Ludzie listy piszą…
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna charakterystyczne elementy listu;
docenia rolę korespondencji w umacnianiu więzi międzyludzkich;
wie, jak poprawnie używać zwrotów grzecznościowych;
pamięta o konieczności odpisywania na listy.
Umiejętności
Uczeń:potrafi samodzielnie zredagować treść listu oraz zaadresować kopertę;
pisząc list, posługuje się poprawną polszczyzną;
używa zwrotów grzecznościowych w odpowiednich kontekstach;
zapisuje w korespondencji odpowiednie zaimki wielkimi literami;
dba o estetykę zapisu.
Metoda pracy
metoda sytuacyjna,
prezentacja.
Środki dydaktyczne
kartki papieru, koperty,
kserokopia schematu listu,
wzór poprawnie zaadresowanej koperty,
podręcznik.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej;
Podanie celu lekcji.
Zapisanie tematu zajęć.
Faza realizacyjna
Rozmowa na temat roli korespondencji w zacieśnianiu więzi międzyludzkich.
Odczytanie listów literackich zawartych w podręczniku. (B. Wiza, Kochana Mamusiu!*; D. Wawiłow, Listy; E. Szelburg – Zarębina, List do kolegi).*
Zapoznanie uczniów z najważniejszymi elementami listu. (Uczniowie otrzymują i wklejają do zeszytów schemat z charakterystycznymi częściami listu:
miejscowość i data jego napisania – w prawym górnym rogu;
nagłówek – zwrot do adresata – poniżej, pośrodku kartki, np. Szanowny Panie, Drogi Przyjacielu, Kochana Babciu, Cześć Aniu itp.;
zasadnicza treść listu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie);
pożegnalny zwrot grzecznościowy, np. Serdecznie pozdrawiam, Trzymaj się, Całuję itp.;
podpis nadawcy – u dołu;
na końcu może znajdować się postscriptum, czyli dopisek, w którym można zawrzeć informacje, o których zapomniało się wcześniej.)
Wskazanie przez uczniów charakterystycznych elementów listu w odczytanych tekstach.
Zwrócenie uwagi na poprawną pisownię zaimków wskazujących na adresata listu.
Zapoznanie uczniów z tym, w jaki sposób poprawnie zaadresować kopertę. (Uczniowie otrzymują i wklejają do zeszytów wzór poprawnie zaadresowanej koperty.)
Zadanie dla uczniów. Napisz list do kolegi lub koleżanki, w którym opowiesz o szkolnej dyskotece walentynkowej.
Prezentacja efektów pracy przez wybranych uczniów.
Faza podsumowująca
Sprawdzenie, czy uczniowie zawarli w swych pracach wszystkie charakterystyczne części listu, dobrze zapisali zaimki oraz poprawnie zaadresowali koperty.
Podanie pracy domowej.
Bibliografia
**Jak dobrze napisać…M. Kuziak, S. Rzepczyński, Horyzont, Warszawa 2002.
Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej. A. Łuczak, A. Murdzek, GWO, Gdańsk 2001.
Załączniki
Zadanie domowe.
Zrobiłeś (-aś) przykrość koledze. Napisz list, w którym przeprosisz go za ten incydent.Schemat listu.
Wzór poprawnie zaadresowanej koperty.
Czas trwania lekcji 45 minut