizens before the law and economic freedom. Conservatism;, on the other hand, assumed the preservation of traditional values and the existing social hierarchy.