Lesson plan (Polish)
Tytuł: Jak opisać uczucia?
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Jak opisać uczucia? Doskonalimy umiejętność opisu uczuć i emocji.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej
Podstawa programowa
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;
5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach;
6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;
7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;
8) rozróżnia synonimy, antonimy, rozumie ich funkcje w tekście i stosuje we własnych wypowiedziach.
III. Tworzenie wypowiedzi.
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
1) tworzy spójne wypowiedzi – opis przeżyć wewnętrznych.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń kształci umiejętność nazywania, rozpoznawania i opisywania uczuć.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje społeczne i obywatelskie;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
identyfikuje i nazywa uczucia;
stosuje słownictwo wartościujące;
opisuje uczucia;
objaśnia znaczenie związków frazeologicznych odnoszących się do uczuć;
dobiera synonimy i antonimy nazw uczuć.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest rozwijanie umiejętności opisywania uczuć. Podaje uczniom kryteria sukcesu.
2. Wyświetlenie zdjęć w galerii (zadanie 1 w abstrakcie). Nauczyciel prowokuje uczniów do dyskusji na temat zaobserwowanych na zdjęciach emocji i uczuć. Pyta uczniów, po czym rozpoznali emocje. Zwraca uwagę na różnice w określaniu uczuć (płacz dziecka może np. wyrażać strach i złość).
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prosi uczniów, aby wykonali zadania 2‑6 mające na celu rozwijanie słownictwa uczniów nazywającego emocje: identyfikowanie uczuć pozytywnych i negatywnych, łączenie nazw uczuć w pary synonimiczne, dopisywanie do nazw uczuć antonimów, uzupełnianie związków frazeologicznych nazywających uczucia i objaśnianie ich znaczenia.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na różne sposoby odczytali podane w zadaniu 6 wykrzykniki. Można zaproponować zabawę, która polega na tym, że jeden uczeń odczytuje wykrzyknik, pozostali uczniowie mają odgadnąć, jakie to uczucie.
3. Uczniowie czytają tekst „Lwi pazur” i nazywają opisane w nim uczucia.
4. Uczniowie konstruują krótkie zdania, które mają być wskazówkami, jak napisać dobry opis przeżyć wewnętrznych. Podają przykłady. W razie potrzeby sprawdzają wskazówki zamieszczone w abstrakcie.
5. Nauczyciel prosi uczniów, aby powrócili do tekstu „Lwi pazur” i odszukali w nim:
opisów zewnętrznych przejawów uczuć;
wykrzyknienia;
wyrazy nacechowane emocjonalnie;
fragmenty, które działają na wyobraźnię odbiorcy.
Faza podsumowująca
Chętni uczniowie formułują opinię na temat lekcji. Kierują się pytaniami zapisanymi na kartce, np.
Co było dla mnie na tej lekcji najważniejsze?
Co było zrozumiałe, a co nie?
Co pomagało mi się uczyć, a co przeszkadzało?
Każdy z wypowiadajacych się ma za zadanie wyrazić odpowiednie emocje (informacja zapisana na kartce, widoczna tylko dla osoby, która się wypowiada), np. znudzenie, zachwyt, zainteresowanie, obojętność, smutek. Klasa ma za zadanie odgadnąć te emocje.
Praca domowa
Wybierz jeden temat. Zredaguj dwa krótkie opisy przeżyć: raz wyraź uczucia przyjemne, drugi raz uczucia nieprzyjemne związane z tematem:
1. Za chwilę sprawdzian.
2. Za tydzień koniec wakacji.
4. Egzamin się nie odbędzie!
5. Umówiłem się z nią na dziewiątą...
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
radość
przyjemność
emocja
niespodzianka, zaskoczenie, zdziwienie
euforia, stan dobrego samopoczucia, pełnego radości
wyciszenie, spokój
satysfakcja, zadowolenie
bezpieczeństwo
dobroć, życzliwość, uprzejmość
fascynacja, zachwyt, zauroczenie
admiracja, uwielbienie
nadzieja
ulga
tęsknota
rozpacz, beznadzieja
smutek
irytacja, rozdrażnienie
żal
zakłopotanie
zażenowanie, poczucie zawstydzenia
gniew
strach
wstyd
wściekłość
zaniepokojenie
osamotnienie
zazdrość, zawiść
rozgoryczenie
dezaprobata, zniechęcenie
zazdrość
panika
irytacja, podrażnienie
pogarda, lekceważenie, wzgarda
uczucia pozytywne
uczucia negatywne
doświadczenia
Teksty i nagrania
How to describe feelings?