Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1
R15q76rpXnihl1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: partenogeneza
    • Elementy należące do kategorii partenogeneza
    • Nazwa kategorii: pedogeneza [br](osobniki młodociane)
    • Nazwa kategorii: partenogeneza sztuczna [br](osobniki dorosłe)
    • Nazwa kategorii: partenogeneza naturalna [br](osobniki dorosłe)
    • Koniec elementów należących do kategorii partenogeneza
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Uzupełnij poniższą mapę myśli najważniejszymi informacjami na temat partenogenezy. Uwzględnij wszystkie jej rodzaje (partenogenezę cykliczną, okolicznościową, przypadkową itd.).

R1dc8W4A8XVTk
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Polecenie 2

Naukowcy badali cykle życiowe dwóch gatunków owadów.

Pierwszy był hodowany w warunkach laboratoryjnych i poddawany działaniu określonego czynnika mechanicznego. Stwierdzono, że średnio co miesiąc w cyklu życiowym pojawiały się osobniki rozmnażające się płciowo i dzieworodnie, a w partenogenetycznym pokoleniu były tylko haploidalne samce.

Drugi gatunek owadów obserwowano w jego środowisku naturalnym i stwierdzono, że w zależności od miejsca występowania – stanowiska suchego albo wilgotnego – osobniki rozmnażają się płciowo lub partenogenetycznie.

R1371nGxI9tIN
Oceń słuszność stwierdzenia: „W cyklu życiowym danego gatunku może wystąpić partenogeneza naturalna, stała i hemizygoidalna”. W odpowiedzi podaj trzy argumenty odnoszące się do każdego rodzaju partenogenezy.(Uzupełnij).