"Mały Książę" to lektura dla dorosłych, czy dla dzieci?
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:wie, co to jest symbol;
wie, co to jest parabola/przypowieść;
zna treść utworu Exupery’ego pt.: Mały Książę;
zna pojęcia: wątek, fabuła, akcja.
Umiejętności
Uczeń:potrafi wskazać wątki i nazwać ich rodzaj;
słucha uważnie i aktywnie, selektywnie i krytycznie wypowiedzi innych na temat lektury;
używa ze zrozumieniem słownictwa oceniającego i wartościującego;
potrafi określić elementy świata przedstawionego;
potrafi odnaleźć w tekście cechy paraboli;
wskazuje inne znane już parabole;
pracuje w grupie.
Metoda pracy Metoda sytuacyjna, dyskusja, prezentacja, praca z tekstem.
Środki dydaktyczne Kartki papieru, markery, kredki, arkusze papieru (1 m × 1 m), słownik terminów literackich.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej;
prezentacja pracy domowej przez jednego z uczniów;
podział uczniów na grupy;
przydział zadań poszczególnym grupom.
Podanie celu lekcji.
Faza realizacyjna
Praca w grupach nad omówieniem elementów świata przedstawionego:
podanie czasu akcji i fabuły;
określenie miejsca akcji;
wskazanie bohaterów utworu;
wymienienie wątków i streszczenie ich.
Prezentacja efektów pracy w grupach:
czas akcji to osiem dni przymusowego pobytu pilota na Saharze, fabuła obejmuje jeden rok z życia Małego Księcia;
miejsce akcji to Sahara, gdzie Mały Książę poznaje pilota.
W opowiadaniach Małego Księcia pojawiają się też inne miejsca
– planeta B - 612, planety odwiedzone podczas podróży;pierwszoplanowi bohaterowie to: Mały Książę i pilot, drugoplanowi to: Król, Próżny, Pijak, Bankier, Latarnik, Geograf.
Występują trzy wątki:
wątek realistyczny (pilot, awaria samolotu, przymusowe lądowanie na Saharze, naprawianie samolotu);
wątek baśniowy (związany jest z Małym Księciem i jego podróżą po planetach);
wątek psychologiczny (wewnętrzna przemiana Małego Księcia podczas podróży, jego dorastanie, uczenie się życia, przyjaźni).
Sporządzenie notatek do zeszytu.
Określenie typu narracji i narratora.
Narrator jest pierwszoosobowy. Najczęściej mówi w czasie przeszłym o zdarzeniach, których był świadkiem. Jest nim pilot.
Narracja jest pierwszoosobowa. Przedstawia zdarzenia, które miały miejsce na Saharze, wspomnienia narratora z dzieciństwa, przekaz opowieści Małego Księcia.
Praca w grupach nad odnalezieniem cech paraboli w omawianym utworze.
Prezentacja cech paraboli dostrzeżonych w lekturze:
bohaterowie, czas i przestrzeń są bliżej nieokreślone, uogólnione, nie są ważne ze względu na nie same, lecz jako przykłady uniwersalnych prawideł dotyczących ludzkiej egzystencji;
posiada znaczenie dosłowne i przenośne/alegoryczne;
jest to utwór narracyjny, ilustrujący uniwersalne, ponadczasowe prawdy
– wartość miłości, przyjaźni, ludzkie wady.
Zanotowanie wniosków w zeszycie.
Dyskusja na temat:
Czy Mały Książę jest lekturą dla dzieci, czy dla dorosłych?
Faza podsumowująca
Uporządkowanie, uzupełnienie notatek z lekcji.
Zanotowanie wniosków z dyskusji.
Podanie i wyjaśnienie tematu pracy domowej.
Bibliografia [1] Antonie de Saint – Exupery, Mały Książę, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1992.
[2] B. Chrząstowska, S. Wysłouch, Poetyka stosowana, WSiP, Warszawa 1978.
[3] J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład Wydawniczy Lester Quality, Suwałki 2000.Załączniki
zadanie domowe
Napisz opowiadanie z dialogiem, obrazujące jeden z wybranych wątków Małego Księcia.
Czas trwania lekcji 45 minut